Matovič: Chystáme najväčšiu operáciu aká kedy na Slovensku bola

  • Matovič chystá celoplošné testovanie na koronavírus
  • Na nové testy bude vyčlenených 5997 odberových miest
  • Do megaprojektu sa zapojí 43-tisíc ľudí
matovič
SITA/Branislav Bibel,Screenshot Facebook/Igor Matovič
  • Matovič chystá celoplošné testovanie na koronavírus
  • Na nové testy bude vyčlenených 5997 odberových miest
  • Do megaprojektu sa zapojí 43-tisíc ľudí

Premiér Igor Matovič sa po troch týždňoch priznal. Pred verejnosťou tajil celoplošné testovanie. „Nastal čas, aby som sa priznal to, čo sme 3 týždne udržovali v tajnosti. Chystáme celoplošné testovanie“, povedal dnes premiér Igor Matovič na tlačovke.

Dôvod, prečo to vraví až teraz, je podľa Matoviča skúsenosť z prvej vlny pandémie, aby dodávky testov neskončili v inej krajine.

Premiér ďalej prezradil, že na Slovensku má byť okolo 6000 odberných miest. „Bolo by 5997 odberových miest a na každom by pôsobilo asi 7 ľudí,“ dodal premiér.

Testovanie by prebiehalo od 7 rána do 22. hodiny, podľa abecedy rozložene, „v čase, aby sa ľudia nenahromadili na jednu kopu.

Rekordný počet úmrtí. Pribudol aj vysoký počet nakazených. Ideme Českou cestou

Výsledky do 15 minút

Testovať sa bude antigénovými testami, štát objednal približne 13 miliónov kusov. „Objednali sme až 13 miliónov kusov. Testovať sa môže v čase, keď je pacient najviac vírusový. Dá sa vyhodnotiť už do 15 minút,“ prezradil ďalej Matovič.

Projekt posudzujú aj ozbrojené zložky Slovenska. Podľa premiéra doň má byť začlenených až 43-tisíc ľudí.

Antigénové testy síce zachytia iba 30 percent z pozitívnych, ale až 70-80 percent všetkých infekčných ľudí. Premiér ďalej radí ľuďom, že by sa ľudia mali aj ďalej testovať PCR testami. Najväčší rozdiel pre ľudí vidí v komfortnosti. „Antigénové testy obsahujú jemnejšiu paličku ako PCR testy. Je plastová, ohybnejšia“, vysvetľuje premiér.

Testy za 4 eurá

Testy nás v priemere budú stáť 4 eurá bez DPH. Najnižšia cena od firiem sa pohybuje od 3,9 eur,  najvyššia 4,45 eur a stredna cena od firmy ktorej sme najviac nakúpili je 3,95 eur,“ zverejnil ceny premiér.

Škody bez nich by boli podľa premiéra oveľa vyššie. „70 až 100-miliónov eur sú denné škody na slovenskej ekonomike počas koronakrizy, ak ju nedostaneme pod kontrolu,“ dodal Matovič.

Hlavná časť testovania podľa Matoviča prebehne o dva týždne v sobotu a nedeľu. Budúci víkend prebehne prvotné testovanie v kritických oblastiach ako v Tvrdošíne, Námestove a Dolnom Kubíne a možno aj v Bardejove.

Slovensko bude mať svoju prvú poľnú nemocnicu pre pacientov s koronavírusom. Kapacitne bude pre 1500 ľudí

Matovič nevie, či očkovanie bude povinné

Aby očkovanie bolo povinné, vláda musí zmeniť zákon. 

Celý projekt môže vyjsť navnivoč, keď od začiatku ho budeme sabotovať. Chceme, aby prebehlo na budúci víkend a čo najhladšie,“ dodal ku koncu Matovič.

Politici Matoviča za megaprojekt chvália

Celoplošné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 je správny krok. Tvrdí to minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík na sociálnej sieti. Šéfka rezortu informatizácie Veronika Remišová hovorí, že okolo celoplošného pretestovania sú otvorené otázky, o riešení ktorých bude hovoriť s partnermi na vláde.

„Testy sú kúpené, na Dušičky pretestujeme všetkých obyvateľov a budeme vedieť, kto je a kto nie je nakazený. Potom je to na zodpovednosti infikovaných, aby dodržali karanténu,“ povedal Sulík. Zároveň ľudí poprosil, aby sa testovania zúčastnili. Premiér si vyslúžil okamžitú pochvalu od viacerých politikov. Svoje sympatie vyjadril aj Richard Sulík na svojej facebookovej stránke. Zároveň prosí obyvateľstvo, aby na testovanie prišli.

Na záchranu pracovných miest a ekonomiky, ako aj návrat k normálnemu životu je zjavne potrebná radikálna operácia. Doteraz sa v Európe, ale aj v iných krajinách na svete používalo ako riešenie zatváranie ekonomiky a krajín, čo má extrémne negatívny dopad na spoločnosť,“ uviedla Remišová.

Podotkla, že v súčasnosti Slovensko rieši najväčšiu krízu od druhej svetovej vojny a vláda musí postupovať jednotne. „Sme v situácii, akú žiadna vláda v histórii nášho národa neriešila a tomu zodpovedajú aj prostriedky,“ uviedla vicepremiérka. Taktiež prosí ľudí o dôveru.  

S krokom súhlasí aj Lucia Ďuriš Nicholsonová. Operáciu hodnotí ako prvý krok, po ktorom bude nasledovať „prispôsobenie opatrení výsledkom plošného testovania“. 

Za testy na plošné testovanie zaplatí štát viac ako 52 miliónov eur, majú ich dodať tri firmy

Testy na avizované celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 vyjdú štát na 52,3 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty. Správa štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR) totiž uzavrela zmluvy s troma firmami, ktoré majú za túto sumu dodať 13 miliónov kusov skríningových testov na diagnostiku ochorenia COVID-19. Vyplýva to z údajov uverejnených v Centrálnom registri zmlúv.

O vôbec najväčšiu časť celej objednávky v sume takmer 40 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty, sa má postarať trnavská spoločnosť Eurolab Lambda, a.s., ktorá má štátu dodať 10 miliónov kusov skríningových testov. Cena za jeden test v rámci tejto zmluvy predstavuje 3,95 eura bez dane z pridanej hodnoty.

Podľa zmluvy so SŠHR má prvých, minimálne 5,6 milióna kusov testov, Eurolab Lambda dodať do 23. októbra, ďalších minimálne 2,8 milióna kusov do 30. októbra a zvyšok do 6. novembra. Testy majú pritom putovať do štyroch skladov štátnych hmotných rezerv v Slovenskej Ľupči, Vígľaši, Čachticiach a v Kysuckom Novom Meste.

Ďalšie dva milióny testov má hmotným rezervám dodať spoločnosť Abbott Laboratories Slovakia, s.r.o. Pri cene za jeden test na úrovni 4,45 eura celková hodnota zákazky v tomto prípade predstavuje 8,9 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty. Dodať ich má do 18 kalendárnych dní od nadobudnutia účinnosti zmluvy, teda od 18. októbra. Tieto testy poputujú do skladov hmotných rezerv v Kysuckom Novom Meste.

Spoločnosť Juhapharm, s.r.o. sa zase zmluvne zaviazala štátnym hmotným rezervám do 30. októbra dodať jeden milión antigénových testov na COVID-19 v celkovej sume 3,9 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty. Jednotková cena za test tak v tomto prípade predstavuje 3,9 eura a dodacia lehota celého zazmluvného počtu je stanovená do 30. októbra. Dodané budú do skladov SŠHR v Čachticiach.

Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na koronavírus avizoval na sobotňajšej tlačovej konferencii premiér Igor Matovič (OĽaNO). V tejto súvislosti bude podľa jeho slov v nedeľu 18. októbra mimoriadne rokovanie vlády. Testovanie by sa malo uskutočniť už na prelome októbra a novembra. Ak by sa nakoniec od tohto plánu upustilo, predseda vlády vyhlásil, že podá demisiu.

Zdroje: TASR, TA3

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech