Kaliňák longform desktop cover
TASR /Jaroslav Novák
Kaliňák mobil cover longform
TASR /Jaroslav Novák

Od krčmára po najsexy poslanca, ktorého milovali aj novinári. Ako sa z Roberta Kaliňáka stala ikona najväčších káuz

  • Roberta Fica vraj prvýkrát spoznal na zástavke, keď mu so svojím Favoritom ponúkol odvoz
  • Ako sa z dvoch Robertov postupne stali najmocnejší muži slovenskej politiky?
  • Spomienky na najväčšie kauzy a prípady
  • Čo dnes robí Robert Kaliňák a ako sa ešte angažuje v strane Smer-SD?
  • Roberta Fica vraj prvýkrát spoznal na zástavke, keď mu so svojím Favoritom ponúkol odvoz
  • Ako sa z dvoch Robertov postupne stali najmocnejší muži slovenskej politiky?
  • Spomienky na najväčšie kauzy a prípady
  • Čo dnes robí Robert Kaliňák a ako sa ešte angažuje v strane Smer-SD?

Syn slovenského námorníka, ktorý sa stal mladým krčmárom. Na zastávke spoznal svoju „osudovú lásku“ – Roberta Fica. Vypracoval sa na úspešného advokáta. A napokon na druhého najsilnejšieho človeka slovenskej politiky, princa najmocnejšej strany.

Príbeh Roberta Kaliňáka je doslova o veľkolepom vzostupe, ale i veľkom páde a kauzách, akým čelil len máloktorý politik, ak vôbec nejaký. Najsympatickejší a najsexy politik parlamentu, ako ho bežne označovali, ktorého chválili aj tí najkritickejší novinári Smeru-SD, sa začal postupne objavovať vo veľkých kauzách.

zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Z politika, ktorý patril v opozícii k tomu najlepšiemu, čo mal v Smer v ponuke, je dnes jeden zo symbolov uneseného štátu,“ tvrdí vo svojej knihe o slovenskej politike Vlastnou hlavou investigatívny novinár Marek Vagovič, ktorý v nej tiež spomína na takmer kamarátske a svetlé politické začiatky mladého „Kaliho“.

Toto je príbeh Roberta Kaliňáka – jedného z doposiaľ najmocnejších, ale možno i najkontroverznejších slovenských politikov 21. storočia.

Právnická škola a osudové stretnutie s Ficom

Robert Kaliňák je čistokrvný Bratislavčan. Narodil sa v hlavnom meste 11. mája 1971 – čoskoro teda oslávi okrúhlu 50-tku. Z maminej strany, ktorá bola učiteľkou, môžeme povedať, že je polovičný Bulhar. Otec bol námorníkom a zrejme preto, aby pokračoval v jeho šľapajach, prihlásil sa ešte v bývalom režime na strojnícku priemyslovku.

No potom ho zlákal svet práva a tak sa v rokoch 1989 až 1995 stal študentom Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Len pár mesiacov od začiatku jeho štúdia na vysokej škole vypukla Nežná revolúcia. Stal sa členom koordinačného výboru študentského hnutia, čím sa, ako sám tvrdí, „okamžite zapojil do Nežnej revolúcie“.

zdroj: TASR/ Martin Baumann. Robert Kaliňák a Ivan Gašparovič sa poznali už od školy. Z jedného sa stal minister vnútra, z druhého prezident krajiny.

Na právnickej fakulte sa spoznal s niektorými začínajúcimi alebo ešte len budúcimi osobnosťami slovenskej politiky. V tom istom roku ako on napríklad dokončil magisterský titul z práva aj Radoslav Procházka, o rok neskôr jeho neskorší politický rival Daniel Lipšic.

Učili ma aj Gašparovič a Fogaš. Tóthová mi nechcela dať štátnicu a Kandráč ma tiež na štátniciach poriadne potrápil. Ale zvládol som to,“ spomínal na svoje štúdium práva v denníku Sme.

A vďaka právu sa spoznal aj s ďalším právnikom, ktorý na fakulte študoval o pár rokov skôr – s Robertom Ficom, s ktorým o niekoľko rokov vytvorí priam nerozlučnú politickú dvojicu, ktorá bude viesť najsilnejšiu politickú stranu krajiny.

Ešte ako študent som písal prácu o treste smrti. Bola to vlastne recenzia Ficovej knižky s rovnomenným názvom. Raz som si ho vystriehol na zastávke na Dlhých dieloch (časť Bratislavy), šiel som okolo svojím Favoritom, pristavil som sa a spýtal sa, či ho nemôžem odviezť. Tak sme sa bližšie spoznali,“ opísal Kaliňák zoznámenie sa s Robertom Ficom pred médiami.

zdroj: TASR/ Martin Baumann *** Local Caption *** topfoto

Nie všetci však tejto verzii, ako sa dvaja mocní muži zoznámili, úplne veria. „Časovo to trochu nehrá, keďže Kaliňák skončil školu v roku 1995 a neskôr sa na fakulte venoval obchodnému právu a Fico vydal túto knihu o tri roky neskôr,“ reagoval na príbeh Tomáš Gális z Denníka N.

Podnikateľ Kaliňák: Majiteľ barov, reštaurácií a výrobca guľovníc

Robert Kaliňák má v sebe podnikateľského ducha, ktorý sa začal naplno prejavovať už počas štúdia. Keď mal 19 rokov, otvoril si pri internátoch Družba svoj prvý bar. Nájdeš ho tam dodnes, volá sa Havana Bar Družba, ale Kaliňák ho už dlho neprevádzkuje.

Som z námorníckej rodiny. Otec bol námorník, mama robila okolo lodí, aj brat je námorník. Krstný otec však mal reštauráciu a mne sa to vždy páčilo. Veď je to sen každého Slováka – piť u seba. Mimochodom, ja alkohol nepijem,“ opisoval svoj krok otvoriť si prvý bar denníku Sme. Ide o text z roku 2002, kedy mal s týmto denníkom už na prvý pohľad oveľa lepší vzťah, než je tomu dnes.

zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Okrem vlastného baru prevádzkoval na vysokej škole aj vlastné vydavateľstvo a tlačiareň, ktoré sa zameriavali na výrobu vysokoškolskej literatúry. Taktiež sa už ako študent stal asistentom v Komerčno-právnej kancelárii, kde zbieral právnickú prax. Jednoducho, svoju všestrannosť a usilovnosť preukazoval už na škole.

Po skončení štúdia sa na niekoľko rokov upísal v Advokátskej kancelárii Majeriková and Partners. Ešte pred vstupom do politiky si vyskúšal aj učenie na svojej bývalej strednej škole a pokračoval v otváraní ďalších vlastných podnikov, barov a reštaurácií.

A to so svojím dobrým priateľom a neskorším politickým kolegom, budúcim ministrom financií, Jánom Počiatkom. Spoločne v rámci firmy FoRest rozbehli v Bratislave známu sieť reštaurácii Steam & coffee.

zdroj: Na snímke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek prichádza na zasadnutie vlády 17. decembra 2014 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Počiatek taktiež vlastnil bratislavské podniky Aligátor a Harley Davidson. Práve v poslednom menovanom sa vďaka spoločnej láske k motorkám Harley Davidson budúci ministri údajne spriatelili.

zdroj: archív

V roku 2016 sa objavili v médiách informácie, že Kaliňák a Počiatek platili za tieto reštaurácie výpalné mafiánom – presnejšie zločineckej skupine takáčovci. „Podnik chránili takáčovci. Keď som nedávno videla v novinách fotku Iva Ružiča (člen tejto zločineckej skupiny), tak som mala dosť. Toľko žúrov, čo sme s ním zažili,“ povedala pre Sme bývalá čašníčka jedného z podnikov.

Obaja politici kontakty s mafiou, ktorá mala chrániť ich podniky, popreli, no v prípade Kaliňáka rozhodne nejde o jediný prípad, kedy ako minister vnútra musel prepojenia na slovenské podsvetie vyvracať. K ďalším sa ešte dostaneme.

Kaliňák svoje podnikateľské aktivity postupne rozšíril aj do iných oblastí, než bola advokátska činnosť a gastro. „Je aj spolumajiteľom firiem, ktoré pôsobia v stavebnej a technickej oblasti, v niektorých firmách pôsobil ako člen dozornej rady. Výplatu dáva približne stovke ľudí,“ písali novinári o Kaliňákovi ešte na začiatku jeho politickej kariéry.

zdroj: TASR/ Pavol Zachar. Na snímke bývalý minister vnútra SR Robert Kaliňák po skončení rokovania predsedníctva strany SMER - sociálna demokracia

V posledných rokoch sa veľa hovorí aj o údajnej výrobe zbraní v Kaliňákovej firme Liwa Arms Slovakia, ktorá sídli v Dubnici. Písalo sa o tajomnom investorovi zo Spojených arabských emirátov. A špekulovalo sa, či bývalý minister vnútra obchoduje so zbraňami, ktoré smerujú na Blízky východ, alebo má v Dubnici „strojársku výrobu“, ako sám tvrdí.

Nebudeme obchodovať s vojenským materiálom, lebo na to potrebujete licenciu ministerstva hospodárstva, a to sa považuje za obchodovanie so zbraňami. Ale môžete sa venovať strojárskej výrobe, ktorá smeruje k športovým alebo poľovným veciam (ako napríklad poľovnícka guľovnica),“ vysvetľoval rozdiely, čo jeho firma v Dubnici vlastne robí, pred dvomi rokmi pre Nový Čas.

„Najsexy poslanec“ a priateľ novinárov

No prejdime už k tomu, vďaka čomu poznáme Roberta Kaliňáka všetci – vďaka politike. V roku 1999 sa na Kaliňáka obrátil Robert Fico – teda človek, ktorému pred rokmi zastavil na zástavke s Favoritom a ponúkol mu odvoz. Fico mu navrhol vstup do vznikajúcej politickej strany Smer.

zdroj: TASR/ Marko Erd

Ako už veľmi dobre vieme, Kaliňák toto údajné pozvanie prijal. Médiám niekoľkokrát potvrdil, že novej strane aj pomohol finančným príspevkom v hodnote vyše pol milióna korún.

Vo svojich prvých voľbách v roku 2002, v ktorých bola nová strana Smer s ambicióznym, mladým predsedom Robertom Ficom horúcim favoritom, patrilo Kaliňákovi na kandidátke strany 7. miesto. V ďalších voľbách o 4 roky už bol na druhom mieste hneď za predsedom.

V spomínaných voľbách 2002 skončil Smer napokon v opozícii. Vlády sa ujal Mikuláš Dzurinda z SDKÚ, ktorý vytvoril vládnu koalíciu s SMK, KDH a stranou ANO. Robert Kaliňák ako opozičný poslanec ale získal zaujímavý post – šéf výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

zdroj: TASR/ Michal Svítok

Na tomto poste sa venoval viacerým zaujímavým prípadom. Napríklad politickej kauze s názvom Skupinka, ktorá vo vnútri i navonok zatriasla s vtedajšou vládou Mikuláša Dzurindu. Ďalej odpočúvaniu novinárov, na základe čoho Kaliňák predložil zákon o ochrane pred odpočúvaním.

Taktiež predložil zákon o zbraňovej amnestii, vďaka ktorej sa podľa mnohých Slovensko zbavilo tisícov nelegálnych zbraní. A plusové politické body si napríklad vyslúžil aj zákonom o odškodnení obetí invázie spojeneckých vojsk v roku 1968.

Politická kariéra bratislavského právnika a podnikateľa postupne naberala na obrátkach. Sympatický, dlhovlasý politik, jazdiaci na Harley Davidson, si dokonca rýchlo vyslúžil titul „najsexy politika“.

zdroj: TASR/ Martin Baumann

Získaval si verejnosť i dôveru predsedu strany, ktorý z neho v najbližších voľbách spraví číslo 2 a podpredsedu Smeru-SD. Kaliňák mal údajne dobré vzťahy nielen s ľuďmi vo vlastnej strane, ale vedel sa vecne porozprávať aj s politikmi z konkurenčných strán. A čo je dnes asi najneuveriteľnejšie, mali ho radi aj novinári.

Žoviálny, večne usmiaty sympaťák, ktorý nemal voči novinárom predsudky. S Kaliňákom ste sa mohli baviť o všetkom. Keď nás zbadal, vždy si prisadol a podebatoval. Podobne ako iných žurnalistov ma oslovoval krstným menom. Mali sme korektné vzťahy. Keď som s ním chcel ako investigatívny novinár prebrať nejakú výbušnú kauzu, nikdy ma neodmietol. A hoci bol opozičným politikom, snažil sa argumentovať vecne, ako odborník,“ spomína na Roberta Kaliňáka vo svojej knihe Vlastnou hlavou Marek Vagovič, ktorý sa neskôr stane jeho veľkým kritikom.

Mnohí, vrátane Vagoviča, označujú toto politické obdobie Roberta Kaliňáka za jeho najsvetlejšie a najlepšie. Komunikatívny sympaťák si, zdá sa, získaval úplne všetkých. Nemal žiadne prehrešky, ani kauzy, nič, čo by mu mohol niekto vytknúť. No to sa čoskoro začalo meniť.

zdroj: TASR/ Martin Baumann

Prvá veľká kauza

Prvá veľká špina, ktorú musel mladý politik pred verejnosťou čistiť, ho dostihla ešte v opozícii a prenasledovala ho i na ministerskej stoličke. Ako úplne prvý začal o nej informovať týždenník Plus 7 dní v roku 2004. Išlo o kauzu Kovošrot, do ktorej boli zapletení obaja kamaráti a neskorší ministri – Robert Kaliňák i Ján Počiatek.

Kovošrot bol zadlžený podnik, ktorý sám na seba vyhlásil konkurz. Hodnotu spoločnosti vyčíslil konkurzný správca na vyše 50 miliónov korún, pričom za najcennejšie sa považovali jeho lukratívne pozemky v širšom centre Bratislavy.

Už v prvom kole sa našiel záujemca, ktorý takúto čiastku ponúkol, no podnik nezískal. Za 25 miliónov korún, teda ani nie polovicu vyčíslenej hodnoty, sa to podarilo spoločnosti Krupp, ktorej vlastníkom a konateľom bol Robert Kaliňák.

zdroj: TASR/ Oliver Ondráš. Ilustračná fotografia. Na snímka priatelia a ministri Robert Kaliňák a Ján Počiatek

Aby toho nebolo málo, Kaliňákova firma potom previedla spomínané pozemky na iné firmy, v ktorých figuroval Kaliňákov kamarát Ján Počiatek. Neskôr do týchto firiem vstúpil aj pôvodný majiteľ Kovošrotu Elemír Tichý.

Do hry sa ešte zamiešal aj údajný mecenáš Smeru a oligarcha Jozef Brhel. „Sú dve podnikateľské krídla v Smere. Jedno reprezentuje Kaliňák a druhé Pavol Paška. Za Kaliňákom je Jozef Brhel a za Paškom Juraj Široký,“ povedal v minulosti pre Sme nemenovaný zdroj z prostredia Smeru. Oboch spomínaných podnikateľov (+ ďalších troch: Poór, Glváč, Kiňo) vymenúva ako akcionárov Smeru-SD aj Jaroslav Haščák v spise Gorila.

zdroj: TASR/ Pavel Neubauer. Na snímke Jozef Brhel, o ktorom sa hovorí, že je oligarchom z pozadia Smeru-SD. V minulosti pôsobil ako štátny tajomník ministerstva hospodárstva za HZDS

Prípadom sa o niekoľko rokov neskôr znova zaoberal aj zavraždený novinár Ján Kuciak, ktorý napríklad našiel ďalšie spojitosti Jozefa Brhela s touto kauzou. Podozrivý nákup a machinácie okolo Kovošrotu vrhli na Kaliňáka prvé veľké svetlo pochybností, akých sa v jeho kariére objaví ešte niekoľko.

Poznal sa so samotnou mafiou?

Ďalšie, veľmi znepokojivé podozrenia okolo Roberta Kaliňáka sa týkali mafie a blízkych vzťahov, ktoré s ňou rastúca hviezda Smeru-SD údajne mala.

Niektoré sa začali vynárať po osudnej volebnej noci v roku 2006. Smer vtedy prvýkrát vyhral voľby, z Roberta Fica sa tak prvýkrát stáva premiér Slovenska a z Roberta Kaliňáka, už podpredsedu strany, minister vnútra. Historický moment pre oboch mužov, na ktorý tak čakali.

zdroj: TASR/ Michal Svítok

Niektorí novinári si počas tejto volebnej noci v centrále Smeru-SD všimli podozrivé, vyholené hlavy, ktoré robili novej vládnucej strane SBS služby. Išlo o chlapíkov z bezpečnostnej služby A-Team, ktorá bola spájaná s mafiánskou skupinou Jakšíkovcov.

Marek Vagovič zistil, že táto firma sídli v rovnakej budove, ako firmy, ktorým Robert Kaliňák robil právnika a v ktorej sa dokonca nachádza aj jeho a Počiatkova reštaurácia Steam & coffee. Novinár Tom Nicholson tieto zistenia ešte posunul a vo svojom článku z 2008 odhalil, že Jakšíkovcom patrí celá budova – teda tvrdil, že slovenský minister vnútra platí za prenájom mafii.

Kaliňák sa ohľadom prenájmu u mafiánov bránil tým, že nie je konateľom firmy, nepodieľa sa na jej manažovaní a teda ani nerokoval s mafiánmi o prenájme svojho podniku. Jakšíkovcov sa tým ale nezbavil, o niekoľko rokov budú médiá informovať napríklad o vzťahoch a telefonátoch Kaliňákovho poradcu Stanislava Jankoviča s vodcom Jakšíkovcov.

Odrezávanie hláv, či premenenie obete na krmivo pre prasatá. Popravy slovenských mafiánov v 90. rokoch boli brutálne

Stále nejde o jedinú vec, vďaka ktorej sa začalo meno Roberta Kaliňáka spájať so samotnou mafiou. O platení za ochranu, teda takzvanom výpalnom, ktoré mali podľa prokurátora platiť mafiánom Počiatkove a Kaliňákove podniky, sme už písali vyššie. Ďalší zaujímavý dôkaz priniesol rozhovor s manželkou jedného z bývalých bossov podsvetia – Jozefa Svobodu.

Pchal sa manželovi do zadku,“ spomína na jej vyjadrenie ohľadom Roberta Kaliňáka Marek Vagovič v článku pre .týždeň a neskôr aj vo svojej knihe. So Svobodom mal podľa jej vyjadrení Kaliňák napríklad oslavovať v Petržalke zvolenie Ivana Gašparoviča za nového prezidenta republiky.

Keď sa investigatívny novinár „Kaliho“ na danú oslavu spolu s mafiánom spýtal, dlhoročný minister vnútra tvrdenia Svobodovej ženy poprel, hoci podľa Vagoviča to bolo dosť váhavo a nepresvedčivo. Niekto určite klamal, buď mafiánova žena, alebo minister vnútra.

zdroj: TASR/ Martin Baumann

Hedviga Malinová i zabudnutá výbušnina v taške

Druhého najmocnejšieho muža slovenskej politiky a princa Smeru-SD, ako začali neskôr Kaliňáka prezývať (kráľom bol Fico), čakali na poste ministra vnútra viaceré škandály polície či nedotiahnuté alebo otázne výsledky jednotlivých vyšetrovaní, po ktorých sa ozývali hlasy žiadajúce od Kaliňáka prebrať politickú zodpovednosť – ako minister vnútra bol zodpovedný za chod i výsledky polície a jednotlivých orgánov.

Jeden z najznámejších takýchto prípadov, ktorého sa Kaliňák úplne nestrasie ani po vyše 10 rokoch a doteraz vie vyvolať diskusie, si nového ministra počkal hneď v prvom roku jeho ministrovania. Šlo o prípad Hedvigy Malinovej, vysokoškolskej študentky maďarskej národnosti, ktorú údajne prepadli a zbili za to, že telefonovala po maďarsky, útočníci jej na blúzku napísali „Maďari za Dunai“.

Podľa Kaliňáka i premiéra Roberta Fica si Hedviga celý útok vymyslela, dokonca neskôr povedali, že sa tým snažila zdiskreditovať ich vládu. Obe strany, teda tí, čo Hedvige veria, aj tí, čo veria skôr verzii prezentovanej Robertom Kaliňákom, majú svoje argumenty i dôkazy, ktoré podporujú ich verziu. Tento prípad nebol podľa mnohých poriadne vyšetrený.

zdroj: TASR/Polícia. Dňa 12. septembra 2006 na tlačovej konferencii v Bratislave minister vnútra Robert Kaliňák oficiálne oznámil zastavenie trestného stíhania vo veci poškodenej Hedvigy Malinovej, napadnutej dňa 25.8. v Nitre dvoma útočníkmi, a to s odôvodnením, že skutok sa nestal. Priamo tým povedal, že poškodená Hedviga Malinová (na snímke) vo veci klamala. Poškodená toto tvrdenie dôrazne odmieta.

Kaliňák mal čo vysvetľovať aj po tom, čo policajní pyrotechnici zabudli po cvičení psov na vloženú trhavinu v batohu pasažiera na popradskom letisku. Nič netušiaci Slovák Štefan Gonda tak odletel s trhavinou vo svojom batohu do Írska, kde ho, samozrejme, ihneď zatkli za podozrenie z terorizmu.

A nezabudnuteľnú cestu mala napríklad aj štvorica študentov, po ktorej začali na diaľnici policajti doslova strieľať, lebo si mysleli, že je vo vozidle dvojnásobný vrah. Kontrola ministerstva vnútra síce povedala, že zásah bol v poriadku, štát vystrašených študentov za tento omyl napokon odškodnil, Kaliňák údajne prispel aj z vlastných peňazí.

Toto je len zopár, no azda tých najznámejších prípadov, kedy Robert Kaliňák ako minister vnútra musel ísť pred kamery a vysvetľovať. Niektorým však viac než jednotlivé chyby polície, hoci nemalé, prekážalo na vládnutí Roberta Kaliňáka skôr to, čo polícia a jednotlivé orgány u vybraných ľudí akoby nevideli a ako fungovali.

Mali chrániť nás, chránili vyvolených. Jeden z najväčších prípadov Slovenska, ktorý siaha až do najvyššej politiky

Nás skôr zaujímajú prípady, v ktorých sa priamo ako jeden z hlavných aktérov objavuje meno Robert Kaliňák. Tie najväčšie kauzy, ktoré zatrasú a napokon aj podlomia jeho ministerskú stoličku, nás stále ešte len čakajú.

Bejby a ďalšia miliónová kauza s Počiatkom

O tom, že kedysi novinármi obľúbený, sexy opozičný poslanec mal stále zopár novinárov na svojej strane aj po ministerskej skúsenosti a prvých kauzách, svedčí aj prepis telefónneho rozhovoru medzi Kaliňákom a redaktorkou Pravdy Vandou Vavrovou z roku 2011. Kaliňák ju v rozhovore oslovoval „bejby“ a žiadal od nej článok o rýchlej jazde služobného auta Ľubomíra Galka z SaS.

vládne noviny
zdroj: Unsplash/Md Mahdi

Neskôr sa na Slovensku objavila ďalšia veľká kauza, v ktorej znova figurovali obaja kamaráti, biznis partneri a ministri Smeru-SD – Robert Kaliňák i Ján Počiatek. Išlo o daňové podvody skupiny firiem, ktoré tak pripravili štát o 75 miliónov eur.

Vyšetrovateľom i novinárom bolo jasné, že takéto odpočty a umelo vytvorené vratky nemohli firmám prechádzať bez toho, aby ich, za zjavne isté provízie, niekto nekryl z vyšších miest, minimálne niekto z daňových úradov či možno od samotnej polície.

Kľúčovou osobou, ktorá bola v tomto prípade zadržaná a vypočúvaná, bol advokát Milan Chovanec. Polícia mala k dispozícii prepisy jeho telefonátov, v ktorých sa spomína napríklad to, ako je „všetko vybavené u Roba i strapatého“, alebo že „Kaliňák sa vyjadril, že do konca týždňa má Renoir (názov jednej z podvodných firiem) peniaze na účte, že je to vybavená vec“.

Róbert kaliňák
zdroj: TASR/Marko Erd

Chovanec počas výpovede priznal, že Robom sa skutočne myslí Robert Kaliňák a takzvaným strapatým v rozhovoroch je Ján Počiatek. Okrem nich sa v prípade objavilo meno aj regionálneho šéfa Smeru-SD v Prešove Stanislava Kubánka.

Kaliňák poukazoval na to, že sa obvineniami oháňa niekto, kto je sám obvinený. Všetci menovaní Smeráci sa od Chovanca dištancovali a jeho výpovede popreli. Obžalovaný neskončil ani jeden politik.

Veľká kauza Bašternák a poriadne zemetrasenie

Dostávame sa do udalostí posledných 5 rokov, ktoré by sa dali označiť za najťažšie v kariére Roberta Kaliňáka a ktoré vytlačia jedného z najmocnejších mužov politiky do úzadia a na predčasný politický dôchodok.

Kauza Kovošrot či daňové podvody za 75 miliónov eur, v ktorých hlavný svedok spomenul aj ministra vnútra, boli ešte slabými zemetraseniami v porovnaní s tým, čo sa všetko vynorilo okolo podvodov podnikateľa Ladislava Bašternáka.

bašternák
zdroj: TASR/Martin Baumann

Bašternákova firma BL-202 kúpila 7 bytov v bytovom komplexe Five star. Odhadovaná cena týchto bytov je 1,5 milióna eur. Bašternák ale tvrdil, že ich kúpil za 12 miliónov a úspešne si uplatnil od štátu DPH vratku v hodnote 2 miliónov eur – teda o pol milióna eur viac, než je odhadovaná cena bytov.

Pre zaujímavosť pripomíname, že štát vyplatil Bašternákovi vratky v hodnote niekoľkých miliónov eur už aj predtým, a v jednom z jeho bytov býval aj Robert Fico.

Podivné kšefty s prehnanými vratkami si všimol Kriminálny úrad finančnej správy. Polícia – ktorá bola pod vedením ministra vnútra Roberta Kaliňáka – však žiadne vyšetrovanie nezačala.

Ukázalo sa, že Robert Kaliňák mal s Bašternákom obchodné i osobné vzťahy. Napríklad získal od Bašternáka podiel vo firme B.A. Haus. Taktiež bol spolu s Jánom Počiatkom na jeho svadbe – fotky z tejto svadby sa našli Kočnerovi v počítači.

zdroj: TASR/ Jakub Kotian

O definitívne K.O. sa postaral pracovník Tatra banky a asistent poslanca SaS Filip Rybanič, ktorý nezákonne, no podľa niekoho hrdinsky, zverejnil podivné, kontroverzné bankové prevody medzi Bašternákom a spomínanými ministrami Kaliňákom i Počiatkom. Celé to do seba zapadlo a vyzeralo to, že za Bašternákom a jeho podvodmi stoja aj vysokopostavení politici, ktorí mu v jeho činnosti pomáhajú, kryjú ho a za to dostávajú isté provízie.

Prípad vyhnal do ulíc tisíce ľudí, ktorí pravidelne demonštrovali aj pred Ficovým bytom v stavbe Bonaparte. Kaliňáka táto kauza napriek nemalému nátlaku nevytlačila z jeho funkcie, no minimálne vážne podlomila jeho ministerskej stoličke nohy.

zdroj: TASR/Andrej Galica

Kaliňák ako medzinárodný únosca?

Ďalší veľký, zaujímavý prípad ministra, a to rovno na medzinárodnej úrovni, sa týkal uneseného Vietnamca Trinh Xuan Thanha. Pomôcť uniesť ho z Nemecka (kde žiadal o azyl) do Vietnamu, kde ho čakal súdny proces, mal podľa dôkazov aj slovenský minister vnútra Robert Kaliňák. Únoscom mal dokonca na to poskytnúť slovenský vládny špeciál.

zdroj: TASR/ MV/ Vladimír Benko

Dôkazov, ktoré Kaliňáka obviňovali, sa našlo hneď niekoľko. Podľa GPS súradníc auto únoscov parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave. Dvaja policajti vypovedali, že videli, ako odnášajú spomínaného Vietnamca do slovenského vládneho špeciálu, ktorý následne skutočne s niekým niekam odletel. A niektorí policajti médiám potvrdili aj to, že sa celá táto akcia konala so súhlasom nášho ministra vnútra.

Ten tieto tvrdenia a zapojenie sa do únosu, samozrejme, odmietol. Sadol si kvôli tomu aj na detektor lži, ktorý ukázal, že v tomto prípade neklame. 

zdroj: facebookova stránka Roberta Kaliňáka

Vražda novinára ako posledná kvapka

Vražda mladého investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej šokovala nielen Slovensko, ale aj svet. Mladý novinár portálu Aktuality.sk sa viackrát venoval prípadom a kauzám, ktoré sa nejakým spôsobom týkali Smeru-SD a ľudí z okolia strany. Aj v čase zavraždenia pracoval Kuciak na článku, ktorý spájal Smer-SD s talianskou mafiou, ktorá rozbehla svoju nezákonnú činnosť aj v našej krajine.

Kuciak vo svojom pripravovanom odhalení napríklad poukazoval na ľudí v blízkosti Roberta Fica – Ficovu asistentka Máriu Troškovú a tajomníka Bezpečnostnej rady štátu Viliama Jasaňa –, ktorí sa dobre poznali s ľuďmi z talianskej mafie, konkrétne s Antoninom Vadalom z mafiánskej skupiny Ndrangheta. Vadala sa dokonca sám chválil s kontaktami na slovenských politikov a objavili sa aj informácie, že si s Ficom osobne telefonoval.

zdroj: TASR/ František Iván. Vadalu zadržala slovenská polícia v Michalovciach. Dôvodom je európsky zatykač, ktorý vydal súd v Benátkach.

Hoci Kaliňák i Fico ukázali pred kamerami milión eur, ktoré núkali za poskytnutie informácií ohľadom novinárovej vraždy, celý prípad, vrátane Kuciakovho posledného nedokončeného článku, vrhal veľmi zlé svetlo na vládnuci Smer-SD a odštartoval vládnu krízu. Demisiu kľúčových politikov, vrátane Roberta Kaliňáka, i pád vlády žiadala nielen opozícia, ale aj masy ľudí, ktoré pravidelne vychádzali do ulíc.

zdroj: Na snímke z¾ava prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar, predseda vlády SR Robert Fico a minister vnútra SR Robert Kaliòák poèas tlaèovej konferencie o vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priate¾ky v Bratislave 27. februára 2018. Na snímke v¾avo dolu je na stolíku milión Eur, ktoré premiér s¾úbil za relevantné informácie k vyšetrovaniu závažného prípadu. FOTO TASR - Marko Erd

Ťažko povedať, či by Robert Kaliňák túto krízu ustál, ak by už nemal podlomené nohy z predošlých káuz – obzvlášť veľkou kauzou Bašternák. Rastúci tlak verejnosti však viedol k jeho rezignácii z postu ministra vnútra. A z postu premiéra napokon odišiel aj Robert Fico, ktorý premiérsku stoličku prenechal straníckemu kolegovi Petrovi Pellegrinimu.

Politický dôchodok?

O tom, že Robert Fico ostal v politike aktívny aj po odstúpení z postu premiéra, netreba ani hovoriť. Pravidelne ho dnes ako predsedu Smeru-SD vidíme a počujeme na tlačovkách, kde rozdáva údery na jednu i druhú stranu a bojuje o každý hlas potenciálneho voliča.

Značné ticho nastalo ale u Roberta Kaliňáka. V médiách skôr vidíme a počujeme jeho synovca Erika Kaliňáka.

Bývalého ministra vnútra vidíme už len naozaj príležitostne. Stalo sa tak napríklad koncom minulého roka, keď sa pred kamery postavil kvôli samovražde bývalého policajného generála Miroslava Lučanského. Vyjadril sa, že sme svedkami prekročenia všetkých demokratických hraníc, hovoril o odvolaní ministerky spravodlivosti, ktorá je za tento prípad podľa neho zodpovedná či o politickej objednávke, ktorú má na svedomí podľa neho Igor Matovič.

Mnohí hovoria v prípade Roberta Kaliňáka už o politickom dôchodku, no stále sa ako člen predsedníctva Smeru-SD nejako zapája do fungovania strany. A hoci v úzadí, no svojim spôsobom aktívny – trebárs ako právny ochranca strany, by mal ostať pri strane aj podľa slov Roberta Fica. „Bude chrániť Smer pred takými novinami ako Sme,“ odpovedal bývalý slovenský premiér denníku na otázku ohľadom ďalšej činnosti Roberta Kaliňáka.

Zdroje: archív Startitup, Aktuality, Sme, Denník N, Nový Čas, Vlastnou hlavou (Marek Vagovič), .týždeň, Trend, Plus jeden deň, Markíza, TASR

Najnovšie