Máme top mozgy, napriek tomu ich Matovič uráža. Petícia na podporu našich vedcov má už 20-tisíc podpisov

  • Slovenskí vedci čelia vlne vyhrážok a urážok po tom, ako ŠÚKL zverejnil stanovisko k ruskej vakcíne Sputnik V
  • Premiér Igor Matovič sa postavil na stranu ruského výrobcu a obvinil „odporcov Sputnika“
  • Na stranu vedcov sa postavila časť verejnosti vo výzve adresovanej premiérovi Hegerovi, ktorú podpísalo 20-tisíc ľudí
  • Okrem toho sa prostredníctvo rôznych iniciatív zastali vedcov aj ich ďalší kolegovia a bývalí diplomati
Čaputová Baťová
TASR/Martin Baumann
  • Slovenskí vedci čelia vlne vyhrážok a urážok po tom, ako ŠÚKL zverejnil stanovisko k ruskej vakcíne Sputnik V
  • Premiér Igor Matovič sa postavil na stranu ruského výrobcu a obvinil „odporcov Sputnika“
  • Na stranu vedcov sa postavila časť verejnosti vo výzve adresovanej premiérovi Hegerovi, ktorú podpísalo 20-tisíc ľudí
  • Okrem toho sa prostredníctvo rôznych iniciatív zastali vedcov aj ich ďalší kolegovia a bývalí diplomati

Slovenskí vedci čelia vlne vyhrážok a urážok po tom, ako Slovenský štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zverejnil stanovisko ku ruskej vakcíne Sputnik V. Z neho vyplýva, že Sputnik V, ktorý k nám bol dovezený, nemá rovnaké vlastnosti ako ten, o ktorom bola štúdia v časopise Lancet a ani ten, ktorý posudzuje Európska lieková agentúra (EMA). „Vyplýva z nich, že lieková forma vakcíny dovezená na Slovensko nie je a nebude zhodná s hotovým liekom, ktorý má byť predmetom posudzovania EMA,“ vysvetľuje ŠÚKL vo svojom zverejnenom stanovisku.

ŠÚKL potvrdil: Náš Sputnik V nie je ten z Lancetu. Sú to falošné správy a provokácie, tvrdí jeho výrobca

Nazval ich idiotmi 

Ruská strana sa urazila kvôli tvrdeniu, že Sputnik V v jednotlivých krajinách spája len názov a požadovala vrátenie vakcíny.  Minister financií Igor Matovič si po návrate z Moskvy zastal Rusov a na tlačovom brífingu vyhlásil, že Slovensko porušilo zmluvu. Testovanie totiž podľa neho prebehlo v laboratóriu, ktoré nie je v sieti certifikovaných laboratórií EÚ. Matovič napísal status, že bližšie nešpecifikovaní ľudia majú brániť povoleniu očkovania Sputnikom V na Slovensku. Matovič ich nazval idiotmi, ktorí svoje lži šíria prostredníctvom Denníka N.

Mnohí si myslia, že idiotmi nazval práve našich vedcov. Matovič mlčí a odmieta prezradiť koho tým myslel, premiér Eduard Heger si myslí, že narážal na koaličných partnerov.

zdroj: SITA/Marek Lukáč

Dnes vyjadrila podporu a dôveru ŠÚKLu a Biomedicínskemu centru SAV aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Veľmi ma mrzí, že koncom týždňa zazneli vyjadrenia z úst ministra financií, ktoré nepriamym spôsobom vyjadrili kritiku alebo pochybnosť nad kvalitou našich inštitúcií. Považujem to za absolútne neprimerané a nesprávne. Súčasťou silnej demokracie sú aj nezávislé a odborné inštitúcie a akékoľvek slová a pochybnosti, ktoré nie sú založené na vecnom základe oslabujú dôveru verejnosti v tieto inštitúcie,“ uviedla Čaputová pred novinármi. 

Šéfke ŠÚKL začali chodiť vyhrážky smrťou, ktoré zverejnil jej manžel. V nich sa vyhrážali zabitým jej dieťaťa aj manžela. Vyhrážky už preveruje generálna prokuratúra.

Konzílium odborníkov vyjadrilo znepokojenie 

Za svojich kolegov vedcov sa postavila vedecká obec aj čas verejnosti. Dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Ján Klimas navrhol Výboru Slovenskej farmaceutickej spoločnosti udeliť riaditeľke a generálnej tajomníčke ŠÚKL Zuzane Baťovej Medailu PhMr. Vladimíra J. Žuffu. Medailu navrhol udeliť ako prejav úcty a rešpektu k Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv. Dekan Ján Klimas vyzdvihuje prínos Zuzany Baťovej pri budovaní medzinárodnej reputácie slovenskej farmácie v oblasti regulácie liekov.

Šéfke ŠÚKL sa kvôli Sputniku vyhrážajú: Ty si zavraždila naše deti, my zavraždíme tvoje decko a manžela

Konzílium odborníkov vážne znepokojili vyjadrenia, ktoré osočujú a znevažujú prácu niektorých štátnych a vedeckých inštitúcií. „Hanlivé vyjadrenia presahujú hranicu tolerancie, ktorá sa v slušnej spoločnosti akceptuje ako norma správania,“ upozornilo konzílium v súvislosti s výrokmi expremiéra Igora Matoviča (OĽANO) vyslovenými v kauze verifikácie ruskej vakcíny Sputnik V.

Odborná rada upozornila, že podobné výroky znižujú dôveryhodnosť vedeckých a odborných inštitúcií na domácej i medzinárodnej pôde. „Pritom sú to práve ony, ktoré sa dlhodobo snažia navrhovať dôkazmi a skúsenosťami podložené apolitické riešenia a komunikovať na úrovni,“ dodáva konzílium. Inštitúcie zastal aj hlavný hygienik Ján Mikas.

20-tisíc podpisov

Našich vedcov si zastalo aj časť verejnosti v petícii, ktorá má takmer 20-tisíc podpisov. Iniciátori petície vyzývajú predsedu vlády k verejnému odsúdeniu nenávistných prejavov a iniciovaniu prešetrenia vyhrážok voči pracovníkom a pracovníčkam ŠÚKL a Biomedicínskeho centra SAV.

„Bezpečnosť vakcín, ktorú garantujú inštitúcie ako ŠÚKL a EMA, je pre nás, občanov a občianky, na prvom mieste, a považujeme za správne a nevyhnutné testovať všetky vakcíny, vrátane Sputniku V. Po tlačovej konferencii bývalého premiéra a súčasného ministra financií Igora Matoviča bola nielen znevážená autorita ŠÚKL, ale označení a obvinení boli aj konkrétni ľudia, ktorí profesionálne vykonávajú svoju prácu, a tým sa stali terčom útokov a nebezpečných vyhrážok,“ píše sa v petícii.

šúkl zuzana baťová
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Iniciatíva zároveň žiada, aby sa zverejnili okolnosti a zmluvné záväzky, za ktorých došlo k nákupu a testovaniu vakcíny Sputnik V a vyjadruje podporu pracovníkom ŠÚKLu a Biomedicínskeho centra SAV.

Práve riaditeľka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, prof. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc., sa stala, ako prvá Slovenka, prezidentkou prestížnej medzinárodnej organizácie pre výskum rakoviny Medzinárodnej spoločnosti pre výskum metabolizmu rakoviny ISCaM. Upozornila nato iniciatíva Sebavedomé Slovensko na svojich facebookových stránkach.

Podporu vedcom vyjadrili rôzne organizácie aj politici. Zastala sa ich ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), či predseda parlamentu Boris Kollár (SME Rodina).

Žiadajú ospravedlnenie 

Vedci z iniciatívy Veda pomáha COVID-19 tiež vyzývajú predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO), aby sa v mene Vlády SR ospravedlnil za neprijateľné vyjadrenia ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na adresu slovenských vedcov a vedeckých inštitúcií, ktoré sa dotýkajú nielen ich cti, ale aj dobrého mena SR. Vedci adresovali predsedovi vlády otvorený list, v ktorom ho zároveň žiadajú o verejnú ochranu tých, ktorí sa v dôsledku vystupovania ministra financií stali terčom nenávistných či život ohrozujúcich prejavov. Informoval o tom hovorca iniciatívy Richard Kollár.

Sputnik V, AstraZeneca
zdroj: TASR/Michael Reichel dpa viac AP, TASR/František Iván

Ďalšiu iniciatívu vytvorili naši bývalí diplomati. „Pán minister financií sa veľmi ponižujúco vyjadril voči rešpektovaným odborným inštitúciám nášho štátu. Nepochybne bol v zahraničí poškodený obraz a povesť Slovenskej republiky ako štátu a zvlášť jej výkonnej moci.

Od Slovenska ako člena EÚ a NATO sa očakáva štandardné vystupovanie a súladné konanie všetkých členov vlády, ktorí majú v zahraničí reprezentovať jednotnú politiku štátu,“ uvádzajú bývalí diplomati. Pod stanovisko sa podpísali bývalí diplomati Pavol Demeš, Igor Furdík, Peter Holásek, Mária Krásnohorská, Eduard Kukan, Stanislav Vallo, Magdaléna Vášáryová, Ján Voderadský, Peter Weiss.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech