Majetok Ladislava Bašternáka smeruje naspäť do rúk štátu

  • Okresný súd Bratislava I vyhlásil rozsudok ohľadom majetku daňového podvodníka
  • Rodičia Ladislava Bašternáka musia vrátiť nehnuteľnosti štátu
Ladislav Bašternák
Ladislav Bašternák, TASR/Martin Baumann
  • Okresný súd Bratislava I vyhlásil rozsudok ohľadom majetku daňového podvodníka
  • Rodičia Ladislava Bašternáka musia vrátiť nehnuteľnosti štátu

Dnes, 29. mája 2023, Okresný súd Bratislava I rozhodol o povinnosti príbuzných Ladislava Bašternáka vydať darované nehnuteľnosti do konkurznej podstaty a do rúk štátu.

V kauze neodvedenia daní a poistenia odsúdil trojčlenný senát odvolacieho Krajského súdu v Bratislave v roku 2019 podnikateľa Ladislava Bašternáka. Súd ho poslal do väzenia na 5 rokov nepodmienečne.

Ladislav Bašternák je známy svojím kontroverzným podnikaním. Štyri roky po jeho odsúdení sa v marci tohto roku začal súd v súvislosti so skonfiškovaním majetku daňového podvodníka, kde sa malo rozhodnúť, či z neho štát predsa len niečo získa. Podnikateľ totižto stihol svoje majetky prepísať na členov rodiny skôr, ako ho stihli odsúdiť, s úmyslom zabrániť jeho prepadnutiu.

V dnešnom rozsudku, ktorý je stále predmetom možného odvolania, súd vyhlásil darovanie troch bytov s príslušenstvom pre rodičov Ladislava Bašternáka za neplatné. Súčasne majú rodičia odsúdeného podnikateľa povinnosť odovzdať tieto nehnuteľnosti do konkurznej podstaty Ladislava Bašternáka, ktorý je v úpadku.

Dôležitý krok v riešení právnych záležitostí

Tento rozsudok predstavuje dôležitý krok v riešení právnych záležitostí týkajúcich sa majetku Ladislava Bašternáka a jeho rodiny. Štát mal takmer stratiť majetok v hodnote približne 10 miliónov eur. Dnes ráno Okresný súd Bratislava I v plnom rozsahu prijal žaloby, ktorými pred 3 rokmi právni zástupcovia štátu napadli sporné prevody. Celkovo ide o šesť odporovacích žalôb.

„Stihli sme tak urobiť doslova v posledných hodinách lehoty, po uplynutí ktorej by už napadnutie nebolo možné. Po tom, ako sme podali žalobu, súd vydal neodkladné opatrenie, ktorým zakázal žalovaným s nehnuteľnosťami nakladať,“ píše na svojom facebookovom profile poradca prezidentky Zuzany Čaputovej pre oblasť práva a spravodlivosti Peter Kubina.

Pár dní dozadu, 26. mája 2023, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky podal žalobu na obžalovanú Lenku Ivanovú na Špecializovaný trestný súd. Obvinenie sa týka veľmi vážneho zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, ktorý bol spáchaný vo fáze pokusu, píše úrad na svojej facebookovej stránke.

Keďže jej postoj správkyne bol na základe verdiktu súdu v rozpore s jej zákonnou povinnosťou obhajovať záujmy veriteľov s odbornou starostlivosťou, Okresný úrad v Bratislave 15. júna 2020 navrhol súdu jej odvolanie a zároveň ustanovenie nového správcu konkurznej podstaty, píše SITA.

Aj z argumentov žalovaných pred civilným súdom v dnešnom konaní bolo zrejmé, že ich nádej spočívala v uplynutí odporovacej lehoty, pokračoval Peter Kubina vo svojom príspevku na sociálnej sieti. Takisto sa spoliehali na to, že správkyňa nevykoná žiadne kroky.

Ľudia z Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a Okresného úradu Bratislava sa v poslednej chvíli rozhodli postaviť sa veci čelom a zdá sa, že sa im podarilo zachrániť majetok štátu s vysokou hodnotou.

Zdroje: Facebook/Peter Kubina, Facebook/Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá