Matovič vďaka nemu vyhral voľby, smial sa, ako Slota oholil Fica. Príbeh Počiatka prezývaného „Strapatý“ je plný kontroverzií

  • Ján Počiatek už v politike nie je 5 rokov, stále sa však vynárajú kauzy s jeho menom
  • Kamarátil sa s Kaliňákom, Fico ho ovládal
  • Kde vlastne prišiel k svojmu majetku?
počiatek
TASR/Michal Svítok
  • Ján Počiatek už v politike nie je 5 rokov, stále sa však vynárajú kauzy s jeho menom
  • Kamarátil sa s Kaliňákom, Fico ho ovládal
  • Kde vlastne prišiel k svojmu majetku?

Tak ako nečakane prišiel, tak aj z náhle odišiel. Bývalý minister financií aj dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) má za sebou množstvo káuz. Napriek tomu si ho vedenie strany Smer vždy zastávalo a vyzeralo to, že má ich 100 % dôveru.

Je to už 5 rokov, odkedy sa za ním zabuchli dvere Úradu vlády a on sa stratil z očí verejnosti. Napriek tomu sa z času na čas objavia kauzy, kde figuruje jeho meno alebo článok, kde sa opisuje jeho obrovské bohatstvo.

Novinárov Počiatek zaujal už v čase, keď sa vo vysokej politike prvýkrát objavil. V roku 2006 sa stal vo vláde Roberta Fica ministrom financií. Mnohých zaujímala najmä jeho motivácia – 35-ročný podnikateľ mal dosť peňazí na to, aby si do konca života len užíval.

Napriek tomu sa rozhodol vstúpiť do politiky a dnes jeho meno pozná celé Slovensko. Počiatek sa do histórie zapísal aj ako kšeftár, ktorý si na politickom dôchodku užíva neskutočné bohatstvo.

Kaliňák mu zmenil život

Počiatek absolvoval vysokoškolské štúdium na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU). Ďalšie vysokoškolské štúdium ukončil na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave, píšu Aktuality.sk.

V rokoch 1999–2002 absolvoval niekoľko odborných zahraničných vzdelávacích programov. V roku 1995 sa začal venovať podnikateľským aktivitám v oblasti informačných technológií. Od roku 1997 pracoval v spoločnosti Telenor Slovakia.

Spoločne s Robertom Kaliňákom v rámci firmy FoRest rozbehli v Bratislave známu sieť reštaurácii Steam & Coffee. Počiatek taktiež vlastnil bratislavské podniky Aligátor a Harley Davidson. Práve v poslednom menovanom sa vďaka spoločnej láske k motorkám budúci ministri údajne spriatelili, píše Startitup.sk.

zdroj: TASR/ Martin Baumann

V roku 2016 sa objavili v SME informácie, že Kaliňák a Počiatek platili za tieto reštaurácie výpalné mafiánom – presnejšie zločineckej skupine Takáčovci. „Podnik chránili Takáčovci. Keď som nedávno videla v novinách fotku Iva Ružiča (člen tejto zločineckej skupiny), tak som mala dosť. Toľko žúrov, čo sme s ním zažili,“ povedala pre SME bývalá čašníčka jedného z podnikov. Obaja politici kontakty s mafiou, ktorá mala chrániť ich podniky, popreli.

Prvýkrát sa mali stretnúť ešte v roku 2000 a očividne si okamžite padli do oka. Už o krátky čas spolu podnikali a blízki si boli aj počas spoločných rokov v politike.

Počiatek mal aj iných zaujímavých kamarátov, písal Denník N. Po rokoch sa na verejnosť dostali fotky z roku 2012, kde sa exminister zabáva po boku Roberta Kaliňáka na svadbe Ladislava Bašternáka. Tej si dnes odpykáva trest kvôli kauze vratiek DPH. Tieto fotografie mal v laptope Marian Kočner, ktorý je dnes vo väzbe.

Museli ho presviedčať

Práve Robert Kaliňák mal Počiatka presvedčiť, aby vkročil do vysokej politiky. V roku 2006 bol zvolený za poslanca NRSR, no mandát nevykonával. Okamžite nastúpil do čela rezortu financií.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Aktuality.sk, Startitup.sk, SME, TREND, Aktuality.sk, Aktuality.sk, Aktuality.sk, Pluska, cas.sk, Aktuality.sk, Umlčaní, Plus 7 dní

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech