Matovič útočí na lekárov zo štábu: Šíria kotlebovské bludy, vybilo mi poistky

  • Premiér Igor Matovič prezentoval účinnosť antigénových testov
  • Reagoval na tlačovú besedu Slovenskej lekárskej komory
20201028vlada_47_6736944
TASR/Jakub Kotian
  • Premiér Igor Matovič prezentoval účinnosť antigénových testov
  • Reagoval na tlačovú besedu Slovenskej lekárskej komory

Toto je reakcia na tlačovku Slovenskej lekárskej komory. Na tej tlačovke sedel pán doktor Ernest Sivík, ktorý povedal, že úmrtnosť na COVID-19 je na úrovni chrípky. Prezident Kollár ešte zopakoval, že je to dobrý signál. Mne vybilo poistky. To je kotlebovský blud,“ rozčuľoval sa premiér Igor Matovič na tlačovej besede.

Šéf Slovenskej lekárskej komory ide odkázať lekárom a sestrám, že vlastne nepotrebujú rúška, lebo tu bojujeme s chrípkou? To naozaj idú takíto kľúčoví ľudia šíriť bludy?“ hovorí Matovič, pričom poukázal na štúdiu, na ktorú sa Sivík odvolával. „Štúdia, ktorá na stránke Manipulátoři.cz bola označená za hoax,“ dodal. 

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár na stredajšom tlačovom brífingu povedal, že sa už nebude zúčastňovať krízového štábu, lebo je z neho sklamaný. „Myslím si, že som tam bol ako odborník a ak odborníci nemajú medzi politikmi absolútne žiadne relevantné postavanie a vôbec sa nehľadí na ich názor, je úplne zbytočné, aby sme marili čas, energiu a sily byť niekde, kde nie sme absolútne žiadnym prínosom,“ povedal Kollár. 

Biochemik Čekan: Médiá nevedomky šíria lož. Presnosť plošného testovania je úplne iná

Premiér sa vrátil aj k mýtom, ktoré sprevádzajú celoplošné testovanie. Ukázal štúdiu nemocnice v Motole, podľa ktorej je senzitivita antigénových testov až 67 percent. „Ľudia, ktorí boli pozitívni na antigénovom teste, boli pozitívni aj pri PCR teste. Čo je prekvapujúce, antigénové testy označili ako pozitívnych až 44 % ľudí, ktorí nemali príznaky, ale PCR test mali pozitívny,“ hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Matovič zdôraznil, že štúdia českých lekárov si položila otázku, či antigénové testy dokážu nahradiť PCR testy. Výskum jasne ukázal, že PCR testy sú oveľa presnejšie a antigénový test ich nenahradí.

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

Dobrou správou, ktorú štúdia ukázala, je fakt, že nemala jediný falošne pozitívny výsledok. Ľudí s pozitívnym testom na koronavírus rozdelili lekári do dvoch skupín podľa toho, či mali alebo nemali príznaky. Zo 100 % pacientov pozitívne testovaných PCR testami malo až 67 % pozitívne výsledky aj pri antigénových testoch.

Do testovania sme šli s tým, že presnosť bude asi 30 %. Ukázalo sa, že sú ešte presnejšie,“ povedal Matovič.

Minister Krajčí je s plošným testovaním spokojný, na Orave totiž už dnes začali výrazne klesať počty denných nových prípadov. „Podarilo sa nám naozaj karantenizovať infekčných ľudí. Ak budeme pokračovať, čoskoro začnú počty nových nakazených výrazne klesať,“ povedal minister Krajčí.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá