Lyžovačku na Slovensku stále stíhaš. Toto sú miesta, kde na sviatky nájdeš výnimočne veľa snehu

  • V Tatrách sa bude lyžovať aj počas Veľkej noci
  • V Lomnickom sedle je ešte dostatok snehu
lyziar
Unsplash/Maarten Duineveld
  • V Tatrách sa bude lyžovať aj počas Veľkej noci
  • V Lomnickom sedle je ešte dostatok snehu

Vo Vysokých Tatrách bude lyžovačka pokračovať aj počas Veľkej noci. Podľa riaditeľa tamojšieho horského strediska Dušana Slavkovského v tomto roku, výnimočne, sú celkom slušné snehové podmienky.

Ako informoval, snehu je dostatok v Lomnickom sedle, zjazdná je aj zjazdovka do Tatranskej Lomnice. Zároveň priznal, že tieto podmienky by sa mohli zmeniť, pretože na najbližšie dni hlásia meteorológovia pomerne vysoké teploty, napriek tomu lyžovačku nevylúčil.

Na Skalnatom Plese, v Tatranskej Lomnici, Hrebienku a na Štrbskom Plese pripravili na veľkonočné sviatky aj sprievodný program. Ponúkne tradície, folklór, tvorivé dielne, koncerty a vystúpenia. V nedeľu 17. apríla sa na Štrbskom Plese uskutočnia aj lyžiarske preteky v maskách.

Už len do 19. apríla bude otvorený Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. Stavba z 225 ton ľadu bola tento rok inšpirovaná katedrálou v Santiago de Compostela. Vstup do ľadového dómu je pre návštevníkov bezplatný.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vysoké Tatry️️️️ (@vysoketatry_horyzazitkov)

Lavínové nebezpečenstvo

Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň. V ostatných slovenských pohoriach platí malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.

Jedným z lavínových problémov ostáva vetrom previaty sneh z poslednej periódy sneženia. Nebezpečné sú hlavne vysoké polohy Vysokých a Západných Tatier. Na záveterných svahoch, pod sedlami a stenami je sneh nafúkaný do dosiek a vankúšov hrúbky miestami aj 50 centimetrov.

Na týchto strmých svahoch sa najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení môže uvoľniť lavína. Postupne sa otepľuje, čo má za následok zníženie pevnosti snehu práve z poslednej periódy sneženia, hlavne na slnkom osvietených svahoch.

Slnečné žiarenie je už v tomto období silné a aj teplota by mala vystúpiť na kladné hodnoty aj v najvyšších polohách. Druhým lavínovým problémom je teda mokrý sneh.

Vo Fatrách je množstvo snehu výrazne menšie, preto je tu vyhlásené iba malé lavínové nebezpečenstvo, poobede mierne. Tendencia lavínového nebezpečenstva je s oteplením počas dňa stúpajúca.

Situáciu na horách ovplyvňuje postupné otepľovanie. Izoterma 0 stupňov Celzia bude postupom dňa vystúpi zhruba na hranicu 2 800 metrov nad morom. Kladné teploty budú aj v najvyšších polohách Tatier.

Počas posledného sneženia napadlo vo vysokých polohách až 25 centimetrov nového snehu, ktorý je vplyvom silného SZ vetra veľmi nepravidelne rozmiestnený. Tento sneh sa vplyvom stúpajúcej teploty a slnečného žiarenia postupne premočí. Súvislá snehová pokrývka je v závislosti na expozícii (S/J) nad hranicou 1 000 až 1 300 metrov nad morom.

Na horách sa nachádza väčšie množstvo starých spadnutých lavín, ich nánosy sú už zmrznuté a iba slabo prekryté novým snehom. Pri prechode cez ne preto hrozia pády.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá