Primátor Matúš Vallo slávnostne otvoril Komenského námestie. My sme boli pri tom

  • Komenského námestie sa nachádza medzi historickými budovami za starou budovou SND
  • Roky patrilo len autám
  • Primátor Bratislavy sa spolu so svojim tímom rozhodol priniesť zmenu
Matúš Vallo/ Startitup
Otvorenie Komenského námestia (archív Startitup)
  • Komenského námestie sa nachádza medzi historickými budovami za starou budovou SND
  • Roky patrilo len autám
  • Primátor Bratislavy sa spolu so svojim tímom rozhodol priniesť zmenu

Nové vedenie mesta pristúpilo k zmene Komenského námestia v Bratislave na verejný priestor inovatívnym spôsobom. Od začiatku leta 2019 robí na námestí pod vedením tímu z Metropolitného inštitútu Bratislavy dočasné úpravy tak, aby tento priestor ožil a mohol si ho v priebehu celého leta a jesene 2019 testovať.

Komenského námestie ožilo! 🙂Program aj všetky dôležité informácie nájdete na: https://bratislava.sk/sk/komenskeho-namestie alebo priamo v udalosti Komenského námestie žije.

Gepostet von Matúš Vallo má rád Bratislavu am Dienstag, 30. Juli 2019

 

O finálnej podobe rozhodneš aj ty

Na námestí si sadneš, zahráš sa, ale aj naješ

Pri obnove Komenského námestia sa mesto spojili s partnermi, ale aj občianskymi združeniami. Námestie bolo najprv vyčistené v spolupráci mestských služieb a neziskovky Zelená hliadka. Následne spolu s OZ Street Art Communication uprostred vytvorili zelený kruh, ktorý je symbolom zmeny a naznačením centrálneho priestoru pre stretávanie sa ľudí. Na námestí postupne pribúda dočasná mobilná zeleň. V súčasnosti ju tvoria kvetináče, ktoré do priestoru venovalo mesto. Súčasťou je aj výstavba v už existujúcich kvetináčoch.

Čítaj viac TU>>Vallo vysadí v Bratislave do 3 rokov tisíce stromov. Zeleň by mala dostať každá ulica v meste

Na námestí budú umiestnené dva foodtrucky od OZ TRAKT. Červené stoly a stoličky z projektu Sadni si!, ktoré môžeš vidieť aj na iných miestach v meste, sú v priestore vďaka spolupráci s partnermi Nadácia Slovenskej sporiteľne a Volkswagen Slovakia, a. s.

Navyše vďaka nadácii Slovenskej sporiteľne je na námestí aj ping-pongový stôl, ktorý počas oficiálneho otvorenia námestia tvorca značky Bratiska pretvoril. „Z betónového ping-pongového stola sa tak stal bratislavský pingpong,“ vyjadril sa Vallo.

Otvorenia pre novinárov sa zúčastnil aj generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil. „Ako rodený Bratislavčan som hrdý na to, že Slovenská sporiteľňa prispieva k tomu, aby sa naše hlavné mesto stalo priestorom pre všetkých a priblížilo sa tak k moderným svetovým metropolám, v ktorých sa dobre žije. Veríme, že moderné mesto potrebuje priestor, kde sa budú ľudia stretávať, oddychovať či diskutovať. Neostávame však iba v hlavnom meste a svoje aktivity naďalej rozvíjame aj v regiónoch, či už formou multifunkčných športovísk, cyklostojanov a mnohých ďalších projektov, ktoré menia Slovensko na modernú krajinu,“ uvádza.

Otvorenie Komenského námestia/ Startitup
zdroj: Otvorenie Komenského námestia/ Startitup

Na Komenského námestí bude bohatý program

Volkswagen Slovakia priniesol pred dvomi rokmi do centra Bratislavy na podporu udržateľnej mobility projekt up! city. Súčasťou štartu projektu bola aj revitalizácia námestia pred Starou tržnicou.

„Celý výťažok z prenájmu vozidiel a bicyklov slúži na revitalizáciu verejných priestorov v tejto časti mesta. Veľmi nás teší, že mesto Bratislava mení ďalšie verejné priestory, ktorých obnovu môžeme touto formou podporiť,“ uzatvoril vedúci oddelenia komunikácie a práce s verejnosťou vo Volkswagen Slovakia Jozef Grega.

Program na Komenského námestí je prispôsobený tomu, že priestor je čiastočne v obytnej zóne. Ľudia budú mať možnosť si zapožičať rôzne stolové hry, zahrať si ping-pong alebo bedminton. Počítajú aj s premietaním filmov a dokumentov, vrátane tých s mestskou tematikou ako súčasť diskusie o tom, ako má vyzerať moderné mesto. Pre najmenších budú súčasťou programu aj detské divadelné predstavenia.

Už dnes, teda 30. júla, sa bude konať ping-pongový turnaj. Dáta od návštevníkov zbiera člen Lokálnej správy, ktorý je na námestí prítomný denne medzi 12 a 20 hod.

Otvorenie Komenského námestia/ Startitup
zdroj: Otvorenie Komenského námestia/ Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech