Matkám chcú dať 100 eur navyše. Skupina poslancov predložila nový návrh

  • Predkladatelia návrhu upozornili, že matky zvyknú mať výrazne nižšie mzdy ako muži a ženy bez detí
  • Návrhom na zavedenie nového daňového bonusu chcú túto situáciu zlepšiť
Návod na daňový bonus, Dieťa a matka
Ilustračný obrázok, Archív Canva
  • Predkladatelia návrhu upozornili, že matky zvyknú mať výrazne nižšie mzdy ako muži a ženy bez detí
  • Návrhom na zavedenie nového daňového bonusu chcú túto situáciu zlepšiť

Matky detí do 15 rokov by mohli získať nový daňový bonus v sume 100 eur mesačne. Vďaka tomu by platili nižšiu daň z príjmu. Navrhuje to skupina poslancov z opozičného hnutia Slovensko v novele zákona o dani z príjmov, ktorú predložili do Národnej rady (NR) SR.

Nárok na nový bonus by mala podľa návrhu matka vyživovaného dieťaťa, ktoré s ňou žije v domácnosti, do dovŕšenia 15 rokov. Uplatniť by ho mohla na príjem zo závislej činnosti alebo príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti.

Daňový bonus na matku by sa dal uplatniť spolu s tradičným daňovým bonusom, ako aj daňovým bonusom na zaplatené úroky z úveru na bývanie. Ak by bola daň matky nižšia ako súčet týchto bonusov, rozdiel by jej mal správca dane vrátiť ako preplatok.

Cieľom je zlepšenie situácie

Predkladatelia návrhu upozornili, že matky zvyknú mať výrazne nižšie mzdy ako muži a ženy bez detí. Pripomenuli, že podľa posledných údajov majú ženy na Slovensku o 16,6 % nižšie mzdy ako muži, pričom priemerný rozdiel v Európskej únii je 12,7 %. Slovenská republika je v tejto štatistike až na 23. mieste v rámci EÚ.

„Jedným zo zásadných dôvodov, prečo majú tieto ženy nižšie mzdy ako muži, je, že ženy častejšie prerušia kariéru kvôli starostlivosti o rodinu. Ženy vo všeobecnosti tiež trávia viac času starostlivosťou o rodinu, pracujú na skrátené úväzky, čo má negatívny vplyv na ich kariéru,“ vysvetlili poslanci.

Tieto skutočnosti môžu podľa nich negatívne ovplyvniť už aj tak zlú demografickú situáciu na Slovensku. Návrhom na zavedenie nového daňového bonusu chcú túto situáciu zlepšiť.

Ministerstvo financií (MF) SR vo svojom stanovisku upozornilo, že z predloženého návrhu vyplývajú negatívne dôsledky na rozpočet verejnej správy, konkrétne výpadok príjmov samospráv. Tieto vplyvy však nie sú vyčíslené, nie sú rozpočtovo zabezpečené a nie je ani uvedený zdroj ich krytia.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá