Matovič o testovaní: Kuvici budú blúzniť o tom, že zlepšenie je výsledkom jemného lockdownu

  • Premiér Igor Matovič zverejnil status, v ktorom tvrdí, že za poklesom počtu infikovaných je najmä plošné testovanie
  • Viacero odborníkov však tvrdí, že za to vďačíme najmä opatreniam, hoci význam testovania nespochybňujú
plošné testovanie matovič koronavírus
  • Premiér Igor Matovič zverejnil status, v ktorom tvrdí, že za poklesom počtu infikovaných je najmä plošné testovanie
  • Viacero odborníkov však tvrdí, že za to vďačíme najmä opatreniam, hoci význam testovania nespochybňujú

Chytáme koronu pod krk a vďačíme za to najmä plošnému testovaniu, tvrdí premiér Igor Matovič vo svojom najnovšom statuse. Počet nových prípadov, ako aj podiel pozitívnych testov sa skutočne znížil.

Áno teraz opäť povstanú kuvici, ktorí najprv robili všetko proti tomu, aby sa takto antigény do boja nasadili … nevyšlo im to … a teraz budú blúzniť o tom, že tak dramatické zlepšenie je výsledkom na týždeň zatvorených obchodov a jemného lockdownu, ktorý na Slovensku máme (hoci to isté v ružovom majú skoro všade a vôbec to nezaberá),“ poznamenal premiér.

Chytáme koronu pod krk🇸🇰V nedeľu 25.10. bolo identifikovaných 1 312 pozitívnych ľudí na Covid-19 pri vykonaní 6 175…

Posted by Igor Matovic on Monday, November 9, 2020

Plošné testovanie prebehlo úspešne a bez problémov, no viacero odborníkov upozorňuje, že nejde o zázračný liek, ako uvádza Matovič. Biochemik Pavol Čekan z firmy MultiplexDX poukázal napríklad na to, že v britskom meste Liverpool budú tiež plošne testovať, ale s použitím viacerých metód a tak dostanú presnejšie výsledky. K tomu sa už stihol vyjadriť aj premiér a tak sa medzi vedcom a premiérom rozhorel spor. 

Nedávno pritom spolu stáli pred kamerami, keď Čekan daroval 200 000 PCR testov Slovensku.

Matovič sa obul do vedca, ktorý štátu daroval 200 000 testov. Kvôli poznámkam k plošnému testovaniu

Na význam plošného testovania upozorňujú aj Dáta bez pátosu. „Krivku sa totiž podarilo zlomiť aj Česku, ktoré žiadnym plošným testovaním neprešlo. Netvrdíme (lebo na to nie je dôkaz), že na Slovensku plošné testovanie nelámalo krky, ale pri jeho neexistencii v Čechách musíme pátrať po dôvodoch “oploštenia” českej krivky. Veľmi pravdepodobne to bude kombinácia viacerých a zásadných faktorov,“ uvádza v článku analytik Ivan Bošňák s tým, že kľúčové boli v prípade Česka správanie ľudí (behaviorálna imunita), izolácia a tiež vlastná skúsenosť. V Česku azda neexistuje rodina, ktorá by sa s „hnusobou“ nestretla.

Napriek tomu, že to Matovič tvrdí, neexistuje priamy dôkaz toho, že práve plošné testovanie bolo tým osudným momentom, ktorý nás zachránil pred najhorším. Vedci upozorňujú, že hoci testovanie malo svoj význam, veľkú rolu zohrali najmä opatrenia a ich dodržiavanie.

Zdroj: DátaBezPátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK