Matematik Kollár: Bude čierno. Rast delta vlny bude dlhší a jej vrchol pravdepodobne neuvidíme už v októbri

  • Matematik Richard Kollár varuje, že epidemiologická situácia sa na Slovensku zhoršuje, ale pomalšie
  • Cez oranžové pásmo šprintujeme, sme už takmer v polovici, nezvládame to, hovorí
richard kollár
TASR/Pavel Neubauer
  • Matematik Richard Kollár varuje, že epidemiologická situácia sa na Slovensku zhoršuje, ale pomalšie
  • Cez oranžové pásmo šprintujeme, sme už takmer v polovici, nezvládame to, hovorí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 814 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich takmer 79 percent nebolo zaočkovaných. Deň predtým pribudlo vyše 900 prípadov, čo sú čísla, ktoré sme vlani mali až začiatkom októbra. Situácia sa zdanlivo prudko zhoršuje, ale známy matematik si myslí, že čísla skôr naznačujú, že nástup delty spomalil.

Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti prirovnáva súčasnú epidemiologickú situáciu k očnému klamu. Môj spolužiak a výborný kamarát na PhD. na University of Maryland Ji Hui, ktorý je teraz profesorom na Singapúrskej národnej univerzite, sa venoval vo svojej dizertačnej práci matematickej analýze očných klamov. Dokonca sa pokúšal vymyslieť jeden úplne nového typu, čo sa napokon ukázalo ako veľmi ťažký problém.

Jeho práca však vyžadovala neuveriteľne hlboké porozumenie tomu, ako očné klamy presne vznikajú, a ako sa dá ľudská myseľ pomýliť. A tak je to aj dnes s novými epidemickými dátami. Viac ako 900 prípadov, 275 potvrdených a takmer 400 potvrdených a suspektných hospitalizácií, konštatuje.

Epidemická situácia sa začiatkom septembra zhoršila. Akcelerácia bola podľa Kollára taká rýchla, že dnes vidíme nie zrýchľovanie, ale spomaľovanie tempa nárastu. Čísla však naznačujú, že podiely dát teraz a pred týždňom sa oproti situácii z pred minulého týždňa zmenšili. Prečo si to mnohí nevšimli, pýta sa Kollár a uvádza dôvod.

Čísla boli pred tým menšie a nárast z 50 na 90 vyzerá menší ako zo 700 na 900. Je to ako vidieť obrázok s očným klamom veľmi zväčšený a tam zrazu vidíme, že čiara je rovná a nie krivá, objasňuje.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa vyjadril, že vrchol vlny delta očakáva už začiatkom októbra. Teraz však máme nové dáta a tie hovoria o spomalení.

PCR incidencia (všetko 7-dňové priemery, t.j. zohľadňujeme napríklad aj to, že v stredu bol štátny sviatok) – červená čiara – rástla pred nedávnom za týždeň až takmer na 2,5-násobok. Absolútne šialený rast. Presne vtedy publikoval expert ministerstva zdravotníctva výpočet reprodukčného čísla v intervale 1,05-1,15.

Dnes rastie stále extrémne rýchlo, takmer všetky faktory o 50% percent za týždeň. Ale nie je to už našťastie 150%. Znamená to, že rast vlny bude dlhší a jej vrchol pravdepodobne neuvidíme už v októbri. Bude čierno,“ konštatuje matematik.

Ako vnímaš opatrenia v boji proti koronavírusu?

Dnes rastie stále extrémne rýchlo, takmer všetky faktory o 50% percent za týždeň. Ale nie je to už našťastie 150%. Znamená to, že rast vlny bude dlhší a jej vrchol pravdepodobne neuvidíme už v októbri. Bude čierno, varuje matematik Kollár.

Kollár pripomína, že obdobie extrémne prudkého rastu spojené s otvorením škôl je už za nami. Stále však rýchlo stúpame aj na logaritmickej škále. Ale tempo mierne spomaľuje. Priznáva, že to nezvládneme, keďže cez oranžové pásmo šprintujeme, sme už takmer v polovici.

Zdroje: Facebook/Richard Kollár , NCZI

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech