Vedci Čekan a Kollár: Všetky krajiny majú aspoň nejaké dáta, no ani jedna žiadne, ako my. Už nás to nebaví

  • Slovensko je na tom v boji s pandémiou biedne
  • Pavol Čekan a Richard Kollár vyslovili svoje obavy, ale aj nádeje a návrhy na zlepšenie
  • Podstatou je zlepšenie zberu dát, sekvenovanie nových mutácií a detailné trasovanie
  • Slovensko je na tom v boji s pandémiou biedne
  • Pavol Čekan a Richard Kollár vyslovili svoje obavy, ale aj nádeje a návrhy na zlepšenie
  • Podstatou je zlepšenie zberu dát, sekvenovanie nových mutácií a detailné trasovanie

Matematik Richard Kollár a biochemik Pavol Čekan sa dnes v relácii Braňo Závodský naživo na Exprese vyjadrili, že ich absolútne nebaví zastávať ich rolu a bojovať s verejnosťou, napriek tomu to považujú za svoju povinnosť. „Tu nejde o to, či nás to baví, je to naša úloha, práca, mali by sme to robiť v rámci pandémie a musíme to vydržať. Sme nádej pre ľudí,“ vraví Pavol Čekan.

Nevieme, koľko pribúda nových hospitalizovaných

Matematik Richard Kollár nadviazal na svoje včerajšie ostré vyjadrenia na margo situácie na Slovensku a dátového pekla, v ktorom sa naša krajina nachádza. „Absolútne ma to nebaví. Ťažko sa vysvetľuje, že niečo nevieme. Celý problém pandémie nie je jednoduché pochopiť. Na to, aby sme to zvládli, potrebujeme kvalitné dáta. Došli sme do bodu, že aj dáta, ktoré boli doposiaľ pomerne spoľahlivé, teraz absentujú. Som zhrozený z toho, že ich nemáme a nevieme posúdiť pandémiu,“ objasňuje.

Veľa ľudí sa ho vraj včera po vystúpení po boku hlavy štátu pýtalo, ktorá krajina tieto dáta má. Žiadna krajina nemá všetky dáta, no žiadna krajina nemá žiadne dáta. Len my! Ale nám sa na jar podarilo predikovať priebeh prvej vlny. To nám celkom šlo, kým neprišlo do hry antigénové testovanie.“

AKTUÁLNE: Sme v dátovom pekle, Slovensko nevie nič, vraví matematik. Čaputová žiada okamžitú úpravu opatrení

V januári sme podľa slov matematika vedeli takmer presne popísať počty hospitalizovaných, dnes sme túto schopnosť stratili. „Náš predikčný model pracuje s vykonanými testami. Vďaka nemu nevieme predikovať, koľko ľudí bude v nemocniciach všeobecne, ale to, koľko nových ľudí s COVID-19 tam pribudne.

No, a presne toto práve predpovedať nevieme. Netušíme, koľko nových ľudí pribúda. Dáta v príjmoch nesedia s počtom obsadenosti lôžok. Keď porovnáme príjmy a prepustenia, tak počet klesá, ale nám počet stúpa. A tak nevieme, prečo, či je to, napríklad z dôvodu predĺženia hospitalizácie alebo podobne.“

Lockdown sme zaviedli neskoro

„Ak to porovnáme s Rakúskom, v pandémii rozhoduje aj správny čas zavedenia lockdownu. Vyzerá to, že sme ho zaviedli neskoro. Zároveň dochádza k tomu, čo sme hovorili, že britský variant je nákazlivejší. Veľa nevieme, ale môžem povedať, že vieme počet úmrtí. A vzhľadom na naše celosvetové prvenstvo nie je niečo na Slovensku v poriadku,“ obáva sa Pavol Čekan.

Kollár vraví, že musíme uviesť na správnu mieru, že v počte zomrelých sme na prvom mieste len v priereze posledných dvoch týždňov. Zároveň dodáva, že v prípade miernejšej vlny v ktorejkoľvek krajine je pravdepodobné, že ďalšia bude horšia. To, čo sa práve deje,  je cenou za miernu letnú vlnu, v ktorej sme mali nízke počty pacientov, ale hlavne úmrtí. „Vedel som, že máme zdravotníctvo v rozpade, ale nechápal som, prečo máme také dobré výsledky. Teraz chápem, že sa nám to v tejto vlne sčítalo,“ dodáva matematik.

Prvá vec, ktorá podľa odborníkov napomáha znižovaniu celosvetovej krivky, je očkovanie, no zároveň aj to, že už pandémia trvá pridlho, a preto došlo k premoreniu ľudí. Kollár dodáva, že pokles vo svete nastáva hlavne pre zlepšeniu stavu krajín, ktoré mali najvyššie počty infikovaných. „Je jasné, že keď klesnú čísla v USA a Indii, tak sa to odrazí v celosvetovom merítku.“

Antigénové testovanie a Sputnik V

Čekan zastáva názor, že testovanie antigénovými testami má zmysel v ohniskách, respektíve v čiernych okresoch. Sám vraví, že sa musí nad tým ešte riadne zamyslieť. „Správanie ľudí, na ktoré upozorňovala včera pani prezidentka, je možno dôležitejšie ako samotné testovanie. Plošné testovanie nepomáha, aby sme znížili počty hospitalizovaných aj úmrtí, teda to musíme lepšie premyslieť,“ vysvetľuje.

AKTUÁLNE: Slovensko chce požiadať o pomoc zo zahraničia. Boj s koronavírusom prehrávame na celej čiare

„Mali by sme dať väčší dôraz na trasovanie. Určite by sme mali spozornieť aj na hraniciach, kvôli novým mutáciám,“ vraví Kollár a Čekan dopĺňa, že je nevyhnutné zlepšiť trasovanie a venovať sa sekvenovaniu nových variantov.

O použití ruskej vakcíny Sputnik V majú obaja pochybnosti. „Pre nás je garanciou bezpečnosti a efektivity vakcín EMA. Ak to chcete obísť, treba to nazvať ako experimentálnu vakcináciu. Potom treba podpis od ľudí, či chcú dané riziko podstúpiť,“ vysvetľuje Čekan v mene oboch odborníkov.

Zdroj: RádioExpres

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá