Matovičovo a Hegerovo lajdáctvo: Ich vláda zlyháva v dôležitej oblasti, píše Xénia Makarová

Xénia Makarová sa zahšadela
Startitup/Dominik Bízik

Autorka komentáru je bývalá novinárka a pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu

Poslanci Národnej rady nám predošlý týždeň predviedli hlasovací maratón. Ako televíznym programom prechádzali zástupcovia parlamentu štandardnými, ale aj kľúčovými návrhmi. Nečudo, že popri množstve hlasovaní zanikli dve dôležité voľby. A to verejného ochrancu práv a šéfa Úradu pre verejné obstarávanie.

Na prvý post bol zvolený súčasný poslanecký asistent a bývalý dlhoročný zamestnanec ministerstva spravodlivosti Róbert Dobrovodský. Úrad ombudsmana sa tak sfunkční po siedmich mesiacoch. Nad verejnými tendrami má dohliadať Peter Kubovič. Jeho predchodca nadsluhoval tri mesiace, kým mu parlament zvolil nástupcu. 

Toľko „šťastia“ ako spomínané dva úrady už nemal ďalší kontrolný orgán – Protimonopolný úrad. Vláda minulý mesiac oznámila, že ani na druhý pokus nevymenuje nového predsedu. Miesto toho vyhlási nové výberové konanie. Po takmer roku. 

Kontrolné úrady proti korupcii

Tento prístup vlády aj parlamentu svedčí len o jedinom. Že kvalitné a funkčné kontrolné úrady nie sú silnou stránkou tejto vlády. Čo určite nesvedčí jej protikorupčnému mandátu, s ktorým vyhrala voľby. A už vôbec to nie je dobrou správou pre nás, občanov. 

Úrady všeobecne verejnosť neobľubuje. Tie kontrolné ešte menej. Avšak v prípade štátu a verejných peňazí je práve vonkajšia kontrola akousi bezpečnostnou poistkou. Že aj keď si politici svoje záujmy presadia cez svojich funkcionárov, ešte stále tu máme nezávislú kontrolu.

Tunajšie kontrolné úrady už pritom neraz potvrdili svoju nezávislosť. Čo je často príjemným prekvapením vzhľadom na to, že väčšinou ich šéfov volia práve politici, ktorých budú kontrolovať.

Kde upozornili na nezákonnosť

Napríklad v roku 2017 Úrad pre verejné obstarávanie skonštatoval, že budovu klientskeho centra v Bratislave obstaral vtedajší minister Robert Kaliňák v rozpore so zákonom. Exminister sa predtým za svoj najlepší úmysel verejnosti zaručil pritom „vlastnou hlavou“.

O dva roky neskôr zas Najvyšší kontrolný úrad odhalil podrobnosti vysoko nevýhodnej mýtnej zmluvy so SkyTollom, za ktorú štát síce zaplatil stovky miliónov eur, no nevlastnil za to takmer nič. Dovtedy sa politikom Smeru darilo podrobnosti zmluvy tajiť. 

No a tento rok vo svojej správe exombudsmanka skritizovala súčasnú vládu za porušovanie ľudských práv v karantenizovaných rómskych osadách.

Každoročné správy verejného ochrancu práv sa v parlamente netešia veľkému záujmu pléna. Čo zjavne u aktuálneho pléna platí všeobecne pre všetky kontrolné inštitúcie. 

Len pre doplnenie, detského komisára, ktorý má hájiť a zisťovať záujmy detí, mali politici zvoliť ešte vlani. Stalo sa tak až tento rok v máji. 

Snáď jediným včas zvoleným šéfom kľúčovej kontrolnej inštitúcie je Ľubomír Andrassy z Najvyššieho kontrolného úradu. 

V každom prípade všetkým zvoleným šéfom držím palce a verím, že budú usilovať hlavne o zákonnosť a transparentnosť. Menej o priazeň politikov.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá