Manželia Dudovci vyrábajú poctivú kozmetiku, ktorá ti nezanesie telo chemikáliami

  • Martina a Matúš sa snažia ľuďom ukázať, že aj na Slovensku sa dá vytvoriť kvalitná kozmetika bez zbytočných aditív. Kozmetika Navia tvojmu telu dodá len to najlepšie z prírody.
collagewewe
Matúš Duda
  • Martina a Matúš sa snažia ľuďom ukázať, že aj na Slovensku sa dá vytvoriť kvalitná kozmetika bez zbytočných aditív. Kozmetika Navia tvojmu telu dodá len to najlepšie z prírody.

Jednou zo zakladateľov slovenskej značky Navia je Martina, ktorá sa rozhodla pre štúdium na lekárskej fakulte v Košiciach. Momentálne sa stále vzdeláva v oblasti chémie, pričom sa jej svoj odbor podarilo dokonale využiť v praxi a vybudovať dnes už obľúbenú značku, ktorá sa venuje ručne vyrábanej prírodnej kozmetike zo Slovenska. Paradoxom teda je, že práve chémia Martinu priviedla k výrobe nechemických produktov.

„Príroda pre nás vždy bola a bude najlepšou voľbou. Ak sa budeme starať o svoje telo správne zvnútra aj zvonku, tak prírodná kozmetika dokáže poskytnúť pleti kvalitnú starostlivosť a hravo sa vyrovná  účinkom aj tým najdrahším krémom. Spoliehať sa však len na „zázračné účinky“ kozmetiky a čakať vyriešenie svojich problémov bez vlastného pričinenia, je veľmi krátkozraké, pretože žiaden produkt na svete nie je zázračný,“

Čo veľa ľudí vôbec netuší o chemických výrobkov, ktoré denne používame?

„Dnes to má zákazník veľmi ťažké. Mnohí si vyberajú kozmetiku podľa obalu, sľubovaných účinkov, žiarivej farby či neodolateľnej vône. Takáto kozmetika často obsahuje ropné produkty, emulgátory, farbivá, konzervanty či parfumy,“ konštatuje Martina.

Často spomínané ropné deriváty, ktoré sú základom mnohých kozmetických výrobkov, sa vyrábajú frakčnou destiláciou ropy a pre naše telo to sú neprirodzené látky. Štúdie dokazujú, že ide o alergény s fotosenzibilizujúcim účinkom, môžu spôsobovať kontaktnú dermatitídu a prispievajú k rozvoju karcinómov.

Kozmetika Navia je vyrábaná na Slovensku, v meste Humenné. Vyrábam ju Martina, vlastnými rukami. Nie však doma v kuchyni, ale vo výrobni, ktorá bola schválená Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Ako výrobca musí ručiť za bezpečnosť, kvalitu, nezávadnosť a byť zodpovedná za prípadné negatívne účinky.

Keďže nepoužívajú žiadne syntetické konzervanty, ktoré by zaručili životnosť výrobku aj 2-3 roky, ako je to bežne na pultoch drogérií, produkty sú vyrábané v menších množstvách a častejšie, aby sme zabezpečili čo najvyššiu kvalitu.

Odkiaľ pochádzajú suroviny, ktoré v kozmetiky využívate?

„Pri výrobe našej kozmetiky preferujeme predovšetkým suroviny z darov prírody. Preto v našich produktoch nenájdete zbytočné umelé farbivá, konzervanty, parfumy, či suroviny pochádzajúce zo zvierat.“

Ako hlavné zložky produktov používajú výhradne rastlinné oleje lisované za studena, ktoré sú vysoko kvalitné a prirodzené pre našu pokožku. Lisovanie za studena je veľmi šetrný spôsob spracovania, vďaka ktorému si oleje uchovávajú prírodné vitamíny a BIOaktívne látky.

Martina nezačínala podnikať so žiadnym veľkým kapitálom a začiatky neboli najľahšie. Od výroby šperkov sa postupne dostala k výrobe prírodnej kozmetiky pre seba a svoju rodinu. Finančne náročné položky ako bolo zriadenie výrobne alebo nevyhnutné hodnotenie bezpečnosti jej výrobkov financovala z vlastných zdrojov, keďže začínala popri práci. V súčasnosti si chod firmy vyžaduje investície už nie v desiatkach eur, ale v tisícoch.

„Nie je to len naša práca, ale najmä srdcová záležitosť, preto tomu venujeme maximum času. Milujem svoju prácu, a myslím, že len keď má človek svoju prácu rád, robí ju dobre a kvalitne.“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech