Matovič na útočníka z Vrútok: Chlapec si vybral, dostal, čo si zaslúžil. Postup polície kvituje

  • Minulotýždňové nešťastie v základnej škole vyvolalo veľký nielen mediálny rozruch
  • Niektorí tvrdia, že útočník bol v detstve šikanovaný, vrútocký primátor to ale popiera
  • Premiér Igor Matovič si myslí, že smrť útočníka je zaslúžená a polícia konala správne
vrútky
TASR/Jaroslav Novák,Erika Ďurčová
  • Minulotýždňové nešťastie v základnej škole vyvolalo veľký nielen mediálny rozruch
  • Niektorí tvrdia, že útočník bol v detstve šikanovaný, vrútocký primátor to ale popiera
  • Premiér Igor Matovič si myslí, že smrť útočníka je zaslúžená a polícia konala správne

Na dnešnom zasadaní Bezpečnostnej rady SR odznel aj štvrtkový útok vo Vrútkach. Ako je známe, Vrútočan Ivan vtrhol do základnej školy spojenej s materskou školou a napadol niekoľko dospelých i detí. Nožom dobodal zástupcu riaditeľky.

Od tohto incidentu je stredobodom mnohých odborných debát bezpečnosť v škole a iných inštitúciách na Slovensku. Premiér Igor Matovič má na celú štvrtkovú udalosť vlastný názor. Podľa jeho slov útočník z Vrútok dostal to, čo si zaslúžil.

Útočník nebol šikanovaný, sú to nepravdy, tvrdí primátor Vrútok 

Po nešťastnej udalosti začali médiá informovať o súvislostiach medzi útočníkom a konkrétnou školou. Neskôr sa k prípadu začali vyjadrovať ľudia, ktorí Ivana osobne poznali. Niekoľko bývalých spolužiakov uviedlo, že bol v detstve šikanovaný kvôli rázštepu pery a životu v sociálne slabších podmienkach.

Dnes to však vrútocký primátor Branislav Zacharides poprel. Okrem toho dodal, že v prípade incidentu sa v médiách objavuje veľa poloprávd alebo dokonca úplných dezinformácií.

„Neboli v minulosti počas jeho štúdia zaznamenané skutočne žiadne náznaky toho, že by bol z niekoho strany šikanovaný,“ povedal Zacharides po dnešnom stretnutí s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom.

Skonštatoval, že útoku sa pravdepodobne nedalo zabrániť. Spolu s Gröhlingom počas stretnutia dospeli k záveru, že škola bola po bezpečnostnej stránke maximálne zabezpečená.

vrútky
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Premiér tvrdí, že polícia zakročila správne

Premiér Matovič na Facebooku vyjadril svoju úprimnú sústrasť pozostalým. Zároveň zdieľal svoje názory k incidentu. K samotnému útoku sa ale príliš nevyjadroval. Dnes na zasadaní rady komentoval zásah polície, ktorá útočníka zastrelila. Naskytá sa totiž otázka, či bola útočníkova smrť nevyhnutná.

„Hold, chlapec sa rozhodol. S nožom zaútočil na policajta, dopadol presne tak, ako si zaslúžil,“ povedal premiér na zasadnutí. Poukázal tiež na bezvýchodiskovosť situácie, keď sa voči policajtovi rútil chlap ozbrojený nožom a nutnosť rýchleho rozhodovania sa. Podľa Matoviča však policajt urobil správne, keď na útočníka vytasil zbraň.

Útočník z Vrútok nebol ani feťák a ani Róm. Poslanec ĽSNS Mazurek opäť šíri hoax

Na Facebooku uviedol aj pár obranných slov, ktoré adresoval práve mužom zákona. „Odmietam robiť z policajta v krajnej núdzi handru, do ktorej si každý vševedko môže utrieť svoje bagandže,“ napísal vo facebookovom príspevku.

Dodal, že vytvorenie systému, kedy by policajt mohol brániť vlastný život aj život okolitých len pomocou tasera, by bol chybný. Vraj musí existovať hranica, pretože ak ju porušíme, „zbytočne ohrozíme policajtov a vyšinutým bláznom dáme krídla“.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech