Matovič je neriadená strela slovenskej politiky aj zručný marketér. „Zradikalizoval sa,“ odkazuje exposlanec (PRÍBEH)

  • Igor Matovič patrí medzi svojských politikov
  • Startitup zmapoval príbeh expremiéra
  • Jeho cesta je lemovaná konfliktmi
  • Nevyhol sa ani kontroverziám
Igor Matovič, Martin Poliačik, Robert Kaliňák
TASR, Reprofoto: Facebook/OĽANO
  • Igor Matovič patrí medzi svojských politikov
  • Startitup zmapoval príbeh expremiéra
  • Jeho cesta je lemovaná konfliktmi
  • Nevyhol sa ani kontroverziám

Nazývajú ho šašom, bojovníkom proti mafii aj narcisom. Expremiér a líder hnutia OĽANO je jedným z našich najviditeľnejších politikov, zároveň však patrí k zákonodarcom, ktorí silno polarizujú spoločnosť.

Najnovšie Matovič ukázal údajnú komunikáciu bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) s Jaroslavom Haščákom, tá má podľa neho dokazovať jeho „spoluprácu s mafiou“. Taktiež lídra liberálov obvinil zo sabotáže troch megainvestícií.

Aby toho nebolo málo, ani nie dva týždne predtým sa Matovič dostal do poriadne ostrej potýčky na tlačovke Smeru. Tá popri vulgarizmoch priniesla dokonca fyzický stret medzi expremiérom a exministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer).  

Startitup ti prináša príbeh muža, ktorého politickú cestu lemovali konflikty, neortodoxný štýl komunikácie a povesť neriadenej strely. 

„Je to človek, ktorý na seba dokáže strhnúť pozornosť. Originalitu mu nemožno uprieť. Igor Matovič je všetko iné, len nie nudný politik,“ hovorí pre Startitup politológ Tomáš Koziak.

Podľa experta „je zručným politickým marketérom, avšak nie je schopný vládnuť a spolupracovať v koalícii“.

Expremiér si politickú cestu začal brázdiť pred trinástimi rokmi. Vtedy známy cez transparenty a prejavy, ktoré išli vždy proti vláde. Exminister Sulík sa o ňom svojho času vyjadril, že nevie žiť bez konfliktu. Matovičova cesta je šarvátok a hádok plná. Čo ho však dostalo na najvyššie pozície v našom štáte? Príbeh Igora Matoviča začína v roku 1973 v Trnave.

Rodičia premiéra pochádzali z Borovej, maličkej obce neďaleko Trnavy, avšak detstvo prežil na trnavskom sídlisku v činžiakovom byte.

Portál Aktuality sa šiel v roku 2020 pýtať na jeho bývalú strednú školu – akým bol človekom, keď dospieval, a čo ho bavilo. Matovič sa podľa slov učiteľov prejavoval ako „chalan s nadhľadom, ktorý vedel odľahčiť aj vážnejšiu situáciu“.

„Mal svoj názor a príjemný humor,“ píšu v rozhovore. Na strednej škole vraj nikdy nevytŕčal z davu a venoval sa prírodným vedám. Podľa výpovedí však talent na rozprávanie mal vždy.

Po strednej škole začal štúdium na Fakulte manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave v odbore Finančného manažmentu,  za ktorý v roku 1998 získal magisterský titul, píše denník SME v životopise o premiérovi. Magisterská práca bola neskôr spochybnená a označená za plagiát. Matovič sľuboval, že sa titulu vzdá, avšak doteraz tak neurobil.

Z malého biznisu k úspešnému vydavateľstvu a kauza s tlačiarňou

V roku 1997 si založil živnosť na obchodovanie, činnosti v oblasti nehnuteľností, vydavateľské činnosti a reklamu, a to pod názvom Mgr. Igor Matovič – regionPRESS.

Pod svojou značkou začal vydávať inzertné noviny Trnavsko. So sestrou Zuzanou si podľa rozhovoru denníka SME z roku 2010 chceli za peniaze, ktoré im dal krátko pred smrťou otec, kúpiť v Trnave byt. „Hľadal som možnosť, ako by sa to mohlo dozvedieť čo najviac ľudí. Išiel som teda do inzertných novín Pardon, či by mi mohli rozniesť letáky,“ spomínal Matovič.

V roku 2007 dal prepísať podnik regionPRESS, s.r.o., na svoju manželku Pavlínu, vychádza to zo spisu obchodného registra. O tri roky na to už spoločnosť vydávala 36 regionálnych týždenníkov po Slovensku. Avšak od roku 2017 už Matovičovci vo firme oficiálne nefigurujú.

Až do obdobia roku 2008 musel zaloviť Robert Fico, keď Matoviča prvýkrát obvinil, že svoj podnik založil na podvode. Igor Matovič mal totiž priviezť z Nemecka tlačiarenský stroj, doma ho poskladať a v účtovníctve ho nesprávne uviesť ako obchodný tovar. Ako fyzická osoba totiž stroj predal svojej eseročke a takto si mal podľa Fica „uliať“ si až 70-tisíc eur na daniach.

matovič povala
zdroj: SITA/Pavol Machovič

Ide o asi najväčšiu kauzu, v ktorej kedy Matovič figuroval. Ťahala sa dlhých 7 rokov. Igora Matoviča obvinili, že mal v roku 2008 predať firmu Pavlovi Vandákovi s cieľom manipulovať s účtovníctvom a súčasťou podvodu mal byť aj predaj spomínaného stroja.

Kauzu vtedy vyhrabal šéf Smeru Robert Fico, mesiac pred voľbami v roku 2016, a dodnes neprezradil, ako sa k dokumentom súkromnej firmy dostal. Fico tvrdil, že Matovič je biely kôň, ktorý prepral 122 miliónov vtedajších korún. Fico ho vyzval, aby ukázal účtovníctvo, ktoré malo byť podľa Fica zničené, čo malo podporovať jeho teóriu.

Matovič však vzal novinárov na povalu svojho rodného domu, aby im aj vyšetrovateľom papiere odovzdal. V tom čase ho právne zastupoval Daniel Lipšic a obaja vtedy hovorili o spolitizovanej polícii a prokuratúre pod taktovkou Smeru. NAKA neskôr prípad uzavrela ako premlčaný. 

Vstup do politiky a rýchly odchod z SaS

Neskorší líder OĽANO v parlamentných voľbách v roku 2010 kandidoval do Národnej rady SR na kandidátke strany Sloboda a Solidarita. Vďaka preferenčným hlasom sa Matovič dostal zo 150. miesta kandidátky až na štvrté miesto medzi zvolenými poslancami, informoval o tom denník SME

Dlho však v strane nevydržal. Igor Matovič pri jednom hlasovaní podporil návrh Smer-SD, čím podľa partnerov porušil koaličnú dohodu. Preto ho Richard Sulík vylúčil z poslaneckého klubu Sloboda a Solidarita.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Aktuality, SME, SME, ORSR, ORSR, ORSR, Denník N, SME, Sulik.sk, SME, Archív Startitup, Noviny.sk, TV Noviny, TASR, SME, Archív Startitup, Facebook/Igor Matovič

Najnovšie videá

Trendové videá