Maličký penzión, ktorý hrá v dotáciách prvú ligu. Od štátu dostal na jedno lôžko viac, ako iní na celú prevádzku

  • Niekoľko penziónov na Slovensku sa stále nedočkalo nijakej väčšej pomoci
  • Ten v Bojniciach mal pravdepodobne väčšie šťastie
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, google maps, pixnio/Marko Milivojevic
  • Niekoľko penziónov na Slovensku sa stále nedočkalo nijakej väčšej pomoci
  • Ten v Bojniciach mal pravdepodobne väčšie šťastie

V časoch, keď sa prevádzky brodia krízami a prežívajú zo dňa na deň, sa na scéne objavia také, ktoré v dotáciách získajú obrovské sumy. Dokonalým príkladom je bojnický penzión Zefír, ktorý hrá v „dotáciách prvú ligu“, informuje Transparency International Slovensko.

193-tisíc eur na nájomné

Reč je o rodinnom dome v tichej časti Bojníc. Na prvý dojem by možno nepôsobil nijako výnimočne, ak by nepatril z pohľadu štátnych dotácií na nájomnom k najúspešnejším hotelom na Slovensku.

Penzión Zefír totiž dostal v rámci schémy dotácií na nájomné od Ministerstva hospodárstva za obdobie ostatných 6 mesiacov dohromady 193-tisíc eur.

🙂 👍🏼 🏨 DVE POTEŠUJÚCE SPRÁVYDnes ma potešili dve správy. Dotácie na nájmy fungujú a funguje aj verejná kontrola….

Posted by Richard Sulik on Friday, April 23, 2021

„Je to medzi ubytovacími zariadeniami na Slovensku štvrtá najvyššia udelená dotácia. A vzhľadom na počet lôžok je trojhviezdičkový Zefír s 30 posteľami dokonca bezkonkurenčným víťazom. Získal na každé zo svojich lôžok už 6 400 eur, kým pri ostatných top hoteloch sú to v priemere stovky eur,“ píše Transparency International Slovensko.

Poukazujú tiež na fakt, že veľké množstvo penziónov na Slovensku nedostalo v dotáciách ani sumu, ktorú dostal Zefír na jednu jedinú posteľ. „Na kontrolu tak posielame Sulíkovmu ministerstvu ďalší podnet. Už v januári sme upozornili na možné podvody v tejto schéme dotácií za 1,4 milióna eur,“ dodávajú.

Zefír
zdroj: google maps

Osobitý štýl prevádzky

Podľa katastra by mal budovu penziónu vlastniť Sergey Sogomonyan. Ako informuje Transparency International Slovensko, šéf prevádzky Juraj Toráč z Prievidze tvrdí, jeho firma jt&t si od tohto Rusa budovu prenajala v roku 2019.

Následne bola ale prenajatá druhej eseročke ADEMFI, kde je konateľom. „Ani jedna z firiem ešte za rok 2020 nezverejnila svoje účtovné závierky. V roku 2019 mala prvá z nich nulové tržby, druhá ich uviedla vo výške 171-tisíc eur,“ vysvetľujú.

Toráč im mal tiež objasniť, že výška nájmu nie je nízkou kvôli osobitému štýlu ich prevádzky. Poukazoval na all-inclusive služby, vrátane stravy a wellness. Podľa hotels.com si zákazník za jednolôžkovú izbu za noc zaplatí 52€, pričom za tú s lôžkami dvoma dá 75€.

„Ak by bol penzión počas roka vyťažený na dve tretiny a polovica hostí by si objednala aj raňajky a wellness, ročné príjmy by dosiahli zhruba 365-tisíc eur. To je menej, na koľko si musel Toráč naceniť len nájomné náklady v žiadosti štátu, keďže štát priznáva dotáciu do výšky maximálne polovice skutočného nájomného,“ objasňuje Transparency International Slovensko.

Vyššie spomenutý Juraj Toráč mal koncom minulého roka vyhlásiť osobný bankrot. Až potom začal riadiť firmu Ademfi, ktorá bola poberateľom dotácií. Firma Ademfi, ktorá sa pôvodne nazývala Doner Kebab, s.r.o. a sídlila na adrese Juraja Toráča, už medzitým prešla na iného majiteľa. Od marca patrí Sandre Klaudii Vašinovej z dedinky Malinová pri Prievidzi.  „V januári súd konkurz na Toráčov majetok zrušil, lebo u neho nezistil žiadny majetok,“ uzatvára Transparency International Slovensko.

Transparency International Slovensko
zdroj: Facebook/Transparency International Slovensko

Kauza smeruje do parlamentu

Predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský sa chce kvôli tomuto prípadu opýtať na zvláštne dotácie. Na najbližšom rokovaní výboru má minister hospodárstva Richard Sulík vysvetliť zistenia Transparency International Slovensko (TIS) o neštandardných dotáciách pre vybrané ubytovacie prevádzky. Tento prípad je podľa Kremského typickým príkladom, ako možno zneužívať pomoc štátu podnikateľom, informuje SITA.

TIS už v januári upozornila na možné podvody v tejto schéme dotácií za 1,4 milióna eur, viacerými sa už má zaoberať Finančná správa s prokuratúrou. 

Ak by naozaj deklarované nájomné bolo také vysoké, ako prezrádza výška dotácie, zaplatilo by plnú vyťaženosť izieb za viac ako 10 mesiacov, keďže štát dotuje maximálne polovicu nájomného. Zjavne teda mohlo ísť o umelo nadhodnotené číslo, čiže zneužitie prostriedkov štátu,“ uviedol v tlačovej správe Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽaNO.

Pokiaľ naozaj ide o zneužitie pomoci štátu, budem žiadať vysvetlenie, ako sa mohlo stať, že ministerstvo hospodárstva takto naletelo podvodníkovi. Nie je predsa možné, aby malý penzión získal na každé lôžko až 6 400 eur, kým špičkové hotely dostali priemerne najviac stovky eur. Podávam preto podnet, aby sa týmto prípadom zaoberala Finančná správa,” uviedol Peter Kremský. Vzbudzuje to podľa neho podozrenia z korupcie. Hospodársky výbor by mal zasadnúť na budúci týždeň.

Prostredníctvom sociálnej siete reagoval na kauzu aj Richard Sulík. „ Transparency International Slovensko prišla so správou o pozoruhodnostiach pri čerpaní dotácií. Pretože potrebujeme zachraňovať podnikateľov, prvoradá je pri dotáciách rýchlosť. Avšak, keďže platí “dôveruj, ale prevereuj”, dáta o dotáciách zdieľame s Transparency a každé podozrenie postupujeme na Finančnú správu a Generálnu prokuratúru.

Zdroje: Facebook Transparency International Slovensko, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech