Martin a Erika menia použité pneumatiky na pelechy pre domácich miláčikov

  • Erika študovala strednú odbornú školu veterinárnu a Martin je vášnivý turista, ktorý miluje prírodu
  • Spojili sily a vytvorili ekologickú značku, v rámci ktorej recyklujú pneumatiky
  • Peliešky personalizujú a vyšijú na ne aj meno tvojho domáceho miláčika
Unsplash/Labky na všetkom
  • Erika študovala strednú odbornú školu veterinárnu a Martin je vášnivý turista, ktorý miluje prírodu
  • Spojili sily a vytvorili ekologickú značku, v rámci ktorej recyklujú pneumatiky
  • Peliešky personalizujú a vyšijú na ne aj meno tvojho domáceho miláčika

Ako sa vo vás zrodila láska k prírode a ku psíkom?

Nedá sa povedať presne, kedy sme si vytvorili vzťah k zvieratám a prírode. Myslím, že už od detstva je v každom z nás zakorenený istý druh citu k zvieratám a prírode. Ja som absolventkou Strednej odbornej školy veterinárnej a aj keď som si neskôr vybrala iný odbor na štúdium, vzťah k zvieratám pretrvával. Môj kolega Martin, veľmi dobrý priateľ, ktorý je do projektu zapojený, je turista a má veľmi pozitívny vzťah k slovenskej prírode, možno práve preto sme sa na projekte rozhodli spolupracovať.

Prečo ste sa rozhodli vyrábať pelešteky z použitých pneumatík pod značkou Labky na všetkom?

Chceli sme pre našich psíkov vytvoriť bezpečné a pohodlné miestečko v interiéri aj exteriéri. Zároveň som však chcela, aby vyzeralo nezvyčajne a zaujímavo. Pneumatiky sú samy o sebe ťažko spracovateľný odpad. Veľakrát ich ľudia dokonca zahodia v prírode. My sme zobrali pneumatiku ako základný ,,stavebný“ prvok našich výrobkov, ktorými ozvláštňujeme priestor.

zdroj: Labky na všetkom

Zvažovali ste predtým aj nejaký iný materiál?

Pokiaľ myslíte náhradu za pneumatiku, tak sme síce zvažovali, ale nič iné nespĺňalo vlastnosti pneumatiky (tvar, robustnosť, odolnosť). Čo sa týka látky, tak používame 2 druhy, buď bavlnu, pokiaľ ide o peleštek do interiéru, alebo nepremokavú tkaninu, ak chcú zákazníci peleštek umiestniť napríklad na dvor. Do pneumatiky vkladáme vankúšiky z bavlnenej látky, ktoré sú ručne vyšívané. Vankúšiky sa môžu použiť aj samostatne, bez pneumatiky.

Odkiaľ pneumatiky pochádzajú?

Pneumatiky pochádzajú od ľudí, ktorí vedia o našom projekte. Bežne nám píšu na sociálnych sieťach, či nepotrebujeme pneumatiky, ktoré videli v lese pohodené, alebo majú vlastné doma a už na aute doslúžili. Sme veľmi radi za takúto reakciu, no často sú pneumatiky zo vzdialených miest a neoplatí sa nám pre ne cestovať.

zdroj: Unsplash

Ako sa staráte o to, aby bol materiál pre psíkov naozaj nezávadný?

Pneumatiku upravujeme, aby ležanie pre psíkov bolo pohodlné a bezpečné. Ešte sme sa nestretli s tým, že by guma ako taká psíka lákala hrýzť a teda nehrozí, že by psík pneumatiku okusoval. Vankúšiky  vlastnoručne vyrábame (keďže zákazník si vyberá farbu, ale aj ručne vyšívaný nápis) z bavlnenej latky a plníme nezávadným dutým vláknom, ktoré sa bežne používa aj do vankúšov pre ľudí . Úchyty na prenášanie sú pripevnené pevnými nitmi, aby spoj bol dostatočne robustný. Vďaka doske umiestnenej vo vnútri pneumatiky, vankúš v pelechu neprepadne cez dieru v bočnici pneumatiky a pelech dostáva tuhosť aj stabilitu.

Kto pelešteky vyrába?

Zatiaľ sa na výrobe a chode podieľame ja a môj dobrý priateľ. Ja som absolventkou masmediálnej komunikácie a v minulosti som sa venovala marketingu, môj kolega je z technického priemyslu a venoval sa obchodu.

zdroj: Labky na všetkom

Koľko približne trvá produkcia jedného pelešteka a ako prebieha?

Spracovanie použitej pneumatiky je menej fyzicky náročná práca. Ide hlavne o vyčistenie, orezanie (aby sa psíkovi pohodlne ležalo) a pílenie dosky pod pelech. Práca je zameraná najmä na pohodlie a bezpečnosť psíka, za trošku ťažšiu činnosť považujeme nitovanie pelešteka, keďže tam je potrebná fyzická zručnosť a sila. Autorka Erika sa venuje prevažne ručnému vyšívaniu vankúšika do pelešteka, maľbe, výrobe hračiek. Peleštek je plne personalizovaný podľa želania zákazníka, napríklad na gumu maľujeme meno psíka a vyšívame ho tiež aj na vankúšik. Vzhľadom na to, že obaja sa momentálne výrobe peleštekov venujeme popri normálnom zamestnaní, výroba jedného pelešteka zaberie približne týždeň podľa náročnosti jednotlivých detailov, ktoré požaduje zákazník.

Aké sú výhody takto ručne robených peleštekov?

Ide hlavne  o zosobňovanie. Vyrábame pohodlné miestečko pre psíka, ktoré si v podstate môže majiteľ vytvoriť sám. Vyberá si farbu látky, gumy, vlastný nápis (väčšinou meno psíka) a má možnosť si všetko zladiť podľa svojich predstáv. Každý ,,ZERO WASTE“ peleštek šetrí životné prostredie a my mu venujeme špeciálnu pozornosť. Z časti to považujeme za umeleckú prácu.

zdroj: Labky na všetkom

Okrem výrobkov pre psíkov ponúkate aj predmety pre majiteľov, čo všetko u vás nájdeme?

V portfóliu máme hlavne ZERO WASTE pelešteky, snažíme sa ich propagovať a zatiaľ máme hlavne pozitívne odozvy. K peleštekom si tiež môže zákazník vybrať handmade hračku. Rovnako tiež ponúkame samostatnú výplň alebo vlastný vankúšik pre majiteľov psíkov, pre ktorých by bola fyzická váha pneumatiky skôr záťaž. Autorka projektu je veľmi kreatívna a záleží jej pritom na životnom prostredí, preto do portfólia pridala tiež MINICLOSET – ,,minišatník“, ktorý je vyrobený rovnako z opotrebovanej pneumatiky vo forme taburetky. Zákazníci, resp. zákazníčky majú úložné priestory, aké môžu využiť na skladovanie oblečenia a obuvi a s tým súvisiace aj ,,AKO NOVÉ“, kde sa snažíme obnoviť a ozvláštniť už použité oblečenie od zákazníkov. Chceme obmieňať naše produkty podľa záujmu. ZERO WASTE peleštek je produkt, ktorý chceme ďalej rozvíjať a obohacovať.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech