Lyžiarov majú testovať každý deň. Slovenské strediská stále nevedia, aké opatrenia musia dodržať

  • Podoba lyžovačky počas tejto zimy je horúcou témou týchto dní
  • Aj keď sezóna má odštartovať už o osem dní, Igor Matovič a jeho tím odborníkov sa s doručením jasného plánu podnikateľom v turizme, neponáhľajú
  • Riešenie spájajúce ochranu zdravia a podporu cestovného ruchu sa stále hľadá
stredisko, lyzovacka, tmr
TASR/Oliver Ondráš, Branislav Račko
  • Podoba lyžovačky počas tejto zimy je horúcou témou týchto dní
  • Aj keď sezóna má odštartovať už o osem dní, Igor Matovič a jeho tím odborníkov sa s doručením jasného plánu podnikateľom v turizme, neponáhľajú
  • Riešenie spájajúce ochranu zdravia a podporu cestovného ruchu sa stále hľadá

Premiér sa netají tým, že momentálne sa stará o to, aby v nemocniciach nezomierali ľudia a nie o to či sa budú Slováci lyžovať. Žiaľ, tak ako je to aj v prípade obmedzení v iných odvetviach, problémom nie je samotná skutočnosť či budú alebo nebudú otvorené strediská, fitness centrá, wellness či reštaurácie. V prvom rade ide o reálnych ľudí, ktorý kvôli absencii akéhokoľvek plánu opatrení v zasiahnutých segmentoch, môžu prísť o prácu a živobytie. 

Slovenské strediská už zasnežujú, Matovič: O lyžovačke môžeme len snívať

Pred pár dňami sme ťa informovali, že lyžiarske strediská TMR využili nástup ochladenia a od 20.novembra začali s umelým zasnežovaním na každoročne vyhľadávaných svahoch v Jasnej a vo Vysokých Tatrách.

Samotné otvorenie stredísk sa uskutoční vo chvíli, keď to umožnia snehové podmienky a súhlasné stanovisko odborných  orgánov – Pandemickej komisie vlády a Úradu verejného zdravotníctva.

Chystáš sa túto sezónu na lyžovačku?

Odborníci sa nastaveniu podmienok venujú už niekoľko dní. Všetci sa zhodujú v tom, že dôležitú úlohu v blížiacej sa zimnej sezóne zohrá testovanie verejnosti.  

Strediská prevádzkované spoločnosťou Tatry mountain resorts, už na jeseň  informovali o pripravenosti podieľať sa na vládou organizovanom komunitnom testovaní antigénovými testami raz za tri týždne s cieľom zlepšiť celkovú situáciu. 

Viac testovania ako lyžovačky

Boli sme pripravení umožniť testovanie počas vybraných dní priamo v strediskách aj napriek tomu, že veľká časť lyžiarov s tým nesúhlasila. S testovaním nemáme problém, ale dnes sa veľa hovorí o každodennom testovaní všetkých prichádzajúcich lyžiarov, čo si nevieme technicky predstaviť. A najmä ľudí by to od lyžovačky skôr odradilo alebo vyhnalo na lyže za hranice,” uviedol predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj. 

stredisko, lyzovacka, tmr
zdroj: TASR/Branislav Račko

K tomu príde podľa Rattaja hlavne vtedy, ak nikde inde v okolitých krajinách takáto podmienka nebude. Je presvedčený, že sa musí nájsť najlepšie riešenie pre krajinu i cestovný ruch.

Lyžiarske strediská preto očakávajú v prvom rade prakticky vykonateľný a finančne realizovateľný návrh opatrení. Tie by mali pomôcť stabilizovať situáciu a dopriať ľuďom bezpečnú zimnú domácu dovolenku. Zároveň by sa tak znížilo riziko importu nákazy zo zahraničných destinácií s horšou epidemiologickou situáciou. 

Plošné testovanie, aké si Matovič vysníval, nebude. Slovensko však do Vianoc urobí milióny testov

Situácia s lyžovačkou v okolitých krajinách sa vyvíja rôzne. V Poľsku vláda nastavila jasné  pravidlá, za akých budú môcť strediská fungovať, v Českej republike sa na nastavení pravidiel pracuje.

VRakúsku trvá lockdown a po ňom by strediská pri dodržiavaní preventívnych opatrení podľa doterajších informácií mali byť v prevádzke. V žiadnej z týchto krajín povinnosť  testovania vždy pred nástupom na lyžovačku nebola oznámená.  

Ešte pred definitívnym nastavením podmienok zo strany odborných orgánov pripravili strediská TMR viacero preventívnych opatrení: nadštandardné antibakteriálne polepy v  prevádzkach, presunutie zamestnancov z iných segmentov firmy a vytvorenie špeciálnych  pracovných miest na usmerňovanie návštevníkov v strediskách či riadenie nastupovania na lanovky.

Pripravené sú aj priestory na možnosť občerstvenia v exteriéroch, vytváranie koridorov na dodržiavanie rozostupov, ako aj pravidelný režim dezinfekcie objektov a zariadení. Čaká sa už len na stanovisko vlády a epidemiológov. Následne bude jasné, či vyjde všetká snaha na zmar alebo bude zúžitkovaná.

Lyžovanie nasjkôr v roku 2021

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal pripúšťa, že zimná sezóna začne na Slovensku až 10. januára budúci rok, keďže na úrovni Európskej únie sa uvažuje o koordinovanom postupe pri otváraní lyžiarskych stredísk. Informuje SITA.

„Situácia nie je dobrá. Verím však, že my budeme mať jasno ako krajina budúci týždeň, ale uvidíme, akým smerom pôjde v tejto oblasti celá Európa. Budeme postupovať koordinovane. Náš návrh hovorí o tom, ako by mohli lyžiarske strediská fungovať, ale podmienkou by malo byť testovanie a dodržiavanie prísnych opatrení,“ dodal minister Doležal.

Minister Krajčí: Očkovať proti koronavírusu začneme už v decembri. Prvú várku dostane 150 000 Slovákov

Ministerstvo dopravy a výstavby pripravilo pre zimnú sezónu v súvislosti s pandémiou koronavírusu regionálne semafory, ktoré na úrovni okresov určia jasné pravidlá a opatrenia. Musia však ešte prejsť schválením.

„Ak niektorý okres bude patriť do červenej zóna, tak tamojšie hotely, reštaurácie či lyžiarske strediská sa budú musieť prispôsobiť prísnejším opatreniam. Ak v inom okrese zas bude situácia ohľadne koronavírusu lepšia, tak podľa tohto semaforu budú aj opatrenia miernejšie,“ konštatovala štátna tajomníčka s tým, že regionálne semafory z dielne rezortu dopravy a výstavby, ktoré budú vždy aktualizované, umožnia podnikateľom sa lepšie pripraviť na rôzne možnosti v kontexte so situáciu okolo ochorenia COVID-19.

Zdroje: TMR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK