Minister Naď sa ostro pustil do šéfa lekárskej komory: Nedostal biznis, za ktorý loboval

  • Minister obrany nešetril kritikou na prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára
  • Kollár si podľa neho len sleduje svoje vlastné záujmy
jaroslav naď
TASR/Martin Baumann
  • Minister obrany nešetril kritikou na prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára
  • Kollár si podľa neho len sleduje svoje vlastné záujmy

Aktualizované o vyjadrenie Mariana Kollára, prezidenta SLK

Po premiérovi sa pustil do kritiky prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára aj minister obrany. Jaroslav Naď na tlačovej besede vyzval zdravotníkov, aby si vymenili šéfa svojej komory. Viacerí zdravotníci podľa neho odsúdili Kollárove výroky. Šéf SLK urobil tlačovú konferenciu, kde vyzýval vládu, aby zvážila plošné testovanie s dovetkom, že koronavírus je menej nebezpečný ako chrípka.

Ten istý doktor Kollár, ktorý dva dni pred tým nehlasoval proti plošnému testovaniu. Ale naopak, loboval za súkromné spoločnosti, aby mohli robiť testy. A keď jeho lobing nevyšiel, tak zvolal tlačovú konferenciu a začal klamať, zavádzať a spochybňovať testovanie, proti ktorému dva dni predtým nebol,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď. 

Spoveď zdravotníčky z prvej línie: Iba nám už uverte. Tlieskanie ani vďaku neočakávame, je to naša práca

Pripomenul, že Marian Kollár už politicky vystupoval proti vláde Ivety Radičovej. „A viete, na koho objednávku to robil,“ dodal Naď. „Komu teda pomohla tá tlačová konferencia, kde hovorili, že COVID je chrípka? Alebo to bolo o tom, že ste nedostali svoj biznis, za ktorý ste lobovali?

Vyzývam všetkých slušných zdravotníkov a personál, aby sa postavili za nás. Nie, COVID nie je chrípka. A tí ľudia, ktorí umierajú každý deň, umierajú kvôli tomu, že takí ľudia, ako doktor Kollár sa pozerajú na svoju peňaženku a nie na to, čo sa reálne deje v nemocniciach“ hovorí nahnevaný Naď. 

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

Nedostali ste svoj biznis, za ktorý ste lobovali,“ povedal minister. „To, čo predviedol, bolo nenormálne,“ dodal.

Naď odmieta špekulácie, že lekári sa môžu pri hromadnom testovaní nakaziť. Uviedol, že budú mať zabezpečené všetky dostupné ochranné prostriedky. Zároveň vyzal zdravotníkov, aby sa hlásili na testovanie. „Stále potrebujeme viac zdravotníkov, ktorí bude robiť samotné stery, aj tých čo ich vyhodnocujú. Prosím, hláste sa nám na stránke,“ žiada minister.

Minister obrany odmietol aj tvrdenia, že vojaci sa nakazili pri plošnom pilotnom testovaní. V ozbrojených silách už bolo pred testovaním viac ako 400 pozitívnych príslušníkov a nie je jasné, kde presne sa nakazili. 

Matovič útočí na lekárov zo štábu: Šíria kotlebovské bludy, vybilo mi poistky

Mariana Kollára kritizoval aj premiér Matovič, povedal, že šíri „kotlebovské bludy“. „Šéf Slovenskej lekárskej komory ide odkázať lekárom a sestrám, že vlastne nepotrebujú rúška, lebo tu bojujeme s chrípkou? To naozaj idú takíto kľúčoví ľudia šíriť bludy?“ hovorí Matovič, pričom poukázal na štúdiu, na ktorú sa Sivík odvolával. „Štúdia, ktorá na stránke Manipulátoři.cz bola označená za hoax,“ dodal. 

Kollár: Naď by sa mal ospravedlniť

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár vyzýva ministra obrany Jaroslava Naďa, aby sa mu ospravedlnil. Uviedol to vo štvrtok na mimoriadnom tlačovom brífingu.

Kollár tvrdí, že za žiadny svoj ani iný biznis neloboval a ministra vyzýva, aby svoje tvrdenia preukázal. Ak tvrdenia minister nepreukáže, musí podľa Kollára nájsť odvahu sa mu čo najskôr ospravedlniť. „Ak tak neurobí, budem nútený využiť všetky právne dostupné prostriedky na to, aby som ochránil svoje meno,“ povedal prezident lekárskej komory.

Kollár reagoval aj na výzvu ministra, aby SLK vymenila svojho šéfa. „Slovenskí lekári nie sú na tom až tak zle, aby potrebovali radiť, koho si majú a koho si nemajú zvoliť za svojho reprezentanta,“ povedal prezident komory. Hodnotenie, či niekoho správanie je alebo nie je normálne, patrí podľa neho úplne iným odborníkom, ako ministrovi obrany.

Koronavírus už aj v skupinke okolo Pellegriniho. Nakazil sa primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč

Za krajne nemorálne považuje prezident SLK aj výrok ministra, že pacienti každý deň umierajú preto, že ľudia menovite ako on sa pozerajú na svoju peňaženku a nie na to, čo sa reálne deje v nemocniciach. Minister obrany podľa šéfa lekárskej komory nemá odborné, morálne a ani základné vedomosti na to, aby bol oprávnený hodnotiť jeho život a morálne ho diskreditovať v očiach verejnosti. Očakáva preto, že sa mu minister neodkladne a verejne ospravedlní na najbližšej tlačovej konferencii.

Šéf lekárskej komory sa taktiež ohradil voči tomu, že na rokovaní Ústredného krízového štábu nehlasoval proti celoplošnému testovaniu. Ako povedal, nemohol hlasovať za ani proti, pretože sa vôbec nehlasovalo. „Z celého vystúpenia pána ministra mám osobný pocit, že táto vláda si už vopred hľadá vinníka, keby veci nedopadli tak, ako si predstavovala, teda keby prišlo k akémukoľvek neúspechu. Vyzerá, že vinníka už máme pripraveného,“ uzavrel Marian Kollár.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK