Matúš Vallo prináša v novom projekte do Bratislavy inšpirácie z Manhattanu

  • Čo znamená na zeleno namaľované Komenského námestie v Bratislave?
  • Na voľnú plochu bez áut chce upozorniť neštandardným spôsobom
Wikimedia (Pavol Frešo), Wiikemiedia (Marc Ryckaert)
Wikimedia (Pavol Frešo), Wikimedia (Marc Ryckaert)
  • Čo znamená na zeleno namaľované Komenského námestie v Bratislave?
  • Na voľnú plochu bez áut chce upozorniť neštandardným spôsobom

Ak si dnes prechádzal okolo historickej budovy SND, zrejme ťa prekvapila žiarivo zelená farba, ktorou je natreté bývalé parkovisko (Komenského námestie) za budovou divadla.

Nový projekt za starým „národným“

Primátor Bratislavy Matúš Vallo zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti video o projekte aj s komentárom.

‚‚Veľmi mi záleží na tom, aby sme mali v Bratislave viac kvalitného verejného priestoru, ktorý ľudia naozaj používajú. Pri pretváraní Komenského námestia sme sa inšpirovali tým, čo som pred mnohými rokmi videl na Manhattane,“ uviedol primátor. Prostredníctvom žiarivej farby sa snaží upútať pozornosť ľudí, ktorí začnú aktívne vnímať voľnú plochu, ktorá vznikla po odstránení zaparkovaných áut.

Komenského námestie (o)žije

Veľmi mi záleží na tom, aby sme mali v Bratislave viac kvalitného verejného priestoru, ktorý ľudia naozaj používajú. Pri pretváraní Komenského námestia sme sa inšpirovali tým, čo som pred mnohými rokmi videl na Manhattane. Aby vedenie mesta dalo ľuďom viac verejného priestoru, tak začali postupne formou experimentu mapovať ako by si ľudia zvykli využívať priestory, kde predtým kraľovali autá. Namaľovali symboly na zem, priniesli kvetináče, sedenia, program. Fungovalo to a dnes je na Manhattane niekoľko verejných priestorov, ktoré takto vznikli. Rovnaký prístup sme použili na priestor Komenského námestia, ktoré nebolo zrovna pekným miestom v centre mesta. Uvidíme, ako si Bratislavčanky a Bratislavčania na nové miesto zvyknú – budeme to mapovať, zbierať dáta a tie využijeme pri architektonickej súťaži na finálnu podobu námestia.

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Wednesday, July 17, 2019

 

Zahraničné inšpirácie v bratislavskej praxi

Rovnako postupovalo aj vedenie Manhattanu v rámci projektu PPS z roku 1975. ‚‚Aby vedenie mesta dalo ľuďom viac verejného priestoru, tak začali postupne formou experimentu mapovať, ako by si ľudia zvykli využívať priestory, kde predtým kraľovali autá. Namaľovali symboly na zem, priniesli kvetináče, sedenia, program. Fungovalo to a dnes je na Manhattane niekoľko verejných priestorov, ktoré takto vznikli. Rovnaký prístup sme použili na priestor Komenského námestia, ktoré nebolo práve pekným miestom v centre mesta. Uvidíme, ako si Bratislavčanky a Bratislavčania na nové miesto zvyknú – budeme to mapovať, zbierať dáta a tie využijeme pri architektonickej súťaži na finálnu podobu námestia,“ vysvetlil Vallo, ktorý sa spolu so Živým námestím snaží integrovať verejný priestor do života obyvateľov mesta.

Viac čítaj TU>> Vallo začína so skrášľovaním centra Bratislavy. Ruší desiatky parkovacích miest a sadí kvety

Zdroj: Facebook Matúš Vallo, pps.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá