Matovič: Nazvime to nie Sputnik V, ale Apollo 15 a predstavme si, že je to z inej krajiny

  • Sputnik V spôsobil na Slovensku zemetrasenie, nezodpovedané otázky nemá len verejnosť, ale aj samotná vláda
  • Matovič odmieta tvrdenia, že sa jedná o politicky motivovaný čin, Remišovú vyzval, aby nešírila klamstvá o Andrejovi Dankovi
Igor Matovič
TASR/Martin Bauman
  • Sputnik V spôsobil na Slovensku zemetrasenie, nezodpovedané otázky nemá len verejnosť, ale aj samotná vláda
  • Matovič odmieta tvrdenia, že sa jedná o politicky motivovaný čin, Remišovú vyzval, aby nešírila klamstvá o Andrejovi Dankovi

„Nazvime to Apollo 15 a predstavme si, že to prichádza z inej krajiny,“ vraví Matovič na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii reagujúcej na ohlasy koaličných politikov voči vakcíne Sputnik V. Odmieta takmer všetky tvrdenia a vyzýva, aby ľudia nešírili klamstvá a paniku.

Nebola to reklama a vakcínu nevítal

Rokovanie s Ruskou federáciou trvalo dva týždne, počas ktorých možnosť dovozu vakcíny predstavil Igor Matovič aj vláde. „Je to necelé dva týždne, kedy sme prišli s návrhom nákupu dobrej a kvalitnej vakcíny. Strana Za ľudí uznesenie nepodporila. Reagovali však, že ak minister Krajčí chce, tak nech ju kúpi, má na to právo.

„Zazmluvniť Sputnik V bez súhlasu môže aj teraz, avšak keď povolí výnimku použitia registrovaného lieku, preberá zaň zodpovednosť,“ citoval nedávny status Veroniky Remišovej Igor Matovič. Následne pokračovalo niekoľko príkladov a vyjadrení politikov, ktorými sa snažil uviesť na poriadok konanie a rozpory vo vyjadreniach niektorých strán.

VEĽKÝ PREHĽAD: Za vakcináciu Sputnikom V preberá zodpovednosť lekár, po očkovaní zabudni na alkohol

Ku konaniu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího dodal, že bol „priamo na toto konanie nabádaný“ vyjadreniami ostatných koaličných partnerov.

Nebol to tajný nákup

Z množstva reakcií sa rozhodol premiér reagovať hlavne na obvinenie, že sa jednalo o tajný obchod. „Pýtajú sa, čo to bol za nákup, pofidérny, tajný. Čo sme si to dovolili urobiť. Pravda je taká, že sme zmluvu podpísali až v sobotu večer,“ vraví a dodáva, že nebolo možné dopredu avizovať, kedy bude zmluva podpísaná a vzhľadom na turbulentné nálady tým kompetentní nechceli vyvolávať vzburu proti tejto ruskej vakcíne.

Odmieta tvrdenie ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka, že sa jedná o nástroj hybridnej vojny. „Sputnik V je liek, je to zbytočné politizovanie. Pre mňa hralo jedinú úlohu to, aby sme zohnali mimoriadne účinnú vakcínu. Čo som si to dovolil, vítať vakcínu na Slovensku. Myslím, že v dobe, kedy chcú okrem hovoreného slova vidieť aj obraz, to bolo správne. Nebolo to vítanie vakcíny,“ odmieta polemizovanie o reklame Sputnika V Matovič.

Igor Matovič u Závodského: Je mi jedno, že ma ľudia budú nenávidieť. Druhé veľké prekvapenie ešte len uvidíte

Danka z toho vynechajme

Taktiež vyzval Veroniku Remišovú, aby nešírila klamstvá, pretože Andrej Danko nemá s nákupom nič spoločné. „Možno by teda chcel mať, som ale rád, že robí kampaň na očkovanie.“ Uvádza, že ľudia, s ktorými rokoval, o Andrejovi Dankovi ani netušili.

Ľudí, ktorí nákup kritizujú, vyzval, aby boli sebci. „Keď sa vakcínou, ktorou sa vy očkovať nechcete, keď sa touto vakcínou zaočkujú iní ľudia, prosím vás buďte radi. Potrebujeme dosiahnuť, aby čo najviac ľudí bolo zaočkovaných. Je to 300 000 ľudí, nechajte to na ich slobodnom rozhodnutí,“ obhajuje sa Matovič.

 
 
Zdroj: TK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK