Medvede a žraloky zarábajú viac ako drogy. Organizovaný zločin takto točí miliardy

  • Pytliaci vo svete spolupracujú s Čínou
  • Medzi ich činy parí lov na žraloky a medvede
  • Polievka zo žraločích plutiev či medvedia žlč sú vyhľadávané v Ázii
Žralok pláva v mori smerom ku kamere, vyzerá strašidelne. Medveď v klietke v zajatí na žlčovej farme v Číne
Unsplash/Wai Siew YouTube/Animals Asia/Reprofoto
  • Pytliaci vo svete spolupracujú s Čínou
  • Medzi ich činy parí lov na žraloky a medvede
  • Polievka zo žraločích plutiev či medvedia žlč sú vyhľadávané v Ázii

Pod pojmom organizovaný zločin si človek predstaví mnoho odvetví, ako napríklad obchod s drogami, bielym mäsom či pašovanie zbraní. Často však zabúdame na pytliactvo, konkrétne na obchod s cennými vzácnymi predátormi.

Mnohí boháči z východných krajín prahnú napríklad po plutvách žralokov, ktoré brázdia svetové oceány. Pripravujú z nich jedlá historicky vnímané ako status bohatstva a moci.

Položky, ktoré sa prezentujú ako tie najlukratívnejšie, začali v modernom svete vyhľadávať aj nižšie vrstvy. Ešte pred dvadsiatimi rokmi by pritom k polievke zo žraločích plutiev mali v Číne prístup najmä bohaté a panovnícke rody.

Odráža to aj súčasná cena, ktorú za túto špecialitu zákazník zaplatí. Svet však práve kvôli tomuto luxusu každoročne prichádza o obrovské množstvá žralokov blížiace sa k stovke miliónov.

Alarmujúce je tiež získavanie medvedej žlče. Tá sa dlhé roky používa v tradičnej ázijskej medicíne. Číňania preto v minulosti šelmy lovili, no dnes existujú farmy na extrahovanie žlče z ich tiel. Ide o neuveriteľne bolestivý proces, pri ktorom zviera nesmierne trpí. Oficiálne čísla evidujú vyše 10-tisíc medveďov, ktoré sú pre tento účel držané na farmách.

Poďme sa teda podrobnejšie pozrieť na spomínané problémy, ktoré na prvý pohľad prevládajú v ázijskej kultúre. V hĺbke tejto záležitosti však zisťujeme, že západné organizované skupiny celú situáciu vnímajú ako možnosť zárobkov. Ide o ceny, pri ktorých „díler“ nad predávaním drog mávne rukami a bez váhania sa otočí za lovom žralokov.

V konkrétnych sumách sa priemerne bavíme o 990 dolároch za jeden kilogram plutiev. Jedna porcia polievky z ich mäsa pritom môže stáť aj 100 dolárov. Čo sa týka medvedej žlče, v ázijskej kultúre pytliaci dostanú za žlčník aj 10-tisíc dolárov. Pre organizované skupiny teda ide o nesmierne lukratívne možnosti.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: The Independent, Shark Allies, The Guardian, YouTube, YouTube, Animals Asia, National Geographic, CBC, Priceonomics, Monex, Phys.org, National Geographic

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá