Matovič prosí zdravotníkov, aby prišli testovať, chce im dať 500 eur. Začali sa hromadne odhlasovať z dňa D

  • Ak sa zdravotník odoberajúci ster zúčastní oboch testovacích dní, dostane extra príplatok 500 eur
  • Doteraz bola odmena 100 eur za deň a príplatok za pozitívnych
BSC07926
SITA/Úrad vlády SR
  • Ak sa zdravotník odoberajúci ster zúčastní oboch testovacích dní, dostane extra príplatok 500 eur
  • Doteraz bola odmena 100 eur za deň a príplatok za pozitívnych

Lekári, sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci sa hromadne odhlasujú z celoplošného testovania, ktoré má prebiehať cez víkend. Premiér Igor Matovič na tlačovej besede povedal, že sa tak začalo diať po tlačovej besede prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára, na ktorej testovanie spochybnil.

Matovič to označil za záškodníctvo. „To nie je hodné lekára. To je hodné fašistu alebo kotlebovca. Šíriť bludy o tom, že sa o celoplošnom testovaní nehlasovalo, je naozaj absolútne dno. Je to sabotáž a vlastizrada,“ vyjadril sa premiér.

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

Igor Matovič preto chce motivovať zdravotníkov, aby sa zúčastnili testovania oba dni. Je totiž dôležité, aby v odberovom tíme boli aspoň dvaja lekári, ktorí budú odoberať výtery. Tí sú momentálne vysoko nedostatkoví. Ak sa teda zdravotník zúčastní oboch testovacích dní, dostane ku svojej výplate príplatok 500 eur.

Vyzývam zdravotníkov, aby skúsili zabrať oba dni. Viem, ľahko sa mi to hovorí, strávil som tam pol dňa a mal som dosť. Nie je to odo mňa fér, ale nevyhnutne vás potrebujeme,“ povedal premiér.

Minister Naď sa ostro pustil do šéfa lekárskej komory: Nedostal biznis, za ktorý loboval

Ak by sa teda zdravotník zúčastnil testovania iba v jeden deň a pri 1 000 odberoch by nenašli ani jedného pozitívneho, dostane odmenu iba 100 eur. Ak by však odoberal stery oba dni, dostali by 100 eur za každý deň a 500-eurový príplatok. V obvodoch, kde bude veľa, teda 4 % pozitívnych ľudí, môže zdravotník za jeden víkend zarobiť až 1 100 eur.

Vláda očakáva, že priemerný podiel pozitívnych bude okolo dvoch percent, teda v priemere si zdravotník za dva dni zarobí asi 900 eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK