Maj sa na pozore, omikron nie je len jeden. Konečne však smerujeme do finálnej fázy pandémie

  • S koncom pandémie je stotožnený aj riaditeľ WHO Hans Kluge
  • Matematik Richard Kollár poukazuje na to, že omikronom sa môžeme nakaziť až dvakrát
pjimage – 2022-01-23T201446.306
Unsplash/Gabriella Clare Marie Unsplash/Fuu J
  • S koncom pandémie je stotožnený aj riaditeľ WHO Hans Kluge
  • Matematik Richard Kollár poukazuje na to, že omikronom sa môžeme nakaziť až dvakrát

Omikron je v súčasnosti variantom, ktorý vytláča zo spoločnosti deltu a preberá jej miesto. Omikron so sebou priniesol dva varianty, ktoré sú plné prekvapení. Ako hodnotí matematik Richard Kollár, variant BA.2 je od pôvodných variantov, ako bol omikron BA.1. Obidva varianty majú zatiaľ spoločný rovnaký mierny priebeh. 

Varianty BA.1 a BA.2 sú dosť odlišné, čo nie je takým veľkým prekvapením ako skutočnosť, že človek sa môže omikronom nakaziť až dvakrát. V príspevku na sociálnej sieti Kollár uvádza, že druhá mutácia omikronu sa šíri ešte rýchlejšie ako tá prvá a že postupne vytlačí prvú mutáciu. To sa zatiaľ očakáva v Spojenom kráľovstve.

„Akýsi dvojfázový rast vidno už na raste incidencie vo viacerých krajinách, napríklad v Dánsku, Francúzsku, Portugalsku, či Chorvátsku, pozrite obrázok,“ píše matematik. Dodáva, že na Slovensku tento jemný rast zatiaľ viditeľný nie je. Druhá mutácia omikronu sa zatiaľ vyskytuje iba v minimálnych počtoch pri sekvenácii vzoriek zo strednej Európy. 

Vzhľadom na to, že omikron je na Slovensku dosť oneskorený, je možné, že nás to ani nezasiahne. Možné je však aj to, že Slovensko bude mať počas rastu nejakú krátku rovinu. „Predĺžilo by to rastovú fázu možno o týždeň – dva. Pridajú sa po ňom totiž navyše reinfekcie a tak sa ako nie príliš žiadúci dôsledok infikuje aj väčšia časť populácie,“ konštatuje Kollár.

Deň O36 – Omikron sú vlastne dva omikronyMožno ste to už zaznamenali, možno nie, omikron neprináša len jeden svoj…

Posted by Richard Kollar on Sunday, January 23, 2022

Slovensko už na vlnu omikron naskočilo a v súčasnosti máme potvrdených už 282 prípadov tejto mutácie. „Očakávame, že ešte výraznejšie zastúpenie variantu omikron potvrdia budúce priebežné výsledky sekvenácie,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. 

Koniec pandémie?

Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre európsky región Hans Kluge skonštatoval, že šírenie vysokonákazlivého koronavírusového variantu omikron by mohlo prispieť k ukončeniu pandémie v Európe. Informuje o tom agentúra TASR.

Kluge však dodal, že opatrnosť je nutná vzhľadom na to, že ďalší vývoj vírusu sa dá predpovedať len ťažko. „Je dosť dobre možné, že (európsky región) smeruje ku konečnej fáze pandémie,“ povedal Kluge v rozhovore pre agentúru AFP, v ktorom odhadol, že variantom omikron by sa do marca mohlo nakaziť zhruba 60 percent obyvateľov Európy.

Po odznení súčasnej masívnej vlny šírenia omikronu by podľa Hansa Klugeho mohlo nasledovať niekoľkomesačné „pokojné obdobie“ vďaka globálnej imunite, ktorú obyvateľstvu zaistí očkovanie a prekonanie ochorenia. V dôsledku toho možno očakávať obdobie pokoja a COVID-19 by sa mohol vrátiť až pred koncom roka. To však nemusí znamenať aj návrat pandémie.

zdroj: TASR/AP/Tao Ming, Xinhua

Zároveň však v tejto súvislosti vyzval na opatrnosť a miernil optimistické vyhlásenia, podľa ktorých by sa Covid mohol čoskoro pretransformovať na zvládnuteľné, trvalo sa vyskytujúce ochorenie podobné sezónnej chrípke. 

Zdôraznil pritom, že ďalší vývoj pandémie je ťažké predpovedať vzhľadom na mutačný potenciál nového koronavírusu. „Tento vírus nás už viackrát prekvapil, takže musíme byť veľmi obozretní,“ upozornil v závere.

Ostatné ochorenia prestali existovať

K dnešnému dňu leží v nemocniciach 1 497 pacientov, z nich je 1 119 nezaočkovaných. „Problém NIE JE ako vysoko sme, ale to, že ak sme VYSOKO, tak je čiastočne alebo úplne zastavená ostatná medicína, štát sa sústreďuje na kovidových pacientov a ostatných 742 chorôb sa dostalo alebo dostáva na druhú (alebo na trinástu) koľaj,“ konštatujú analytici z Dát bez pátosu. Ďalším problémom podľa nich je skutočnosť, že mnohí chorí sa nevedia dostať k lekárskej starostlivosti a do nemocnice.

Dáta bez pátosu poukazujú aj na omikron, ktorý sa na Slovensku šíri veľmi rýchlo. Podľa ich údajov sú okresy Tvrdošín a Stropkov vyššie ako v delte a na 8 až 9 násobku svojho minima pri zostupe v delte. Na druhej strane stojí Poltár, Detva a Krupina, ktoré sú zatiaľ na minime. 

NEMOCNICE V OMICRONE / Rastieme na východe a severeDÁTA z nemocníc stále nie sú aktualizované presne na deň, ale…

Posted by Dáta bez pátosu on Sunday, January 23, 2022

Na Slovensku je mnoho nemocníc, ktoré sú každým dňom plnšie. Ide predovšetkým o nemocnice na severovýchodnom Slovensku. Situácia by sa však o niekoľko dní mala zmeniť a množstvo hospitalizácií by sa mali presunúť na Oravu a do Žiliny.

„Počty zatiaľ klesajú v okresoch, kde sa lúčia s DELTOU a hlavne tam, kde je vysoká zaočkovanosť,“ vysvetľujú analytici. Dodávajú však, že by sme nemali byť prekvapení, ak sa problém presunie aj do Bratislavy, Trnavy a Nitry. Spôsobené to môže byť vysokou mobilitou študentov a pracovníkov, z ktorých mnohí bývajú na internátoch a ubytovniach. 

Zdroje: Facebook, Úrad verejného zdravotníctva, TASR, Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá