Matovič: Obavám sa, že COVID automat nebude fungovať kvôli britskej mutácii

  • Od minulého do tohto pondelka sa vykonalo 2 588 578 testov, z ktorých bolo 30 556, čo predstavuje pozitivitu 1,18%
  • 36 okresov si testovanie zopakuje, ostatné okresy by však mali zvážiť testovanie tiež
26januar2021_Matovic_TK_1755294
TASR/Martin Baumann
  • Od minulého do tohto pondelka sa vykonalo 2 588 578 testov, z ktorých bolo 30 556, čo predstavuje pozitivitu 1,18%
  • 36 okresov si testovanie zopakuje, ostatné okresy by však mali zvážiť testovanie tiež

Premiér Igor Matovič predstavil výsledky celoplošného skríningu za obdobie od 18. januára do 22. januára. Vykonalo sa 2 588 578 testov, z ktorých bolo 30 556, čo predstavuje pozitivitu 1,18%.

Deliacou líniou pre lepšiu a horšiu polovicu okresov sa stala pozitivita 1%. Polovica okresov, v ktorých bola pozitivita vyššia, si testovanie zopakuje. Najhoršie sú na tom okresy Topoľčany (2,54 % pozitivita), Levice (2,48 %) a Hlohovec (2,31 %), naopak najlepšie Veľký Krtíš (0,30 %), nasledujú Tvrdošín (0,34 %) a Svidník (0,37 %). 

Igor Matovič kririzoval aj iniciatívu Dáta bez pátosu, ktorá skríning kritizovala a opakovane tvrdila, že celoplošný skríning a je potrebné testovanie v horiacich regiónoch. „Cieľom skríningu bolo určiť ohniská. Oni definovali 18 okresov, v ktorých sme mali plošne testovať, lebo Slovensko nie je jedno veľké ohnisko. V skríningu vyšlo 36 okresov, ktoré majú pozitivitu viac ako 1. Ak by platilo, že od stola z Bratislavy vieme určiť ohniská, tak by to vyšlo inak. Napríklad Topoľčany, najhoršie ohnisko na Slovensku, oni vôbec neurčili,“ povedal Matovič. 

Celoplošný skríning podľa Matoviča ukázal viacero ohnísk, o ktorých sme netušili, napríklad Topoľčany, Levice, Hlohovec, Komárno, či Revúca. 

Vakcín bude menej a zdražejú. Pfizer si bude účtovať peniaze aj za šiestu dávku v ampulke

Budeme sa testovať, kým čísla nezrazíme, uviedol Matovič 

Premiér ale zdôraznil, že aj okresy, ktoré sú v „lepšej“ polovici, by sa mali vo vlastnom záujme otestovať opäť. „Budeme sa testovať, kým tie čísla nezrazíme,“ uviedol Matovič. 

Nie je totiž vylúčené, že bez testovania sa situácia rýchlo zhorší. „Viem, už nás to otravuje, ale lockdown v spojení s plošným testovaním je najlepšia kombinácia, ako vírus poraziť,“ povedal premiér.

zdroj: Na snímke predseda vlády SR Igor Matoviè poèas tlaèovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania 26. januára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann *** Local Caption *** choroba COVID 19 vírus koronavírus SARS CoV 2 pandémia antigénové bezplatné dobrovo¾né testovanie skríning priebežné výsledky štatistika

„Situácia na Slovensku vôbec nie je dobrá, Červené okresy ukazujú, že je v nich oveľa rozšírenejšia britská mutácia nového koronavírusu,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Podľa ministra je pravdepodobné, že v červených okresoch sa vyskytuje častejšie zmutovaný kmeň koronavírusu z Veľkej Británie, ktorý je nákazlivejší. Matovič uviedol, že je len otázkou času, kým sa stane dominantným na celom Slovensku. 

„Verím, že sme vychytali obrovské množstvo infekčných ľudí, ktorí šírili vírus,“ dodal Krajčí. Na otvorenie ekonomiky a škôl budeme pravdepodobne musieť  testovať ešte viac.  

Igor Matovič naznačil, že COVID automat nemusí fungovať pre mutáciu koronavírusu. Otázne je tak jeho spustenie, ktoré bolo avizované na 8. februára. Matovič sa totiž bojí, že ak sa teraz na Slovensku uvoľnia opatrenia, môže sa pandemická situácia vzhľadom na novú britskú mutáciu nového koronavírusu vymknúť spod kontroly. Riešením nateraz podľa predsedu vlády je lockdown v kombinácii s frekventovaným masívnym testovaním. Matovič to argumentuje príkladmi s okolitých krajín, ktoré automaty spustili a epidemiologická situácia v nich sa zhoršila. 

Minister Krajčí: Ochota očkovať sa proti koronavírusu stúpa, všetky termíny máme obsadené

Krajčí: Nástup detí do škôl je riskantný 

Nástup detí do škôl v pondelok 1. februára považuje Krajčí za súčasnej situácie za riskantný. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii. Dodal, že o prehodnotení Covid automatu diskutoval s konzíliom odborníkov v súvislosti so šírením britskej mutácie koronavírusu. Podotkol, že si musia spracovať dáta a momentálne sa tak nevie k tomu bližšie vyjadriť. Viac informácií by mali poskytnúť v piatok 29. januára.

„Viem, že sa na to treba pripraviť. Obávam sa, že tie počty infikovaných a nakazených sú veľmi vysoké, a to najmä v niektorých okresoch je to veľké riziko,“ povedal. Doplnil, že v tejto veci plánuje stretnutie s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Branislavom Gröhlingom (SaS).

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech