Matúš Vallo zmení ďalší verejný priestor v Bratislave. Aplikuje tieto riešenia

  • Po Komenského námestí a Námestí SNP pred Starou tržnicou sa bude meniť ďalší verejný priestor v Bratislave
  • Riešenia by mali viesť k zlepšeniu, hoci budú len dočasné
Startitup/Wikimedia
Startitup/Wikimedia
  • Po Komenského námestí a Námestí SNP pred Starou tržnicou sa bude meniť ďalší verejný priestor v Bratislave
  • Riešenia by mali viesť k zlepšeniu, hoci budú len dočasné

Po zmenách na Komenského a Kamennom námestí  sa dočasné riešenia dotknú aj Námestia SNP a Klobučníckej ulice. Primátor Bratislavy Matúš Vallo sa tieto verejné priestory rozhodol zlepšiť a spraviť ich prístupnejšie predovšetkým pre chodcov. Riešenia, ktoré aplikuje do praxe, označuje ako rýchle, resp. dočasné riešenia, ktoré majú verejný priestor zlepšiť ešte pred finalizáciami súťaží a projektov.

Osvetlenie, cyklostojany aj odpadkové koše

Priestory sa začnú meniť už túto jeseň a dotknú sa Námestia SNP a jeho okolia. Primátor Bratislavy obmedzí parkovanie na Klobučníckej ulici a rozšíri priestor pre chodcov. Plánuje zrušiť parkovacie miesta aj na Námestí SNP.

Už túto jeseň plánuje magistrát zlepšenie osvetlenia priestorov a vyčistenie pamätníka SNP či opravu poškodených plôch. Pre TASR to potvrdil hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Na Klobučníckej ulici mesto pribrzdila rekonštrukcia dvojice domov na severnej strane ulice. „Nechceli sme obmedziť parkovanie pre rezidentov, a preto sme posunuli realizáciu prác na september. Tak, ako sme komunikovali, pridáme tam mobilnú zeleň, obmedzíme parkovanie, rozšírime priestor pre chodcov, pribudnúť majú cyklostojany a odpadové koše,“ priblížil Bubla.

Viac si môžete prečítať tu>>>Vallo začína so skrášľovaním centra Bratislavy. Ruší desiatky parkovacích miest a sadí kvety

Riešenia sú už v procese

Avizované rýchle riešenia na Námestí SNP sú podľa jeho slov v procese a sú odsúhlasené krajským pamiatkovým úradom a odkonzultované s odbornými oddeleniami magistrátu.

„Prvou zmenou bude zrušenie parkovacích miest na Námestí SNP, na jeseň je naplánované osvetlenie priestorov. Okrem toho začala fungovať Lokálna sprava na námestí (ktorá sa okrem iného stará o mobiliár na námestiach) a rozširujeme projekt Sadni si!,“ spresnil hovorca.

K téme verejných priestorov a ich riešení sa Startitupu vyjadril aj Gábor Bindics zo Živého námestia.

„Vôbec ma nehnevajú parkoviská, ale treba povedať, že autá vytvárajú fyzickú aj mentálnu bariéru. Pri tvorbe projektu Živé námestie bolo aj pre nás prekvapivé, kto všetko parkuje na námestí. Na konci dňa navrhujeme zrušiť 120 miest na námestí tak, že nezrušíme ani jedno miesto pre rezidentov a pre verejnosť. Dokonca sa podarilo vytvoriť parkovacie miesta pre nemocnicu. Podľa našich čísel vieme vytvoriť verejný priestor len za pomoci presunu áut na iné miesta. Verejné priestory sa snažíme vyčistiť a odstrániť na nich bariéry,“ hovorí.

Viac čítaj TU>>Gábor Bindics sa snaží vrátiť život na bratislavské námestia

Startitup
zdroj: Startitup

O parkovacie miesta príde najmä Magistrát hlavného mesta

V máji primátor Bratislavy Matúš Vallo avizoval, že výraznou zmenou má byť zrušenie 120 parkovacích miest, z čoho väčšinu doteraz využívali zamestnanci bratislavského magistrátu.

„Zrušíme jednu štvrtinu parkovacích miest vo vrchnej časti Námestia SNP, parkovisko na Kamennom námestí, parkovanie na Treskoňovej ulici (medzi budovami Národného osvetového centra a budovy nemocnice Milosrdní bratia) a časť parkovania na Klobučníckej ulici,“ hovorí.

Na námestiach po zrušení týchto parkovacích miest plánujú pridať 41 veľkokapacitných kvetináčov s menšími drevinami. Mesto tak chce otestovať, akým typom drevín sa tam bude dariť. Zistenia poslúžia pri ich budúcej trvalej výsadbe.

Viac čítaj TU>>>Primátor Matúš Vallo slávnostne otvoril Komenského námestie. My sme boli pri tom

Startitup.sk
zdroj: Startitup.sk

Zmení sa aj Kamenné námestie

Pre zvýšenie sociálnej kontroly chce pridať na Kamennom námestí, Treskoňovej ulici a za pamätníkom na Námestí SNP verejné osvetlenie. Problematiku verejného osvetlenia týchto lokalít opísal pre redakciu Startitup Gábor Bindics.

„Ďalšie zdroje svetla ideme pridať na už existujúce stĺpy verejného osvetlenia. Budeme sa snažiť využiť maximum bodov, aby sa nestalo, že svetlo z jedného zdroja bude príliš silné. Zároveň posúvame zdroj svetla nižšie, čo spôsobí, že bude vidno tváre ľudí čo je v prípade vytvárania bezpečného priestoru základ. Treba dodať, že osvetlenie na Kamennom námestí aj na Námestí SNP je cestné osvetlenie, takže toto svetlo nebolo projektovane ako osvetlenie verejného priestoru,“ vysvetlil.

Do nevyužitého priestoru na Kamennom námestí plánuje umiestniť detské ihrisko. Cez obe námestia prechádza denne viac ako 40-tisíc ľudí, a to najmä pešo alebo MHD. Pri zúženej časti Námestia SNP a na Klobučníckej ulici chce preto samospráva rozšíriť chodník pre chodcov na úkor parkovania.

Opatrenia vychádzajú z projektu Živé námestie, ktorého cieľom je nenáročnými zmenami na Námestí SNP a Kamennom námestí vytvoriť funkčný a prístupný mestský priestor. Na jeseň vyhlási mesto Bratislava architektonickú súťaž o budúcej podobe Kamenného námestia a Námestia SNP.

Chceme vytvoriť tzv. stretávacie body, ako sa nám to podarilo pred Starou tržnicou, kde sa vďaka podujatiam a trhom vytvoril bod, ktorý nie je turistický, ale nie je ani úplne lokálny. Toto by sme radi dosiahli aj na ďalších miestach. My vieme, že tieto zmeny ovplyvnia Kamenné námestie možno na desiatky rokov. Zároveň určitý čas bude trvať aj súťažná, projektová fáza a samotná realizácia. Preto sa snažíme prinášať rýchle riešenia, ktorých časť sme už v priestore aplikovali. Snažili sme sa priestor vyčistiť,“  doplnil Bindics pre Startitup.

Kamenné námestie/Startitup
zdroj: Kamenné námestie/Startitup

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech