Matematik Kollár zverejnil na svojom Facebooku nový status: Dáta, ktoré máme, na boj s koronavírusom nestačia

  • Richard Kollár dnes nadviazal na svoje vyjadrenie v prezidentskom paláci
  • Dáta síce poznáme, no na boj s koronavírusom sú nedostačujúce
  • Viaceré dáta sú totižto nepresné
prezidentka_odbornici_6760420
TASR/Pavel Neubauer
  • Richard Kollár dnes nadviazal na svoje vyjadrenie v prezidentskom paláci
  • Dáta síce poznáme, no na boj s koronavírusom sú nedostačujúce
  • Viaceré dáta sú totižto nepresné

Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes v relácii Braňa Závodského na Exprese povedal, že všetky potrebné dáta na boj s koronavírusom sú dostupné. Informácie, ktoré na svojom facebookovom profile zverejnil Richard Kollár však svedčia o opaku.

Dáta síce sú, no nie sú presné, respektíve na boj s COVIDOM-19 sú nedostačujúce. Opatrenia sa teda na základe takýchto nespoľahlivých dát stavať nedajú. 

Výrazná odchýlka od reality

Ako uvádza Richard Kollár, proces s dátami o hospitalizovaných je náročný. Aj keď máme celkom dobré dáta o počte hospitalizovaných na ochorenie COVID-19, nie sú úplne dostačujúce.

Na prvý pohľad to môže stačiť, ale nie vtedy, keď nevieme poriadne povedať, či ich počet stúpa kvôli rastu novohospitalizovaných, alebo predlžovaniu hospitalizácií, prípade prekladom z neCOVIDOvých lôžok na COVIDové.“

Nevieme (dlhá verzia)Po utorňajšom "Nevieme" som dostal množstvo otázok, ako je možné, že niečo nevieme, ale aj veľa…

Posted by Richard Kollar on Friday, February 19, 2021

 

Dáta sa totižto nezhodujú s realitou. Rozdiely sú obrovské. Odchýlky sú v stovkách ľudí, žiaľ, momentálne potrebujeme dáta čo najdôslednejšie. „No a na to potrebujeme presné dáta o príjmoch, prekladoch a prepusteniach. Tie dáta sa vykazujú, ale žiaľ, nesedia s tými dátami o obsadenosti lôžok,“ vysvetľuje Richard Kollár.

Presnejšie dáta síce získať vieme, no vyzerá to tak, že sme na dobrej ceste. Ministerstvo zdravotníctva už začalo na úprave chybných dát pracovať.

My aj vieme, akým spôsobom tento problém vzniká, vie to aj ministerstvo, s ktorým sme toto už riešili. Mám však aj dobré správy, Matej Misik z IZA ma informoval, že na odstránení toho problému sa pracuje a väčšina nemocníc už reportuje presnejšie čísla, t. j. individuálne záznamy sa tam už blížia k reportovaným súhrnným číslam.“

Zle zdatované umelé pľúcne ventilácie

Problém s nepresnými dátami sa objavil aj pri počte ľudí na umelých pľúcnych ventiláciách. „Všetko naznačuje, že UPV by mali klesať, ale oni stúpajú. Ako to povedal Martin Huba, zdá sa, že sa nám na umelých pľúcnych ventiláciách hromadia čierni pasažieri.“

Vedci Čekan a Kollár: Všetky krajiny majú aspoň nejaké dáta, no ani jedna žiadne, ako my. Už nás to nebaví

Problémom sú aj testy v školách

Richard Kollár ďalej kritizoval aj testovanie detí v školách antigénovými testami. „Školy chceme mať otvorené dlhodobo, nielen týždeň či dva. Ak nebudeme schopní deti spoľahlivo testovať, tak im nebudeme schopní poskytnúť ani štatisticky bezpečné prezenčné vzdelávanie a budú sa musieť vrátiť domov.“

Vhodnejším nástrojom by boli kloktacie testy. „Ohľadom vhodných nástrojov – kloktacie testy schválené včera sú presne takým nástrojom. Pilotné štúdie dopadli výborne, ide o overenú technológiu, 5 poskytovateľov ponúka aj dostatočnú diverzifikáciu, aby sme neskôr vedeli veci aj spätne porovnať a vyhodnotiť.“ 

Dáta z ÚVZ a RÚVZ sú neaktuálne

Je pravdou, že pracovníci ÚVZ a RÚVZ zbierajú pomerne dosť dát. Na ich stránke ich však neaktualizujú. „Je škoda, že poslednú analýzu detailnejších dát sme videli v správe ÚVZ v septembri 2020, odvtedy vidíme len tie diapozitívy, ktoré sú prezentované na tlačových konferenciách. Tie sú užitočné, ale tie údaje z UVZ by verejnosti pomohli sa lepšie orientovať.“

Vedci spúšťajú masívnu štúdiu. COVID-19 poškodzuje nervovú sústavu a mozog

Máme aj dáta o tom, kde sa ľudia zvyčajne nakazia, no pre verejnosť dostupné nie sú. „Tieto dáta nie sú zverejňované a ľudia podľa toho nemajú ako prispôsobovať svoje správanie, svoju obozretnosť či pohľad na celú pandémiu a riziká s ňou spojené.

Z testovania potrebujeme aktuálne výsledky

Richard Kollár taktiež poukazuje na nedostatočné informovanie o výsledkoch celoplošného skríningu. „Premenovanie plošného testovania na plošný skríning bolo spojené s tlačovou besedou, na ktorej nám bolo vysvetlené, že jeho veľkým cieľom je okrem iného aj zistenie, ako na tom sme.

Dostatočné dáta však zverejnené neboli. „Teda vieme to, že v okresoch Kežmarok, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Nitra a v Bratislave sa čísla kontrolovali a následne menili. Tie ostatné sa neprepočítavali a tak dodnes netušíme, či boli správne, keďže v tých prepočítavaných bola chybovosť 100 %.“ 

Uverejnenie dát po jednotlivých odberných miestach by pri boji s neutíchajúcou pandémiou veľmi pomohlo. Ako uvádza Richard Kollár, pomohlo by to odhaliť systematické chyby v testovaní, rovnako aj to, ako sa ľudia počas testovania správajú. „ Hlavne by skríning bol skríningom, lebo by vygeneroval dáta,“ uzatvára Kollár. 

Zdroje: Facebook Richarda Kollára, Rádio Expres

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá