Matovičovi sa kvôli Sputniku rozpadáva koalícia: Poslanec Za ľudí poslal vláde drsný odkaz

  • Prešlo len zopár minút od pristátia lietadla s ruskou vakcínou na Slovensku
  • Vyvolalo to však drsné reakcie, z koalície odchádza ďalší člen
  • Prešlo len zopár minút od pristátia lietadla s ruskou vakcínou na Slovensku
  • Vyvolalo to však drsné reakcie, z koalície odchádza ďalší člen

Tomáš Valášek odchádza zo strany Za Ľudí a odkazuje, že to, čo sa na Slovensku deje nemá obdoby a nebude sa na tom dobrovoľne podieľať. Kritizuje súkromné vojenské lety a kontroverzné ťahy Matoviča, o ktorých nebola celá vláda dostatočne korektne informovaná.

Nie v mojom mene

Len čo pristálo lietadlo plné ruských vakcín na Slovensku, informoval Tomáš Valášek, že z vlády odchádza.„Tajné vojenské lety. Neoverené ruské vakcíny. Záhadný sprostredkovateľ blízky Vladimírovi Putinovi. Sem sa dopracoval predseda vlády Slovenskej republiky rok po voľbách.

AKTUÁLNE: Sputnik V dorazil na Slovensko. Matovič prezradil, koľko sme zaň zaplatili aj to, či sa ním dá zaočkovať

Tie viedli k vzniku vlády, ktorá mala po rokoch Ficovho a Dankovho koketovania s extrémami európskej politiky navrátiť túto krajinu medzi normálne, rešpektované krajiny Západu. Tam, kde je Slovensko bezpečné, kde má obchodných partnerov a kam patrí hodnotami zakotvenými v našej ústave. Akosi prirýchlo sa na to zabudlo,“ informuje na sociálnej sieti.

Počínanie si vlády v týchto neľahkých časoch vníma ako nedostatočné a má s ním dlhodobo zásadný problém. „Ľudia umierajú a strácajú dôveru, že vláda vie, čo robí, a že ich vie vyviesť z tejto krízy. Preto som otvorene povedal, že minister zdravotníctva by mal odísť a jeho miesto by mal prebrať profesionál. Lebo pre normálnu vládu by malo byť neprijateľné, že rok od začiatku pandémie minister nemá poriadne rozchodené tak základné veci ako trasovanie nakazených,“ kritizuje.

Mal vyvodiť zodpovednosť

Podľa poslanca Za Ľudí mal premiér vyvodiť zodpovednosť za stav, v akom sa Slovensko nachádza. Namieto toho sa však upol na získanie ruskej vakcíny. „Krok, ktorý popri riziku podkopania dôvery občanov v proces očkovania predstavuje ešte aj pľuvanec našim európskym partnerom. Veď Igor Matovič nie je jediný, komu napadlo vykryť nedostatky vakcín Sputnikom. Ale normálne krajiny ako Nemecko či Rakúsko sa z úcty k zdraviu vlastných občanov a spoločnej európskej dohode rozhodli neurobiť tak bez súhlasu Európskej liekovej agentúry.“

K dôvodu svojho odchodu ešte dopĺňa, že Igora Matoviča v jeho počínaní zastaviť nemôže, no môže mu zabrániť konať v jeho mene. „Preto dnes vystupujem z vládnej koalície a vzdávam sa postu predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti. A idem všetkými svojimi silami pomáhať budovať zodpovednú, odbornú a európsku alternatívu tejto vláde, ktorá zabudla na hodnoty, pre ktoré ju ľudia zvolili.“

Nasledoval Kollára

Len nedávno sa rozhodol koalíciu odpustiť aj primátor Hlohovca, poslanec NR SR a člen strany Za Ľudí Miroslav Kollár. Taktiež o svojom odchode informoval na Facebooku.

Miroslav Kollár odchádza z koalície: Už nemôžem ďalej legitimizovať chaotické a nekompetentné vládnutie Igora Matoviča

„Opatrenia, ktoré prijíma vláda, nefungujú. Ale sebareflexia neprichádza žiadna. Mesiace sa snažím na chyby v manažmente pandémie upozorňovať. Najprv interne, ale keď sa nič nedeje, kričím nahlas. Márne. V čase zúriacej pandémie koaličná rada namiesto COVID-u riešila ‚zobrané spisy‘ mediálnych či fejsbúkových útokov na vládu,“ napísal Kollár v statuse.

Zo 16 vládnych kresiel má strana Za Ľudí len 2, SaS 3, hnutie Sme Rodina 3 a OĽaNO na čele s Igorom Matovičom až 8 z celkového počtu. Napriek nepríjemnej situácii, v ktorej dochádza k rozpadu vládnej koalície pre stret názorov a často nekorektné počínanie jej členov, leží na ramenách strany Za Ľudí len Ministerstvo Spravodlivosti, ktoré spadá pod Máriu Kolíkovú a Minsterstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ktorému velí Veroika Remišová.

Strane OĽaNO, ktorá suverénne vyhrala posledné voľby, patrí v parlamente 53 kresiel, Sas patrí v parlamente 13 kresiel, hnutiu Sme Rodina 17 kresiel a strana Za Ľudí obsadila 12 kresiel, z ktorých má po odchode dvoch členov už len 10.

Zdroj: Facebook/tomáš Válek

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech