Matovičove 500-eurové poukážky vzbudili vášne. Sulík je rázne proti, prezradil dôvody, prečo ich nepodporil

  • Návrh ministra financií Igora Matoviča o 500-eurových poukážkach dôchodcom nepotešil stranu SaS
  • Richard Sulík v bodoch vysvetlil, prečo tento zákon liberáli nepodporili
pjimage (4)
TASR/Pavel Neubauer, Pavol Zachar
  • Návrh ministra financií Igora Matoviča o 500-eurových poukážkach dôchodcom nepotešil stranu SaS
  • Richard Sulík v bodoch vysvetlil, prečo tento zákon liberáli nepodporili

Diskusia okolo rozporuplnej daňovo-odvodovej reforme Igora Matoviča ešte poriadne ani neutíchla a súčasný financmajster už vyrukoval s ďalším kontroverzným návrhom. Tentokrát koaličné vody rozvíril návrhom o 500-eurových poukážkach, ktoré dostanú tí seniori, ktorí sa rozhodnú zaočkovať proti Covidu.

Reakcia na iniciatívu na seba nenechala dlho čakať a do pozoru postavila ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Matovičov návrh dnes na rokovaní vlády preberali ministri, ktorí dali poukážkam zelenú. Napriek tomu, že vláda návrh posunula parlamentu, ministri SaS boli proti. Sulík po vládnej schôdzi vysvetlil prečo.

Dehonestovanie vakcíny

Sulík v prvom bode označil návrh ako dehonestujúci vakcínu proti Covidu. Podľa neho je očkovanie síce dôležité, no v súčasnosti sa z vakcinácie robí dogma s cieľom 100-percentnej zaočkovanosti.

„My, keď teraz robíme lotériu, odmenu spostredkovateľovi či povinné očkovanie alebo 500 eur tomu, kto sa dá zaočkovať, tak robíme len to, že znehodnocujeme samotnú vakcínu. Robíme z nej nepredajný tovar, ktorý potrebuje veľmi silnú podporu predaja,“ argumentuje minister na tlačovke..

Živná pôda korupcie?

Minister hospodárstva taktiež upozorňuje na scenár, že podobné rozdávanie 500-eurových bonusov môže podporovať korupciu. Sulík sa zamýšľa, že peniaze môže vziať osoba, ktorá sa nechce zaočkovať, no u doktora si vybaví potvrdenie o očkovaní a vakcína sa vyhodí do koša. 

„Teraz mu dáme 500 eur, už ho to nebude nič stáť. Len zoberie ten šek a dohodne sa s lekárom. Tu ti dám šek, poukážku, za to ma zapíš do systému a vylej vakcínu,“ myslí si šéf liberálov.

Skončí sa to pri 500 eurách?

Sulík v ďalšom bode svojej argumentácie pripomína, že tretia vlna pandémie nebude posledná. „Nemali by sme ich učiť, že im budeme platiť za to, že sa chránia. Považujem to za morálny hazard,“ uvažuje politik.

Dôchodcovia, ktorí poukážky dostanú, by ich v rámci podpory ekonomiky mali minúť v prevádzkach zasiahnutých pandémiou. Sulík ale upozornil, že po administratívnej stránke to bude náročné a zrejem to skončí fiaskom.

Peniaze pre zdravotné sestry

Matovičov motivačný darček seniorom by mal štát vyjsť na pol miliardy eur a Sulík sa pýta, či by sa táto suma nedala využiť aj inak. Podľa neho by sa miliónmi dali napríklad poriadne zaplatiť zdravotné sestry.

„Dnes je priemerný plat sestry 1 640 eur, mala by 2 100,“ zamyslel sa minister. Zároveň nahlas vyslovil otázku, odkiaľ Slovensko zoberie financie na zaplatenie 500-eurovej iniciatívy.

Konflikt s Európskou úniou

Richard Sulík upozornil, že sa obáva, aby nedošlo k niečomu podobnému, ako pri rekreačných poukazoch, agende šéfa národniarov Andreja Danka.

Jeho iniciatívu totiž napadla podľa Sulíka Európska únia, a to z dôvodu, že poukazy platili len pre domáce služby. Niečo podobné sa vraj môže stať aj pri Matovičových poukážkach. „Už teraz ideme do ďalšieho zbytočného konfliktu s európskou úniou,“ poznamenal.

Ďalšie dôvody

Ďalej podčiarkol, že ak sa zavedú 500-eurové stimuly pre seniorov, štát bude platiť tým, ktorí by sa dali tak či tak zaočkovať. „Už dnes v rozsahu 60 a viac rokov, v tejto vekovej skupine máme 860-tisíc ľudí, ktorí si tú vakcínu tak či tak dali,“ uviedol po hlasovaní.

„Mám ešte obavu, že pomôžeme aj tým, ktorým nemusíme, napríklad Tesco, aj to má nejaké gastro služby,“ dodal na záver tlačovky po rokovaní vlády. 

Sulík uviedol, že ak sa návrh dostane do národnej rady, tak nebudú znižovať kvórum a buď budú hlasovať za, alebo proti.

Zdroj: Hospodárske noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie