Čaká nás prudký rast a prudký pokles, hovorí minister Lengvarský. Prezradil, kedy očakáva vrchol tretej vlny

  • Tretia vlna sa skončí ešte ďaleko pred Dušičkami, myslí si minister
  • Sprevádzať ju bude prudký rast prípadov, ale aj ich prudký pokles
  • Očkovanie detí vo veku od päť do 11 rokov nie je plošným očkovaním pre všetky deti
lengvarský
TASR/Jakub Kotian
  • Tretia vlna sa skončí ešte ďaleko pred Dušičkami, myslí si minister
  • Sprevádzať ju bude prudký rast prípadov, ale aj ich prudký pokles
  • Očkovanie detí vo veku od päť do 11 rokov nie je plošným očkovaním pre všetky deti

Vrchol tretej vlny pandémie by mal nastať koncom septembra až začiatkom októbra. Myslí si to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako povedal v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo, vtedy by mal nastať najväčší vrchol ochorení aj hospitalizácií vzhľadom na infekčnosť ochorenia.

Prípady budú podľa neho prudko pribúdať a potom nastane aj prudký pokles. Podľa miery zaočkovanosti by však vývoj epidemickej situácie nemal presiahnuť polovicu vrcholu druhej vlny, aj pri tých vážnych prípadoch. „Pokiaľ sa neobjaví nová infekčnejšia mutácia, čo by však nemalo nastať, tak budeme sledovať vývoj imunity populácie a potom sa budeme baviť o ďalšej taktike očkovania,“ doplnil šéf rezortu zdravotníctva.

Očkovanie nie je určené všetkým deťom

Očkovanie detí vo veku od päť do 11 rokov nie je plošným očkovaním pre všetky deti, upozornil na to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo. Povolenie očkovať deti v tejto vekovej kategórii vydalo Ministerstvo zdravotníctva SR minulý týždeň. Podľa slov ministra poskytli túto možnosť hlavne kvôli „rádovo desiatkam” detí, ktoré majú diagnostikované závažné diagnózy a zhoršenú imunitu. Prípadné nakazenie sa koronavírusom a následné ochorenie COVID-19 by ich tak mohlo vážne ohroziť.

Existuje presný postup, ako o očkovanie takéhoto dieťaťa požiadať. V prípade záujmu rodiča musí očkovanie odporučiť aj ošetrujúci lekár, respektíve pediater. Lengvarský tiež uviedol, že podľa jeho informácií rodičov detí s vybranými diagnózami v súvislosti s očkovaním kontaktujú aj sami lekári.

Zdôraznil tiež, že očkovanie, rovnako ako testovanie u detí, nie je povinné. „Nie všetci rodičia sú ochotní deti testovať,” upozornil minister a dodal, že existuje stále veľká časť dospelej populácie, ktorá má negatívny postoj k očkovaniu, a ten prenáša na deti. Aj preto sa pred začiatkom školského roka deti nastupujúce do škôl formou prezenčnej výučby netestovali celoplošne.

Skríning z dobrovoľného samotestovania však ukázal, že „premorenosť v školách nie je veľká, z kloktacích testov vyšlo pozitívne iba malé percento”. Napriek tomu sa chce Lengvarský v blízkej dobe stretnúť aj s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom, aby spoločne vyhodnotili situáciu a prebrali kroky, ako postupovať ďalej.

Trasovanie pri delte stráca význam

Hygienici zatiaľ aktívne trasujú kontakty infikovaných koronavírusom. Nárast prípadov nákazy zatiaľ nie je tak dramatický, regionálne Úrady verejného zdravotníctva preto stíhajú aktívne trasovať. Ako uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, trasovanie v prostredí delta variantu v nejakom stupni komunitného šírenia však stráca význam. Pacient je infekčný takmer od prvého dňa nákazy a kým sa mu testom potvrdí koronavírus, má za sebou toľko kontaktov, že trasovanie stráca zmysel.

Obávaš sa tretej vlny pandémie?

„Alfa variant bol infekčný na piaty, šiesty deň, delta je infekčná prakticky od prvého dňa,“ podotkol Lengvarský v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo. Šéf rezortu zdravotníctva dodal, že do radov regionálnych Úradov verejného zdravotníctva prijali viac ako 300 ľudí. Pokiaľ by to bolo potrebné, na ich posilnenie sú pripravené aj Ozbrojené sily SR.

Pri nákupe ruskej vakcíny Sputnik V podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského k ničomu zlému neprišlo a žiadne pochybenia pri nákupe neeviduje. Reagoval tým na fakt, že polícia preveruje tento nákup pre podozrenie z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa. „Situácia bola vtedy asi trošku hektickejšia ako teraz a nebolo možno toľko času na prípravu,“ pripustil minister v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo. Podania podľa jeho slov Lengvarský nevidel.

Minister neočakáva kritické zhoršenie situácie

Napriek desiatim červeným okresom v rámci COVID automatu, či stúpajúcemu počtu nakazených a hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský neočakáva kritické zhoršenie epidemickej situácie. Nárast počtu chorých podľa jeho slov „kopíruje krivky, ktoré sme očakávali”. Povedal to v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo.

„Máme zaočkovaných približne 50 percent dospelej populácie Slovenska,” uviedol s tým, že práve vďaka zaočkovaným Slovákom a tým, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, sa vírus šíri menej agresívne. Cieľom rezortu v tretej vlne je najmä poskytovať bielu medicínu, ako aj všetky plánované zákroky čo najdlhšie. Preto je dôležité sledovať situáciu v nemocniciach.

Ministerstvo zdravotníctva SR očakáva, že vznikajúce epidémie budú lokálne a regionálne, nemocnice sú však na COVID pacientov pripravené po celom Slovensku. Na infekčných oddeleniach je vyčlenených 500 lôžok, pri naplnení týchto kapacít na 75 percent je minister pripravený dať príkaz na reprofilizáciu ďalších lôžok. „Za leto sa vybudovalo veľa pracovísk, ktoré majú možnosť kyslíkovej terapie,” doplnil Lengvarský. Upozornil však, že kapacity ARO oddelení, umelej pľúcnej ventilácie alebo kliník, ktoré poskytujú akútnu intenzívnu medicínu, sú obmedzené na 400 lôžok.

Minister tiež dodal, že vďaka skúsenostiam z prvej a druhej vlny sme lepšie pripravení aj čo sa týka ochranných pomôcok, aj v oblasti manažmentu pacienta, teda prípadných prevozov hospitalizovaných do menej vyťažených nemocníc.

Zdroje: SITA, RádioExpres

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá