Mark Zuckerberg s manželkou investujú 3 miliardy na vývoj technológií v oblasti detských chorôb

  • Moderná medicína môže nabrať nový dych aj vďaka tejto dvojici.
z0
  • Moderná medicína môže nabrať nový dych aj vďaka tejto dvojici.

Medicína je modernou vedou len jedno storočie, no podarilo sa nám urobiť veľký pokrok v mnohých oblastiach. Najväčšie percento úmrtia detí tvoria len 4 detské choroby. Mark je presvedčený, že dokážeme vyliečiť každú z nich, len potrebujeme tú správnu technológiu.
V minulosti predchádzalo väčšine vedeckých objavov práve vynájdenie nových nástrojov, ktoré nám pomohli vidieť dané problémy z inej perspektívy, či už to bol objav teleskopu, mikroskopu alebo DNA sekvencie.
Markovej nadácií ide o prepojenie sveta medicíny s modernými technológiami. Pokúsi sa spojiť tých najlepších vedcov a softwarových inžinierov, aby sa spoločne mohli podieľať na skonštruovaní nástrojov a technológií, ktoré pomôžu urobiť pokrok v oblasti 4 najčastejšie sa objavujúcich ochorení u detí.

z1

Všetky peniaze by mali putovať z nadácie Chan Zuckerberg Initiative, ktorú založil Mark Zuckerberg spolu s jeho ženou Priscilliou Chan. Prvá finančná injekcia do vedy má predstavovať 3 miliardy dolárov. Toto všetko je pritom súčasťou plánu Marka, vzdať sa 99 % svojho majetku v rámci Facebooku, ktorý by mohol predstavovať niečo okolo 45 miliárd dolárov.
Čiastka do nadácie pôjde postupne vo forme peňazí z predaja podieľových akcií Facebooku za obdobie troch rokov, má pritom za cieľ financovať rozvoj technológií pre liečbu najrôznejších zásadných ochorení, ktoré počas celého života môžu postihnúť ich prvorodenú dcéru, ale aj všetky ostatné deti na celom svete. Prvých 600 miliónov dolárov poputuje do projektu s názvom Biohub. Práve tam bude prebiehať vývoj nových technológií pod záštitou vedcov z Stanfordu, UCSF a Berkeley. Na vedenie celej iniciatívy si Mark s manželkou prizval svetovo uznávanú expertku na neurovedu a genetiku, je ňou Dr. Cori Bargmann.

z3

Okrem tohto projektu má sympatická dvojica načaté aj iné projekty, ktoré sú taktiež vedené pod záštitou Chan Zuckerberg Initiative. Je ním napríklad programátorsky startup v Afrike s názvom Andela a Byju v Indii, vďaka ktorému sa deti v týchto krajinách môžu učiť predmety ako je matematika a informatika, a to všetko pomocou mobilnej aplikácie.

zdroj:businessinsider.com zdroj obrázkov:techcrunch.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK