Matovič aj Fico v parlamente perlili: Padali nadávky do trtkov, primitívov, plagiátorov a aj obvinenia z alkoholizmu

  • Roman Mikulec (OĽaNO) dnes v parlamente čelí odvolávaniu z funkcie ministra vnútra
  • Odvolávanie je mimoriadne emotívne, do ostrého konfliktu sa dostali Igor Matovič a Robert Fico
  • Obaja sa navzájom pourážali, padli nadávky aj obvinenia z alkoholizmu
  • Matovič priznal schôdzky s exriaditeľom SIS, a uviedol, že nevie čo si má myslieť o policajných zásahoch
Fico Matovič
TASR/Jaroslav Novák/ Jakub Kotian
  • Roman Mikulec (OĽaNO) dnes v parlamente čelí odvolávaniu z funkcie ministra vnútra
  • Odvolávanie je mimoriadne emotívne, do ostrého konfliktu sa dostali Igor Matovič a Robert Fico
  • Obaja sa navzájom pourážali, padli nadávky aj obvinenia z alkoholizmu
  • Matovič priznal schôdzky s exriaditeľom SIS, a uviedol, že nevie čo si má myslieť o policajných zásahoch

Roman Mikulec (OĽaNO) dnes v parlamente čelí odvolávaniu z funkcie ministra vnútra. Zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorá sa začala o 09:00, iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Ministrovi vyjadrili podporu hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí.

Slovensko už neplánuje nakupovať Sputnik V. Vyvolal veľký politický problém, tvrdí Korčok

Naopak, za jeho odvolanie budú hlasovať koaliční poslanci z hnutia Sme rodina Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská. Samotný Mikulec cíti dôveru vlády a poslaneckých klubov koaličných strán, uvádza SITA.

Fico s Matovičom sa navzájom pourážali 

Odvolávanie poslanca prebieha mimoriadne emotívne. Do ostrého konfliktu sa podľa DNES 24 dostali minister financií Igor Matovič s bývalým premiérom a súčasným predsedom opozičnej strany Smer-SD. Obaja politici sa mali nevyberane častovať vulgarizmami ako trtko, ty si primitív alebo ty si potkan, uvádza DNES 24.

Igor Matovič si neodpustil ani kritiku strany Smer či označovanie poslancov za „členov mafie“. Na kritiku opozície Matovič reagoval tým, že ten, kto najviac bojuje, má zároveň najväčší strach. Chápe, že expremiéri Robert Fico a Peter Pellegrini sa obávajú, keď vidia, že „ich“ ľudia sa pod tlakom dôkazov vzdávajú a začínajú svedčiť proti ostatným. „Je úplne logické, že raz to na to vrchné poschodie príde,“ povedal.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Matovič následne žiadal, aby Ficovi doniesli tabletku, inak mu vraj neprestane skákať do reči. Minister financií obvinil Fica z alkoholizmu. „Viete, prečo Fico prestal piť? Lebo v base by ťažko mohol piť a keď chce zostať na slobode, musí teraz zabrániť, aby sa tam nedostal,“ cituje Matoviča DNES 24.

Poslanec za Smer-SD Ľuboš Blaha tiež skritizoval Matovičovo pôsobenie vo vláde. Hovorí, že je priamo zodpovedný za vyše 12 000 obetí pandémie, označil ho za plagiátora a primitíva. Blaha sa podľa svojich slov čuduje, že Matovič má odvahu vystúpiť v pléne.

Matovič priznal schôdzky s exriaditeľom SIS

Matovič v utorok sa párkrát stretol s obvineným exriaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírom Pčolinským. Ako povedal v dnešnej rozprave v parlamente k odvolávaniu Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie ministra vnútra, Vladimírovi P. sa snažil veriť.

zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

„Čo iné vám vlastne ostáva? Nie každého dokážete ,napichnúť na kábliky´, aby vám ukázalo, čo sa v jeho mysli deje. Sám mám niekedy pocit, že sa mu (Vladimírovi P., pozn. SITA) krivdí, inokedy, že tieto dôkazy proti nemu budú dostatočné,“ uviedol Matovič. Doplnil, že chápe poslancov parlamentu za hnutie Sme rodina Adrianu Pčolinskú (manželka Vladimíra P., pozn. SITA) a Petra Pčolinského (brat Vladimíra P., pozn. SITA), že uvažujú pri hlasovaní o odvolaní Mikulca z funkcie. „Na druhej strane verím, že ten očistný proces, ktorý sme vo vláde spustili, už nikto nedokáže zastaviť,“ dodal Matovič.

Skonštatoval, že občas nevie, čo si má myslieť o tom, ako vyzerajú niektoré policajné zásahy.

Riešiť sa bude aj novela Kolíkovej 

Po skončení mimoriadnej schôdze čaká na poslancov Národnej rady (NR SR) aj riadna schôdza. Na programe je 84 bodov. Členovia zákonodarného orgánu sa budú napríklad zaoberať novelou Trestného poriadku z dielne ministerky spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí), ktorá upravuje podmienky kolúznej väzby. Kľúčovou zmenou je zavedenie päťmesačnej lehoty kolúznej väzby.

Slovensko patrí medzi korupčné veľmoci. Každý 10. Slovák sa priznal k úmyselnému úplatkárstvu

Poslancov zamestná v druhom čítaní aj novela školského zákona, ktorá má za cieľ zabezpečiť opatrenia plynulého prechodu na povinné predprimárne vzdelávanie prostredníctvom dočasnej možnosti poskytovania povinného predprimárneho vzdelávania aj v „nesieťových“ zariadeniach do roku 2024. Predkladatelia navrhujú upraviť aj posudzovanie plnenia obsahu vzdelávania v rámci individuálneho vzdelávania detí na základe žiadosti zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadení.

Vzniknúť by mohla aj nová služba, ktorá spočíva v opatrovaní a starostlivosti o dieťa od jedného roku do začatia povinného predprimárneho vzdelávania, poskytovaná v skupine detí. Cieľom je pomôcť vyriešiť deficit voľných miest v materských školách, najmä vo väčších mestách a zároveň rozšíriť ponuku pre rodičov o takzvané detské skupiny. Vyplýva to z návrhu zákona o poskytovaní služby starostlivosti o deti v detských skupinách, ktorý do parlamentu predložili koaličné poslankyne Jana Žitňanská (Za ľudí), Katarína Hatráková, Lucia Drábiková (obe OĽaNO), Petra Krištúfková (Sme rodina) a Jana Bittó Cigániková (SaS).

 

Zdroje: TASR, DNES 24, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK