Lupiči chceli vykradnúť banku cez vlastný tunel. Napokon si museli sami privolať políciu

  • Lupiči v Ríme mali plán ako z filmu
  • Kopali vlastný tunel, aby vykradli banku
  • Nevyšlo im to, zranený musel zavolať pomoc a všetkých dolapila polícia
Ľudia v kostýmoch seriálu La Casa de Papel alebo Moneyheist na lúpeži a demonštráciách. Zatknutý človek za mrežami sa opiera
Unsplash/Alexis AMZ DA CRUZ, Karsten Winegeart
  • Lupiči v Ríme mali plán ako z filmu
  • Kopali vlastný tunel, aby vykradli banku
  • Nevyšlo im to, zranený musel zavolať pomoc a všetkých dolapila polícia

Lúpež vyzerala ako z filmu. Ale len na plánoch. Bankoví lupiči v Ríme si pravdepodobne zaumienili, že na ulici Via Innocenzo XI neďaleko Vatikánu vykradnú banku. Chceli sa do nej dostať cez tunel, ktorý si sami vykopali, usudzuje polícia podľa jeho polohy.

Avšak ako uvádza TASR, počas kopania sa na lupičov ich stavba zrútila. Jeden z mužov sa z miesta nedokázal dostať a ostal zaseknutý pod troskami.

Skupina lupičov si na pomoc privolala políciu. Na to, aby záchranné zložky dokázali vyslobodiť zavaleného, museli vyhĺbiť ďalší, paralelný, tunel. Muža previezli do nemocnice vo vážnom stave a jeho troch komplicov zadržala polícia. Momentálne v Ríme prebieha policajné vyšetrovanie. 

Všetci štyria lupiči už mali podľa portálu Wanted in Rome záznam v registri trestov, vrátane lúpeže. Záchrana muža bola náročná a trvala osem hodín, ktoré dotyčný musel stráviť šesť metrov pod zemou.

Italy 24 news uvádza, že uviaznutý lupič počas akcie komunikoval so záchranármi, no príjemný nebol. „Dostaň ma odtiaľto!“ kričal na záchranné zložky a nadával im.

Zlodej dostával počas akcie od hasičov tekutiny a poskytli mu aj kyslíkovú masku. Záchranári vytvorili pomocou buldozéra dieru v strede ulice. Zostávajúci ílovitý piesok odstránili pomocou obrovského odsávača a k mužovi sa im podarilo dostať.

Ozbrojený muž sa snažil dostať do budovy FBI

Posledné dni sú bohaté na kriminálne prípady. Jeden z nich sa stal v americkom štáte Ohio, kde, ako uvádza TASR, polícia zastrelila ozbrojeného muža. Obeť sa dala na útek po tom, ako sa neúspešne snažila preniknúť do tamojšej kancelárie Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). 

Udalosť sa odohrala v meste Cincinnati, oznámila polícia. Muž bol „obrnený“ a ozbrojený. Muža mali pri jeho pokuse dostať sa do kancelárie konfrontovať aj agenti. Následne sa dal na útek.

BBC vysvetľuje, že polícia ho následne prenasledovala, až kým sa nezastavil. S dôstojníkmi sa dostal do prestrelky a potom utiekol do kukuričného poľa. Po hodinovej nečinnosti zdvihol k dôstojníkom zbraň, v reakcii na čo ho okolo 15:00 polícia zabila.

Pri prestrelke nebol zranený žiadny príslušník polície. Podľa NBC News muž vystrelil na budovu FBI z klincovačky, no bol tiež vyzbrojený poloautomatickou puškou.

Ozbrojený muž sa mal zúčastniť aj vlaňajšieho útoku na americký Kapitol. Dá sa teda predpokladať, že nebohý konal v reakcii na prehliadku sídla bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Ako uvádza The Guardian, FBI mala podozrenie, že vo svojom dome na Floride uchováva utajované dokumenty o jadrových zbraniach.

Po akcii boli federálni agenti varovaní, aby dbali na zvýšené nebezpečenstvo a vyhýbali sa demonštrantom. Taktiež ich úrad FBI vyzval, aby zabezpečili, že ich bezpečnostné karty „nebudú viditeľné mimo služobných priestorov“.

Zdroje: TASR, Wanted in Rome, Italy 24 News, TASR, The Guardian, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá