Plošné testovanie, aké si Matovič vysníval, nebude. Slovensko však do Vianoc urobí milióny testov

  • Premiér Igor Matovič stále chce celoplošné testovanie celého Slovenska
  • Richard Sulík však nedokáže do stanoveného termínu nakúpiť potrebný počet testov
  • Testovať sa budú školy, firmy, aj lokálne komunity,
Igor Matovič
TASR/Michal Svítok
  • Premiér Igor Matovič stále chce celoplošné testovanie celého Slovenska
  • Richard Sulík však nedokáže do stanoveného termínu nakúpiť potrebný počet testov
  • Testovať sa budú školy, firmy, aj lokálne komunity,

Celoplošné testovanie 5. a 6. decembra nebude. Povedal to premiér Igor Matovič na tlačovej besede po rokovaní krízového štábu. 

Minister hospodárstva naznačil, že nie je schopný zabezpečiť dostatok testov do stanoveného termínu, tak sa musíme prispôsobiť situácii,“ povedal Igor Matovič. „Pokiaľ minister hospodárstva nepovie, že máme nakúpené testy, tak testovať nebudeme,“ povedal.

Ak bude testovanie dobrovoľné, pôjdeš sa otestovať?

Zároveň však dodal, že plán znížiť počet denných nových prípadov na 500 a vykonať milióny testov, dokonca plánovaných 8 000 000 do Vianoc. „Kto volá po dobrovoľnom testovaní, vlastne hovorí, že chce lockdown,“ zopakoval premiér s tým, že situácia sa zhoršuje.

Testovanie by však malo prebiehať inak. Namiesto výteru z nosohltana by sa vzorka vyhodnocovala z kloktadla. Zároveň by sa mali využívať aj PCR testy. Vzorka napríklad celej triedy by sa testovala PCR testom a ak by vyšiel pozitívne, šla by na antigénový test celá trieda.

Rodičia, ktorí „uprednostňujú svoju slobodu pred vzdelaním vlastných detí,“ sa budú musieť zmieriť s tým, že ich deti do školy nepôjdu a budú sa naďalej vzdelávať dištančne. Testovanie by malo prebiehať každý týždeň a zúčastňovali by sa ho najmä žiaci druhých stupňov a stredoškoláci.

Minister Krajčí: Očkovať proti koronavírusu začneme už v decembri. Prvú várku dostane 150 000 Slovákov

Minister obrany Jaroslav Naď uviedol, že ak by sa podarilo pretestovať všetky školy, šlo by o 1,4 milióna ľudí. Rozšírenie odberových miest by dokázalo vybaviť týždenne kolo milióna testov. Zapojiť by sa mali aj firmy, ktoré by testovali svojich zamestnancov a ich rodinných príslušníkov. Do odberných miest sa budú môcť zapojiť aj ambulancie. 

Deti sa môžu vrátiť do škôl, ak budú schopné zabezpečiť pravidelné testovanie žiakov aj ich rodičov. Premiér dodal, že ide o obdobu navrhovaného komunitného testovania. Žiaci by mohli nastúpiť do škôl už 7. decembra.

Je to udržateľný systém, ktorý nám umožní prežiť ťažkú zimu tak, aby deti neprišli o vzdelanie a zároveň by sme neohrozili deti, aby sa nevystavili nákaze,“ povedal Matovič.

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že chcú rozšíriť mobilné odberové miesta. V nasledujúcich dňoch by mal ich počet rapídne narásť. „Budeme vedieť nasadiť mobilné tímy napríklad do osád, aby sme vedeli otestovať prípadné ohnisko. Po tom volali viacerí odborníci, poskytneme ľuďom možnosť sa otestovať v potenciálnych ohniskách,“ povedal Naď. 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech