Medzinárodné lety zo Slovenska sú na spadnutie, hranice budeme zrejme prekračovať podľa cestovateľského semaforu

  • Štátny tajomník MZV SR Martin Klus informoval, že v pondelok 8. júna bude Ústredný krízový štáb rokovať aj o obnovení medzinárodných letov
  • Prísť by mohlo aj k zrušeniu štátnej karantény, riadiť by sme sa mali českým modelom, zaviesť by sa mohol cestovateľský semafor
hranice
Facebook/Polícia Slovenskej republiky, Pixabay
  • Štátny tajomník MZV SR Martin Klus informoval, že v pondelok 8. júna bude Ústredný krízový štáb rokovať aj o obnovení medzinárodných letov
  • Prísť by mohlo aj k zrušeniu štátnej karantény, riadiť by sme sa mali českým modelom, zaviesť by sa mohol cestovateľský semafor

Poslanec Martin Klus prezradil zaujímavú informáciu zo zasadnutia krízového štábu. Potvrdil, že Slovensko je len jeden krok od konca štátnej karantény a obnovenia Schengenského priestoru.

Konzílium epidemiológov rozhodne na pondelkovom stretnutí o termíne aj konkrétnych krajinách, voči ktorým sa Slovensko úplne otvorí. Predpokladaný termín je 14. 6. 2020. Zároveň sa určí aj forma kontroly ľudí prichádzajúcich z krajín, ktoré medzi bezpečné patriť nebudú. 

Podľa Klusa najpravdepodobnejšie pôjdeme podobným režimom, aký predstavila Česká republika v podobe cestovateľského semaforu.

ONLINE INFO Z KRÍZOVÉHO ŠTÁBU: UŽ SME LEN JEDEN KROK OD KONCA ŠTÁTNEJ KARANTÉNY A OBNOVENIA SCHENGENSKÉHO PRIESTORU…

Gepostet von Martin Klus am Donnerstag, 4. Juni 2020

V súčasnosti sú pre Slovákov otvorené hranice do Česka, Maďarska a Poľska. Na 48-hodinovú otočku môžeme ísť aj do Poľska, Chorvátska, Slovinska, Nemecka či Švajčiarska a vrátiť sa bez testu či karantény.

Do niektorých krajín je ale vstup obmedzený, napríklad do Poľska, kde stále platí karanténa. Potrebujeme preto dlhodobé a systémovejšie riešenie, ktorým je práve cestovateľský semafor“, ktorý už česká vláda schválila. 

Semafor rozdeľuje štáty EÚ a Schengenu na zelené, oranžové a červené – podľa toho, aká je v nich epidemiologická situácia. Od 15. júna budú môcť Česi bez testu cestovať do zeleno a oranžovo vyznačených krajín. Mapu je možné ľahko aktualizovať a meniť zaradenie štátov. 

Semafor krajín, do ktorých sa dá cestovať, rozdelený podľa bezpečnosti a opatrení. Farby na mape označujú závažnosť…

Gepostet von WORLD WIDE TRAVEL am Dienstag, 2. Juni 2020

Takúto možnosť chcem predstaviť bližšie na Ústrednom krízovom štábe. A budem sa pýtať aj na ďalšiu potrebu a možnosti fungovania aplikácie eKaranténa. V pondelok konzílium rozhodne aj o obnovení medzinárodných letov, objasnil Martin Klus.

Práve na obnovu letov netrpezlivo čaká aj Letisko Bratislava, ktoré sa už teraz pripravuje na bezpečný návrat ľudí do priestorov letiska.

Už teraz robíme všetko preto, aby bol pobyt na letisku pre vás bezpečný. Samozrejmosťou sú pravidelné dezinfekcie priestorov letiska, autobusov, madiel, dotykových plôch. Vás budeme žiadať podľa pokynov hygienikov o zodpovedné nosenie tvárových rúšok v celom termináli letiska, dôslednú hygienu rúk či dodržiavanie sociálnych rozostupov,  informuje bratislavské letisko.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech