Matovič si za slová pre Kuciaka vyslúžil drsnú kritiku: Toto dokáže len duševný chudák bez sebareflexie

  • Premiéra kritizujú doma aj v zahraničí
  • Kritikou nešetril ani bývalý riaditeľ vydavateľstva, pre ktoré Ján Kuciak pracoval, ani šéf Reportérov bez hraníc
  • Christophe Deloire zdôraznil, že práve takéto vyjadrenia škodia celému novinárskemu povolaniu
Igor Matovič Ján Kuciak
TASR/Martin Baumann, Jaroslav Novák
  • Premiéra kritizujú doma aj v zahraničí
  • Kritikou nešetril ani bývalý riaditeľ vydavateľstva, pre ktoré Ján Kuciak pracoval, ani šéf Reportérov bez hraníc
  • Christophe Deloire zdôraznil, že práve takéto vyjadrenia škodia celému novinárskemu povolaniu

V nedeľu uplynuli tri roky od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Premiér Igor Matovič sa rozhodol venovať tejto udalosti až tri príspevky na sociálnej sieti. Najväčšiu pozornosť si však vyslúžili posledné dva. V jednom statuse kritizuje novinárov, ktorí sú podľa neho často „povrchní, zaujatí a povýšeneckí“.

Matovič sa obul do novinárov: Tri roky od smrti Jána Kuciaka je čas na pravdu o slovenskej žurnalistike

Jano bol prototyp poctivého hĺbavého investigatívneho žurnalistu, ktorý by sa od hanby prepadol, ak by sa podpísal pod povrchný blud či klamstvo … a keď po týždňoch či mesiacoch práce zverejnil svoje dopodrobna zmapované odhalenie, nie pýcha, ale pokora ním lomcovala,“ spomína premiér na novinára vo svojom príspevku. „Tri roky od vraždy je čas sa pozrieť pravde o slovenskej žurnalistike do očí. Novinárov kvalít Jána Kuciaka by sme na Slovensku spočítali – preženiem – na prstoch dvoch rúk. BOHUŽIAĽ,dodal premiér.

Status si všimol aj šéf organizácie Reportéri bez hraníc Christophe Deloire. „Keď som sa s Igorom Matovičom stretol, varoval som ho pred rizikom oslabenia žurnalizmu cez verbálne útoky. Lídri majú špeciálnu zodpovednosť. Nikdy by nemali novinárov bezdôvodne obviňovať a šíriť šikanu a kritiku,“ napísal na Twitteri. 

Večer napísal premiér Matovič otvorený list Jánovi Kuciakovi „do nebíčka“. „Janko, nikdy som Ti to osobne nestihol povedať, ale veľmi som Ťa obdivoval. Odvaha, ktorou si tvrdošijne ťal do živého, bola výnimočná. Ty, mladý zasran, sorry, si každým článkom a odhalením ukazoval, ako by si svoju prácu mali robiť iní, ktorí nemali ani za máčik Tvojej odvahy – poctivo, odvážne, pokorne,“ napísal premiér.

Tieto dva statusy nenechali chladným bývalého šéfa vydavateľstva Ringier Axel Springer. Milan Dubec šéfoval firme v čase, keď v nej pracoval aj zavraždený investigatívny novinár.

Pán Igor Matovic vy ste dnes mali čušať! Postaviť sa falošne na hrob Jána Kuciaka a vyziapať sa na novinárov, a potom…

Posted by Milan Dubec on Sunday, 21 February 2021

Novinár denníka SME Jakub Filo na sociálnej sieti upozornil, že vyvolávanie takejto protinovinárskej nálady v spoločnosti vyústilo až do takého extrému, akým je vražda. „Práve slovník, aký dnes použil Igor Matovič a jeho vyjadrovanie, ktoré nie je nepodobné od niektorých iných slovenských premiérov, posilňuje v spoločnosti nálady zamierené voči novinárom. Aj takéto nálady otvorili priestor preto, aby si niekto pred troma rokmi mohol myslieť, že mu vražda novinára prejde,“ uvádza Filo s tým, že „Stačilo pritom zapáliť sviečku a povedať „Nezabúdame“.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech