Matovič: Do júna stihneme zaočkovať asi iba tretinu Slovákov. Testovať potrebujeme, spamätajme sa

  • Slovensko je jedno veľké ohnisko koronavírusu, regionálne testovanie podľa premiéra nemá dnes zmysel
  • Očkovanie zatiaľ nie je cesta, keďže máme málo očkovacích látok
2november2020_Vlada_SR_27738462
TASR/Martin Baumann
  • Slovensko je jedno veľké ohnisko koronavírusu, regionálne testovanie podľa premiéra nemá dnes zmysel
  • Očkovanie zatiaľ nie je cesta, keďže máme málo očkovacích látok

Vakcinácia proti koronavírusu bude na Slovensku trvať dlho. Nemáme totiž dostatok očkovacích látok. Ak by to šlo týmto tempom, dokázali by sme mať zaočkovanú tretinu obyvateľstva niekedy v júni.

Premiér Igor Matovič nazval hlupákmi tých, ktorí navrhujú masívne očkovanie bez testovania. „Je to fiktívne riešenie, ktoré neexistuje. My sme teraz v pasci výrobcov vakcín. Nech múdri ľudia vyrobia vakcíny pre celé Slovensko,“ povedal Matovič. Ak by sme mali dostatok očkovacích látok, vedeli by sme to podľa Matoviča „vybaviť za tri dni“.

Sulík klame, s testovaním súhlasil

Richard Sulík na vláde súhlasil s celoslovenským testovaním, no médiám povedal, že je to nezmysel. Povedal to minister obrany Jaroslav Naď. Na vláde chce túto tému otvoriť. „Richard Sulík vyslovene povedal, že v SaS sú za celoplošné testovanie. Ide o ľudské životy alebo o politikárčenie? Mňa to už prestáva baviť,“ povedal očividne nahnevaný Naď. 

Vláda celoplošné testovanie neschválila, Matovič ho aj tak ohlásil. Je to nezmyselné plytvanie, tvrdí Sulík

Treba to raz a navždy nejako rozseknúť, takto sa fungovať nedá,“ reagoval na to premiér Igor Matovič. Vláda bude mať na stole aj tému plošného testovania. Viacerí odborníci tvrdia, že bude lepšie testovať regionálne a len v ohniskách. Premiér však nesúhlasí. „Slovensko je jedno veľké ohnisko. Dnes nevieme povedať, kde je to najhoršie. Potrebujeme skríning, aby sme odhalili ohniská, o ktorých nevieme. Už nemáme na výber, spamätajme sa,“ povedal Matovič.

Celoplošné testovanie má prebehnúť najskôr na celom území Slovenska, potom sa bude každý víkend opakovať v regiónoch, až kým sa nedosiahne miera pozitivity 0,5 percenta. Tak to Matovič navrhoval na predošlom rokovaní vlády. „Vtedy mu (Sulík) skočil do reči a povedal: Igor, s týmto návrhom súhlasíme,“ povedal minister Naď.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech