Matovič: Baťová si myslí, že Sputnik je vodička, ktorú si Rusi miešajú v zemľanke. Súdite ma dvojakým kilometrom

  • Igor Matovič dnes opäť predstúpil pred kamery
  • Témou jeho brífingu bol Sputnik V
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
  • Igor Matovič dnes opäť predstúpil pred kamery
  • Témou jeho brífingu bol Sputnik V

Po tom, ako na seba minister financií Igor Matovič nechal čakať takmer hodinu, začal “zhurta”. Povedal, že dnes je veľmi smutný deň pre ľudí, ktorí si dali za cieľ bojovať proti Sputniku a radostný pre tých, ktorí chceli, aby sa Sputnikom očkovalo – aj napriek “nepriateľom, ktorí sa v posledných dňoch vyfarbili”.

Matovič informoval, že Sputnik prešiel v ďalšom teste – bol teda úspešný vo všetkých 14 testoch zo 14 realizovaných. Minister financií sa následne opäť obul do riaditeľky ŠÚKL-u, Zuzany Baťovej.

Povedal, že kvôli jej hrubým klamstvám znemožňujúcim pustiť Sputnik V do obehu sa Sputnik nemôže začať používať už zajtra. Jej “bludný výrok” vraj narobil obrovské škody v reputácii Slovenska. 

Všetko toto Matovič definoval ako “stručný úvod”.

Minister financií následne opakoval už mnohokrát vyslovené vety, ako napr. že jeho vláda dostala do vienka najťažšie obdobie, že ho médiá neustále lynčujú, a že premiérom bol počas obdobia, ktoré bolo od 1. svetovej vojny najhoršie (doteraz hovoril vo svojich prejavoch o 2. svetovej vojne).

Matovič následne pokračoval v preslove o lynči na jeho osobu. Vraj sa odmlčal na 7 dní preto, aby si ľudia vstúpili do svedomia uvedomili si, či nemerajú nie “dvojitým metrom, ale dvojitým kilometrom”. Médiá vraj nepíšu o ničom inom, len o tom, ako poškodil meno a česť vedcov a odborníkov. 

Vraj mu nie je príjemné žiť v takomto lynči. Novinári si podľa neho myslia, že keď pred sebou majú klávesnicu, majú moc, no chýba im ľudskosť. Na lynč si už vraj zvykol, a už sa ho údajne nedotýka. 

Pellegrini je podľa neho teraz “panenka Mária a Matovič je zbojník”. Vo svojom prejave sa však od panenky Márie nejakým spôsobom opäť dostal späť k Zuzane Baťovej. Vraj keby nebolo nej, zajtra by ľudia stáli v rade na Sputnik. 

Matovič odsúdil aj prezidentku Čaputovú. Zuzane Baťovej vraj nemala dávať kytice, pretože ide o ženu, ktorá si o Sputniku myslí, že je to “vodička, ktorú si Rusi miešajú v zemľanke”

Baťo opäť vypenil. Členov strany OĽaNO nazval “žebrákmi”, Matoviča posiela za mreže

Následne sa niekoľko minút venoval kritike nielen Zuzany Baťovej, ale aj jej manžela či novinárov. Potom sa ospravedlnil za “svoj emotívny výlev”. Len necelé 2 minúty na to sa ale opäť vrátil k Zuzane Baťovej a začal citovať jej jednotlivé výroky. Vyčítal jej aj to, že povedala, že Marek Krajčí objednal testovanie v Biomedicínskom centre SAV. Vraj zatajila pred ľuďmi, že to odporučila ona, a je to “ľudsky trápne”.

Vyjadril sa aj k tomu, že oslovila 30 laboratórií. Vraj nie je pravda, že všetky žiadosti o testovanie odmietli. Matovič citoval aj z mailu, ktorý Baťová poslala: “Zdôrazňovali sme viackrát, že Slovensko nie je schopné urobiť žiadne testy. Vysvetľovali sme aj, že aj ostatné európske laboratóriá sú vyťažené testovaním registrovaných vakcín. Napriek tomu naše ministerstvo trvá na tom, aby sme vás kontaktovali a opýtali sa…“

Matovič je skalopevne presvedčený o tom, že takouto formuláciou Baťová podsúvala laboratóriám odpoveď, že čas nemajú. 

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Minister financií následne začal vysvetľovať, prečo išiel do Ruska. Začal čítať SMS od ruského šéfa fondu priamych investícií, v ktorej mu údajne písal, aby sme vakcínu vrátili ASAP (as soon as possible, ako vysvetlil Matovič), pretože Rusi chcú mať istotu, že s ňou nebudeme podnikať “žiadne neférové kroky”

Matovič povedal, že dotyčnému následne zavolal, no “v kostiach cítil”, že jeho tón komunikácie je už iný. Vakcínu chcel už vraj premiestniť do Maďarska – s tým, že Slováci by sa teoreticky mohli chodiť očkovať do Maďarska. Vo štvrtok sa preto vydal do Moskvy.

Šéf fondu priamych investícií už vraj ale mal preloženú správu od “nepriateľskej organizácie” (ŠÚKL) a navše povedal, že Rusi nebudú rešpektovať, že vakcínu skúma niekto, kto na to nemá pečiatku (Biomedicínsky ústav SAV). Následne dal priestor na otázky novinárov. 

Rusko nežiadalo Slovensko o vrátenie vakcíny Sputnik V pre ŠÚKL, potvrdila Zuzana Čaputová

Matovič tvrdí, že má pocit, že vakcína bola vyplatená 6. apríla, no má informáciu, že ruská strana platbu vrátila. Podľa neho je to preto, že vidia, že prezidentka sa zastáva ženy, ktorá ničí meno Sputnika v celom svete (opäť poznámka k Zuzane Baťovej). Minister financií opäť pripomenul, že prezidentka Čaputová dala Baťovej kyticu, a dodal: “Holt, komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí”.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech