Matovič: Zelenskyj je hrdina dnešných dní. Poslanci zhodnotili prejav ukrajinského prezidenta

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj cez telemost vystúpil v parlamente
  • Startitup vyspovedal poslancov a opýtal sa ich, čo na prejav hovoria
Igor Matovič
Startitup/Sabina Duchoňová, TASR/Pavol Zachar
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj cez telemost vystúpil v parlamente
  • Startitup vyspovedal poslancov a opýtal sa ich, čo na prejav hovoria

Dnes cez telemost prehovoril k slovenským poslancom na pôde národnej rady ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten poďakoval Slovákom za pomoc, ktorú Ukrajincom poskytli, no zároveň upozornil na riziká využívania ruských palív. Prejavu ukrajinského štátnika sme sa venovali v tomto článku.

Startitup opäť raz zavítal za parlamentné brány a tentokrát sme sa poslancov pýtali na ich názor na prezidentský prejav. Zaujímavosťou bolo, že opozičných poslancov by si po Zelenského slovách na chodbách parlamentu veľa nestretol. Väčšina opozičného tábora totiž prejav odignorovala, alebo z neho „natruc“ odišla.

Matovič: Zelenskyj je hrdina

Zelenského si prišli vypočuť aj členovia vládneho kabinetu. Startitup si tak odchytil pri odchode z pléna ministra financií a šéfa Obyčajných ľudí Igora Matoviča.

„Prezident Zelenskyj je hrdina dnešných dní a bojuje za slobodu celej Európy. Ak Ukrajina ten boj neunesie alebo nezvíťazí, tak s ním budeme konfrontovaní v budúcnosti my sami,“ zhodnotil financmajster.

Ten odporučil, aby sme Zelenskému držali palce a ocenil symbolické parlamentné prepojenie medzi krajinami prostredníctvom prezidentových slov.

„Tí ľudia, ktorí s Ukrajinou cítia, si z toho niečo zoberú, a tí, ktorým to je jedno, tak tým to bude aj naďalej jedno,“ podčiarkol Matovič.

Volodymyr Zelenskyj
zdroj: TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky

Veľvyslanec Muška: Už bolo načase

Samotný prejav neušiel z parlamentného balkóna ani ukrajinskému veľvyslancovi na Slovensku Jurimu Muškovi. Ten navštívil národnú radu, aby si vypočul Zelenského takpovediac z prvej ruky.

„Bolo už načase, aby náš prezident mal príhovor v slovenskom parlamente,“ povedal pre Startitup diplomat.

Ten vyzdvihol slovenskú humanitárnu, vojenskú pomoc, ale aj ďalšie formy pomoci adresované Ukrajincom.Veľmi za to ďakujem,“ dodal Muška.

Čo Tarabovi v prejave chýbalo?

Zelenského slová si vypočul aj opozičný poslanec Tomáš Taraba. Ten sa „preslávil“ prešľapom v súvislosti s dcérou prezidentky Zuzany Čaputovej, Emmou.

Nezaradený Taraba, ktorý je súčasťou mimoparlamentnej Život-NS, označil prejav za štandardný. Problémovému poslancovi sa predsa len niečo nevidelo.

„Mne osobne tam chýbalo, že sa jasne nedištancoval od vyjadrení zo strany ministra hospodárstva Ukrajiny, že keď sa potenciálne oni rozhodnú, môžu nás vypnúť od plynu a ropy. Ja som veľmi apeloval, aby tu toto dištancovanie bolo,“ upozornil zákonodarca.

Volodymyr Zelenskyj
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Zelenskyj poďakoval za pomoc

Zelenskyj v prejave pripomenul, že krok Ruska hovorí o tom, že chce zotrieť v prach ukrajinskú samostatnosť a Rusko začalo ísť proti celej Európe“, pričom sa to začalo Ukrajinou. Každá krajina chce podľa neho žiť voľne a slobodne a samostatne si vyberať svoju budúcnosť, tiež, v akých zoskupeniach chce byť a s kým chce, alebo nechce obchodovať.

Slovenský premiér Eduard Heger bol podľa Zelenského jeden z prvých „zahraničných priateľov,“ ktorí videli hrôzy na predmestí Kyjeva. Pripomenul masakre na civilistoch či rozstrieľané školy. Rusko označil za tyraniu, ktorá chce pokoriť nás všetkých.

„To by sme mali zastaviť my všetci v Európe,“ vyhlásil. Ak totiž podľa jeho slov nezastavíme ruské vojská pre zločiny, ktoré urobili v ukrajinskej Buči a Boroďanke, môžu prísť aj na územie Slovenska.

„Prvý a hlavný nástroj, aby sme ich premohli, sú zbrane. Ukrajinci budú stále pamätať, ako Slovensko poskytlo to, čo sme naozaj potrebovali a je potenciál, aby sme v tom mohli pokračovať. Hovorím o lietadlách a helikoptérach,“ skonštatoval Zelenskyj.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá