Matej dokazuje, že modrotlač má potenciál aj v modernom svete. Predstavuje výnimočnú kolekciu

  • „Modrotlač Matej Rabada“ patrí medzi výrobcov poctivej modrotlače, tradičného spôsobu vzorovania plátna
  • Jedinečnosť tohto farbiarskeho remesla potvrdzuje aj zápis modrotlače do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO
raba
Modrotlač Matej Rabada
  • „Modrotlač Matej Rabada“ patrí medzi výrobcov poctivej modrotlače, tradičného spôsobu vzorovania plátna
  • Jedinečnosť tohto farbiarskeho remesla potvrdzuje aj zápis modrotlače do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO

Aj napriek tomu, že Matej pri výrobe modrotlače dodržiava niekoľko storočné postupy farbenia, spolu s manželkou Veronikou vnášajú do tohto remesla svoj pohľad a súčasný dizajn.

„Pred niekoľkými rokmi sa podarilo na Slovensku oživiť výrobu modrotlače, no naším cieľom je, aby sa modrotlač dostala opäť medzi ľudí, aby sa nosila,“ hovorí Matej pre Startitup.

Gepostet von Modrotlač Matej Rabada am Mittwoch, 26. Juni 2019

Svoju tvorbu zamerali na odevný dizajn, pričom ako materiál využívajú vlastnú modrotlač. Dokazujú, že aj keď sa jedná o viac ako 400 ročnú techniku, nájde si uplatnenie aj v súčasnej tvorbe. Rozhodli sa vytvoriť  kolekciu odevov, ktoré sú určené na každodenné nosenie.

„Modrotlač je typická svojím vzorovaním, a preto sme pri navrhovaní odevov zvolili jednoduché a pohodlné strihy,“ objasňuje Matej.

Odevy sú šité v hesle „one size fits all“. To znamená, že strihy sú navrhnuté tak, aby boli univerzálne pre všetky veľkosti. „V skutočnosti ich šijeme v dvoch veľkostných rozmedziach. Ale štýl ‚one size’ nám vyhovuje najmä v tom, že strih by mal vytvárať so vzormi harmonický celok, nie im konkurovať, keďže práve vzory sú pre modrotlač charakteristické,“ vysvetľuje Matej.

zdroj: Modrotlač Matej Rabada

Produkty, ktoré vznikajú v dielni Modrotlač Matej Rabada sú vytvorené len dvomi pármi rúk. Veronika navrhuje a realizuje odevy a odevné doplnky. Matej sa zase venuje výrobe modrotlače a navrhovaniu vzorov.

„Pre túto kolekciu sme sa rozhodli navrhnúť aj autorské dezény, ktoré čerpajú inšpiráciu ‚ZPRÍRODY’, podľa čoho dostala kolekcia svoj názov. Samotná príroda je pre nás oáza pokoja a ten sme chceli preniesť aj do našej kolekcie a tým pádom aj do všedného dňa,“ hovorí Matej.

Zo vzorov sa dá aj napriek výraznej štylizácii vyčítať, či sa jedná o repík, čakanku či iskerník, alebo bukové či dubové listy. Jednotlivé prvky sú štylizované do základných línií a celkový vzhľad dezénov podľa autorov navodzuje atmosféru prírody.

zdroj: TASR - Miroslava Mlynárová

Vzory spolu s odevmi vytvárajú vyvážený celok a prezentujú pohľad Veroniky a Mateja na toto tradičné remeslo. Svojou tvorbou dokazujú, že nemusí prežívať len vo svojich historických podobách. Bez problémov si totižto nájde uplatnenie aj v súčasnom odevnom dizajne.

Vo svojej dielni vyrábajú produkty, ktoré sú kvalitne spracované a pridanou hodnotou je práve využitie vlastnej modrotlače, ktorá dodáva ich produktom výnimočný charakter.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK