Matovičove statusy sú legendárne. Dnes už nezaujímajú takmer nikoho, najväčšiu slávu má za sebou

  • Na Facebooku dosahoval ako premiér obrovské čísla, to je dnes už minulosťou
  • Jeho popularita je na takej úrovni, ako v roku 2019, teda pred pandémiou, keď bol opozičným politikom
Čisla na Matovičovom FB prudko klesajú
Facebook/Igor Matovič, Unsplash/Solen Feyissa,Luismi Sánchez
  • Na Facebooku dosahoval ako premiér obrovské čísla, to je dnes už minulosťou
  • Jeho popularita je na takej úrovni, ako v roku 2019, teda pred pandémiou, keď bol opozičným politikom

Zdá sa, že Matovičových 15 minút slávy je na konci. Ako všetci vieme, Facebook bol dlhodobo primárnym komunikačným kanálom nášho bývalého premiéra. Myslím, že každý z nás si spomenie na nejakú z perličiek, ktoré sme si na jeho sociálnej sieti mohli prečítať. Na pár z nich si isto spomenie aj minister hospodárstva.

Za posledný rok a pol zaujal milióny 

Príspevky, na ktoré bol patrične hrdý, si bývalý premiér písal sám, čo nebolo náročné uhádnuť. Chvíľu bol práve on aj vďaka statusom najvýraznejší z politikov na slovenskej scéne. Pri každom príspevku mal stovky reakcií aj komentárov. Niet sa čomu čudovať, jeho statusy rozoberali všetci. Často sme sa práve cez ne dostali k dôležitým informáciám, ktoré boli v čase pandémie nevyhnutné.

Igor Matovič má na Facebooku osobný profil, čo znamená, že si svoje príspevky nemôže ani propagovať. No aj napriek tomu mali obrovský dosah, informuje Katedra komunikácie. On napísal status a o zvyšok sa postarali ľudia. Od začiatku minulého roka až po jún 2021, teda spolu za 18 mesiacov, mal na svojom Facebooku Igor Matovič 8,2 milióna interakcií. Rátame do nich reakcie, komentáre aj zdieľania.

stúpanie a klesanie
zdroj: Katedra Komunikácie/Gabriel Tóth

Na grafe je vidieť, že počas prvého polroka 2020 jeho profil rástol a v druhom polroku sa tešil najväčšej popularite. Prvých šesť mesiacov roku 2021 je však už iných, na Facebooku zaznamenal menej než polovicu reakcií z predošlého polroka.

Na druhom grafe je vidieť, ako počet reakcií na jeho sieti stúpal a klesal v čase od predvolebných kampaní až po koniec júna tohto roka. Už počas kampane OĽANO začali čísla reakcií na jeho Facebooku rásť, čo sa v konečnom dôsledku odrazilo aj na výsledkoch volieb. V prvom polroku zaznamenal najviac reakcií v čase, keď bol zvolený za premiéra našej republiky.

Mali by už podľa teba Igorovi Matovičovi zakázať používať Facebook?

Najvýraznejší skok však prišiel jednoznačne počas plošného testovania na prelome októbra a novembra 2020, kedy mu feedback dalo v jednom týždni 600-tisíc Slovákov. Menší skok prišiel ešte pri koaličných hádkach a naťahovačkách s jeho demisiou, ktoré riešil, ako inak, tiež na Facebooku.

Keď v marci skutočne z pozície premiéra odstúpil, čísla na jeho Facebooku začali prudko padať. Pravdou však je aj to, že na poste ministra financií toľko príspevkov už nepridáva. Dnes sa čísla interakcií približujú tým, čo mal v roku 2019, pred pandémiou, premierovaním, aj predvolebnou kampaňou OĽANO.

Stúpanie a klesanie v čase
zdroj: Katedra Komunikácie/Gabriel Tóth

Čísla na Facebooku dokonalo odrážajú Matovičovu politickú kariéru

Aj napriek tomu, že dni svojej slávy má jednoznačne za sebou, stále patrí medzi najpopulárnejších politikov slovenského Facebooku. Najlepšie sa na sociálnej sieti vodí Ľubošovi Blahovi, ktorý za posledný rok a pol nazbieral 12,6 milióna interakcií a stále stúpa. Tretí, po Matovičovi, je za posledných 18 mesiacov Pellegrini, ktorý zaznamenal 7,8 milióna interakcií.

Blaha, Pellegrini, Matovič
zdroj: Katedra Komunikácie/Gabriel Tóth

Celkovo vývoj interakcií na profile Igora Matoviča dobre ilustruje posledný rok a pol jeho politickej kariéry, nárast a pád jeho preferencií či dôveryhodnosti ako politika. Od prudkého nárastu v predvolebnej kampani až po návrat na čísla pred kampaňou,“ dodáva Gabriel Tóth, odborník na politickú komunikáciu na záver.

Zdroj: Katedra Komunikácie

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech