Marketingový guru Fedor Flašík stál za predvolebnou kampaňou HZDS. Podľa Mečiara na jeho vláde parazitoval

  • Fedor Flašík spolupracoval s Vladimírom Mečiarom a Robertom Ficom
  • Zúčastňoval sa prominentných osláv, kde vždy vynikal vďaka farebnému oblečeniu
  • Marketingový guru sa v minulosti dokonca venoval baletu
  • Toto je príbeh človeka, ktorý stojí za kontroverznými politickými kampaňami
TASR/František Iván TASR/Radovan Stoklasa
  • Fedor Flašík spolupracoval s Vladimírom Mečiarom a Robertom Ficom
  • Zúčastňoval sa prominentných osláv, kde vždy vynikal vďaka farebnému oblečeniu
  • Marketingový guru sa v minulosti dokonca venoval baletu
  • Toto je príbeh človeka, ktorý stojí za kontroverznými politickými kampaňami

Z pozície vedúceho zásobovania a odbytu vo výrobnom družstve Detva sa dostal do bezprostrednej blízkosti Vladimíra Mečiara a Roberta Fica. Mečiar vďaka nemu dokonca vyhral voľby, no aj tak tvrdil, že Flašík na jeho vláde parazitoval.

Život marketingového guru, ako Flašíka mnohí prezývajú, nebol ľahký. V roku 2010 mu diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín, v roku 2017 si prešiel rozvodom s poslankyňou Európskeho parlamentu Monikou Beňovou. Zabudnúť nesmieme na ani to, že po ťažkom rozvode bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej sa objavoval v jej spoločnosti a dvoril jej. 

zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Zo školy na družstvo

Fedor Flašík sa narodil 14. januára 1958 v Bratislave. V roku 1982 úspešne ukončil štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského a v tom istom roku zložil aj rigoróznu skúšku. Získal tak titul JUDr. Jeho prvé kroky po ukončení štúdia neviedli na súd alebo do advokátskej kancelárie, ale na výrobné družstvo v Detve.

Od roku 1986 až do 1990 pôsobil na Ústrednom výbore Zväzu Československo-sovietskeho priateľstva. Jeho úlohu bolo zabezpečovať servis pre ruských umelcov, ktorí prišli na Slovensko. O tom, že Flašíkov životopis je plný rôznorodých profesií, svedčí aj kolonka, ktorá spomína na jeho pôsobenie na pozícii zástupcu riaditeľa divadla Ludus.

zdroj: TASR/Mária Ďurčeková

Pracoval aj ako zástupca šéfredaktora v redakcii M-Report a bol aj výkonným riaditeľom reklamného oddelenia firmy Davay. Spoločnosť Davay bola v minulosti známym dabingovým štúdiom. Práve počas tejto práce sa mal Flašík finančne zabezpečiť.

Politické plány sa zmenili

Skôr, než sa začala Flašíkova spolupráca s Vladimírom Mečiarom, viackrát sa hlásil do Komunistickej strany Česko-Slovenska, no ani raz sa do nej nedostal. „To bola recesia. Dal som si žiadosť, že by som chcel vstúpiť do strany a oni mi odpísali, že som ešte nedozrel a takéto blbosti,“ vysvetlil v roku 2007 denníku SME. V rozhovore tvrdí, že je presvedčený o tom, že by ho do strany nikdy nevzali kvôli jeho vtedajším postojom.

Nepriamo sa k politike vrátil v roku 1995, kedy založil agentúru Donar. Od samého začiatku stál po jeho boku Martin Glváč, ktorý je vysokopostavený smerák a bývalý minister obrany. Smerákom sa Glváč stal až v roku 1998, kedy HZDS prehrala voľby.

zdroj: TASR/Mária Ďurčeková

Netrvalo dlho a Flašík sa dostal aj k Mečiarovi. Sám tvrdil, že politický marketing ho zaujímal už od roku 1992. Politika ho zaujala ako fenomén a v kombinácii s reklamou išlo o širokú manipuláciu. Pre Flašíka to bola výzva.

 Najlepšia kampaň

K Mečiarovi Flašíka priviedol právnik Pavel Kandráč, ktorý pôsobil do roku 2012 ako verejný ochranca práv. Prvé stretnutie pánov trvalo približne hodinu, počas ktorej oboznámil Flašík Mečiara s volebnou stratégiou. Mečiar sa opýtal niekoľko kontrolných otázok a na mieste ho prijal. Mal Mečiar nízke nároky, alebo bol Flašík skrytý génius?

Marketingový guru tvrdí, že to vôbec nebolo o nízkych nárokoch. Svoju kampaň označil za jednu z najlepších. Mečiara presvedčil piesňou Vivat Slovakia a samotnou stratégiou kampane. Išlo o obdobie krátko po rozdelení Československa a všetko bolo veľmi emotívne. Cieľom kampane bolo hrať na city. Niekedy v tom čase sa začalo o Flašíkovi povrávať, že vie „urobiť z vody Coca-Colu.

flašík
zdroj: TASR/Zuzana Čižmáriková

O reklamnej agentúre Doner by sa v tom čase dalo povedať, že išlo o agentúru štátu. Doner išiel ruka v ruke s HZDS a z Mečiara sa stal predseda vlády. Strana vo voľbách získala takmer 35 % hlasov. Agentúra sa postupne dostala k viacerým lukratívnym zákazkám, organizovala rôzne oslavy a výročia. Tvrdenia, že išlo v podstate o štátnu agentúru, Flašík odmieta. Odvolával sa na iné agentúry, ktoré sa výberového konania taktiež zúčastnili.

„Áno, bolo veľa vecí, ktoré fungovali na základe nejakých kamarátskych vzťahov, kontaktov. Neexitoval vestník, kde sa zverejňovali verejné obstarávania. Informácie o požiadavkách ste sa dozvedeli tak, že vás klient oslovil, obyčajne tri a viac agentúr,“ povedal v roku 2016 pre TV Markíza

flašík
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Prezident nebol autoritou

Je všeobecne známe, že Vladimír Mečiar nemal nikdy blízko k vtedajšiemu prezidentovi Michalovi Kováčovi. V časoch, keď boli ich rozpory najväčšie, sa pred prezidentským palácom objavili hodiny, ktoré mali ukazovať čas a teplotu vzduchu.

Hodiny nainštalovala práve agentúra Doner a ukázalo sa, že hodiny odpočítavali dni do konca funkčného obdobia prezidenta Kováča. Flašík neskôr povedal, že išlo o jednu z jeho recesií. Dôvodom malo byť to, že Kováča nepovažoval za autoritu. V rozhovore pre SME povedal, že poznal stovky múdrejších, čestnejších a charizmatickejších ľudí. 

Remiášova vražda mohla byť najdrahšou v slovenskej histórii. Jeho matka sa o tragédii dozvedela z rozhlasu

Tieto slová Flašík neskôr oľutoval, no Kováčovi sa nestihol ospravedlniť za jeho života. „Sú veci v živote, ktoré urobíte v určitom čase, mieste, v určitých súvislostiach. V tom momente sa vám možno zdajú správne, možno vtipné či recesistické, alebo proste ako zákazku. Urobíte to a začne to žiť svojím životom so všetkými dôsledkami či následkami a už sa to nedá zobrať späť,“ píšu Aktuality

Suma tejto kampane s hodinami sa pohybovala pri čísle 3 milióny korún. Hodiny boli dovezené z Talianska.

Koniec zlatej éry

Pod spojením zlatá éra – rozumej éra HZDS a Mečiara. Tá sa skončila v roku 1998, kedy vo voľbách odstavila Mečiara opozícia. Nepomohlo ani otváranie diaľnice s Claudiou Schiffer a ani bilbord s Kriváňom a švajčiarskou krajinkou. Celá kampaň bola Slovákom na smiech.

zdroj: Screenshot/YouTube/artvideovoros

Je možné, že Flašík už koniec očakával, a tak sa rok predtým (v roku 1997) začal spolu s Glváčom angažovať v Rádiu Koliba, ktoré spoločne založili. Šéfkou rádia bola mladá Monika Beňová, z ktorej sa neskôr stala žena marketingového guru Flašíka. 

Po dvoch rokoch sa takmer všetci ľudia z rádia objavili v novom projekte. Na čele projektu stál Robert Fico a jeho názov bol Smer-tretia cesta. Z tohto názvu vnikol Smer-sociálna demokracia. Projekt vznikol v dôsledku toho, že mladý ambiciózny Fico sa chcel stať generálnym prokurátorom. To však nebolo možné, pretože ešte nemal 35 rokov. Bolo potrebné vymyslieť niečo iné.

Aby sa nová strana dostala do povedomia ľudí, bolo potrebné nájsť človeka, ktorý by sa o to postaral. Nestal sa ním nikto iný ako samotný Flašík. 

Kampaň Smer 2002
zdroj: TASR/Ivan Majersky

Nie veľmi úspešná kampaň

Je známe, že predstavitelia Smeru nepatria medzi najvľúdnejšie osoby, no tomu tak nebolo stále. V minulosti boli smeráci zhovorčiví aj k novinárom. Na tlačovke dostali kávu, koláčik a takmer všetky odpovede, ktoré potrebovali. 

Flašík prišiel s novými nápadmi, čo predstavitelia strany ocenili. Z Fica urobil majstra Poriadka, ktorý mal Slovensko očistiť od Mečiara a Dzurindu. Prvý škandál vznikol, keď Slovensko zaplavili bilbordy, ktoré stali určite viac ako povolených 12 miliónov korún. 

Financovanie kampane mal na starosti Flašík a po nejakom čase médiá zverejnili sponzorskú zmluvu, na ktorej bol podpis Ľubomíra Blaška, podnikateľa z oblasti energetiky. Sponzorský dar vo výške 32 miliónov korún mu mal zabezpečiť tri miesta na kandidátke Smeru vo voľbách 2002. 

Bohumil Hanzel neskôr povedal, že Flašík patril medzi tri najsilnejšie osoby v strane. „Na začiatku fungovalo v Smere paralelné financovanie, o ktorom vedel aj Fico. Prvé zabezpečoval Flašík, druhé ja. Neskôr ma Fico požiadal, aby som to všetko presunul na Flašíka,“ tvrdil

Vďaka kampani vyzerali vyhliadky Smeru veľmi dobre, no strana nedokázala po voľbách zostaviť vládu. Flašík sa tak stiahol do úzadia. Najväčšia rana prišla v roku 2006, kedy z kandidátky zmizla nielen Beňová, ale aj ostatní Flašíkovi ľudia. 

Dôvodom malo byť to, že Flašík od sponzorov vyberal peniaze aj napriek tomu, že volebnému štábu vládol niekto iný – Marek Maďarič.

zdroj: TASR/Zuzana Čižmáriková

Bulvár ho zbožňoval

V roku 2006 sa Flašík oženil s Monikou Beňovou, ktorá sa dlhodobo snažila získať stoličku županky a primátorky v Bratislave. Ako sme už písali vyššie, Flašík sa v tomto roku stiahol do úzadia, z ktorého tak skoro nevyšiel. Médiá sa mu venovali aj v minulosti, no išlo skôr o tie seriózne. Po roku 2006 sa začal objavovať v bulvárnych médiách. 

Noviny boli plné fotiek na jachte, dokonca sa objavil v reality show Celebrity Camp. Pamätná je však príhoda s Mikulášom Dzurindom, ktorý ho zosmiešňoval. „Moje poznanie je asi také , že pán Fico robí z vody Coca Colu a z ľudí, žiaľ, si strieľa, “ vyhlásil vtedy Dzurinda. Na to mu Flašík s pokojom odpovedal, že cola sa robí naozaj z vody.

zdroj: TASR/František Iván

Boj so smrťou

Začiatkom roka 2010 bola Flašíkovi diagnostikovaná rakovina lymfatických uzlín. Aj napriek tomu, že ho čakala chemoterapia, úsmev z tváre mu nemizol. Rakovina mu bola diagnostikovaná vďaka pravidelným preventívnym prehliadkam, ktoré absolvuje. „Vždy som bol zástanca prevencie, takže som si na prehliadky potrpel. Práve sa ukázalo, že to bolo dobré rozhodnutie, a vďaka tomu sme prišli na to včas,“ povedal v roku 2010 pre Nový Čas

S chemoterapiou Flašík stotožnený nebol, a tak sa rozhodol, že ju nepodstúpi. Vyskúšal však alternatívnu liečbu. Ide o kockovú liečbu, ktorá pochádza z Ázie. Počas liečby sedí v kresle a v rukách drží kocky. Skúsenosti s touto liečbou má aj exmanželka Monika. V rozhovore pre Plus 7 dní Flašík povedal, že vďaka liečbe sa dokázala zbaviť nálezu, kvôli ktorému ju čakala operácia. 

Príbeh Daniela Lipšica: Mafiánom ide po krku celý život. Objednali si jeho vraždu, no to ho nezastavilo

Cesta do RTVS

V roku 2011 sa Fedor Flašík objavil na zozname kandidátov na pozíciu riaditeľa RTVS, no miesto nedostal. Tento scenár sa zopakoval v roku 2017. Dôvodom kandidatúry mal byť blízky vzťah k médiám. „Niekoľko rokov som vlastnil súkromné rádio, ktoré bolo úspešné, aj keď sa ho mnohí snažili pošpiniť tým, že o ňom hovorili ako o rádiu HZDS. Pritom tam nikdy žiadny politik HZDS nebol,“ povedal v rozhovore pre Denník N

zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Flašík zároveň dodal, že verejnoprávne médiá rezignovali a už si neplnia svoju úlohu v spoločnosti. „RTVS by mala postupne upúšťať od nakupovania formátov od zahraničných produkčných firiem. Rezignovalo sa na dokumentárnu tvorbu, najmä na dokumenty o osobnostiach, čo súvisí s vytváraním kultúrnej identity tejto spoločnosti,“ hovorí. 

Zaujímavosťou je, že riaditeľ RTVS sa volí v parlamente. Flašík tak obvinil iných kandidátov z toho, že si chodia pýtať hlasy. Jednému z týchto obvinených sa to očividne oplatilo, keďže voľby vyhral. Je ním aktuálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. 

A čo robí Fedor Flašík dnes? „S hrôzou som zistil, že som sa stal dôchodcom. Jedno ale viem určite, že klasický dôchodca nebudem a ani nechcem byť. Skrsla vo mne myšlienka, že skúsim dať dokopy partiu ľudí, skúsených novinárov. Žijeme v modernej dobe, preto sme sa rozhodli pre internetový portál. A tak vznikol eReport,povedal o svojom najnovšom projekte. Spravodajský portál prevádzkuje pod svojou firmou STORYmedia.

Zdroje: SME, TV Markíza, Aktuality, STRATÉGIE, Čas.sk, Plus 7 dní, Denník N, ereport.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá