Marek Para vo väzbe má zrejme po biznise: Advokátska komora nám osvetlila, čo čaká jeho kanceláriu

  • Advokát Marek Para je väzobne stíhaný
  • Advokátska komora mu dokonca pozastavila činnosť
  • Zaujímalo nás, čo bude s jeho advokátskou kanceláriou
Marek Para
TASR/Jakub Kotian
  • Advokát Marek Para je väzobne stíhaný
  • Advokátska komora mu dokonca pozastavila činnosť
  • Zaujímalo nás, čo bude s jeho advokátskou kanceláriou

Marek Para patrí medzi elitných advokátov, ktorého meno je v súčasnosti spájané s ostrosledovanými kauzami. V súčasnosti si doslova vyskúšal, aké to je byť „na druhej strane barikády“.

Popredný advokát je totiž obvinený v prípade zosnovania zločineckej skupiny, podobne ako napríklad expremiér Robert Fico či bývalý minister vnútra Robert Kaliňák.

Tak ako známy exšéf silového rezortu, aj Para je po novom stíhaný väzobne. Nekompromisne sa po profesionálnej stránke postavila aj Slovenská advokátska komora, ktorá známej tvári slovenskej advokácie pozastavila činnosť. Para je v súčasnosti vedený ako konateľ advokátskej kancelária a Startitup zaujímalo, čo bude po rozhodnutí komory s jeho lukratívnym biznisom.

Väzobne stíhaný Para

Národná kriminálna agentúra zadržala Paru 20. apríla a dôvodom bolo obvinenie z možného spáchania zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. 

Spočiatku zadržaného Paru pustil na slobodu Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Na to sa ohradil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, podal sťažnosť a žiadal pre Paru väzbu.

Nakoniec ju Parovi Najvyšší súd začiatkom mája aj odklepol. „Opätovné otvorenie tohto vyšetrovania je odkaz všetkým tým osobám, že žiaden tento skutok nezostane do budúcnosti nevyšetrený a nezostane prípadne nevyvodená trestná zodpovednosť konkrétnych osôb. Zároveň je to zdvihnutý prst osobám, ktoré by chceli v trende pokračovať,“ vyhlásil šéf senátu Najvyššieho súdu Juraj Kliment.

Podľa Michala Mandzáka, Parovho obhajcu, predseda senátu týmto prejavom dokumentoval svoju zaujatosť. No späť k Parovi.

Marek Para
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Slovenská komora zasahuje

Deň po rozhodnutí Najvyššieho súdu médiá informovali o ráznom kroku Slovenskej advokátskej komory. Tá sa rozhodla Parovi pozastaviť advokátsku činnosť. Tento krok vyplýva zo zákona.

Ako pripomenul predseda komory Viliam Karas, pozastavenie činnosti má priamy následok na všetkých klientov advokáta, ktorí si musia zabezpečiť iných obhajcov.

„SAK si plne uvedomuje význam a dôležitosť očistných procesov na Slovensku. Sám, odkedy som sa stal jej predsedom, zdôrazňujem potrebu a vysokú spoločenskú objednávku na zvýšenie fungovania a úrovne právneho štátu SR. Jedným dychom však zdôrazňujem, že sa to nesmie diať skratkami,“ podčiarkol Karas.

Zdá sa, že elitný advokát Para má toho v súčasnosti na pleciach až-až. Startitup ale zaujímalo, čo bude s jeho advokátskou kanceláriou. Tá je v Obchodnom registri Slovenskej republiky vedená od roku 2019 a nesie názov PARA advokáti, s. r. o.

Kancelária advokátsku činnosť vykonávať nemôže

Najskôr sme sa s otázkami, čo bude v blízkej budúcnosti s PARA advokáti, s. r. o., obrátili na kanceláriu telefonicky, situáciu ale odmietli komentovať. Kanceláriu sme kontaktovali aj mailom, no zatiaľ bez reakcie.

Obrátili sme sa priamo na Slovenskú advokátsku komoru s otázkou, čo presne znamená pozastavenie advokátskej činnosti a či za určitých podmienok môže Parova kancelária tak či tak fungovať.

„Advokát s pozastaveným výkonom advokácie nesmie vykonávať advokáciu, a to ani formou konateľa – takýto advokát sa musí zdržať konania, ktorým je poskytovanie právnych služieb spoločnosťou,“ prezradil nám mediálny odbor Slovenskej advokátskej komory.

Podľa obchodného registra je jediným konateľom spomínanej kancelárie práve Marek Para.

„Ak by však bolo v kancelárii viacero spoločníkov (čo nie je tento prípad), týmto nemožno zabrániť v poskytovaní právnych služieb,“ dodali z advokátskej komory.

Ak teda sedí, čo stojí v obchodnom registri, samotnú advokátsku kanceláriu zrejme čakajú krušné časy.

Marek Para
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Lukratívne zákazky

Ako sme spomínali vyššie, zadržanie Paru bude mať značný dopad na jeho klientov. Tí totiž takýmto spôsobom prídu v aktuálnych pojednávaniach o svojho zástupcu.

V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka Para napríklad zastupoval mafiánskeho podnikateľa Mariana Kočnera, v prípade Dobytkár kontroverzného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a v prípade Očistec exšéfa polície Tibora Gašpara.

Pro bono napríklad zastupoval aj rodinu medializovanej kauzy zbitého dievčaťa z Miloslavova.

Zdroje: TASR, PARA, ORSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá