Mega koncept, vďaka ktorému ušetríš stovky eur. Tieto značky oblečenie prenajímajú, bojujú tak s fast fashion

  • Preplnené skrine a oblečenie, ktoré nechceš vyhodiť, aj keď ho nenosíš, sú minulosťou
  • Na Slovensku si môžeš požičať kvalitné dámske, pánske aj detské oblečenie, ktoré neskôr iba vrátiš
  • Vďaka tomuto spôsobu nákupu bojujú firmy s množstvom textilného odpadu, ktorý denne vyprodukujeme
  • Preplnené skrine a oblečenie, ktoré nechceš vyhodiť, aj keď ho nenosíš, sú minulosťou
  • Na Slovensku si môžeš požičať kvalitné dámske, pánske aj detské oblečenie, ktoré neskôr iba vrátiš
  • Vďaka tomuto spôsobu nákupu bojujú firmy s množstvom textilného odpadu, ktorý denne vyprodukujeme

Ekologická myšlienka sa v posledných rokoch stala realitou. Napriek tomu je na Slovensku minimum výrobcov, ktorých oblečenie si môžeš len prenajať. Pochopiteľne, tento spôsob biznisu by si nik, kto na ňom chce zarobiť, len tak nevybral. Stojí to množstvo energie a operatívy.

Pre niektorých lokálnych výrobcov je ale naša planéta dôležitejšia ako peniaze. Nekupuj zbytočne nekvalitné fast fashion kúsky, o ktorých vieš, že si ich oblečieš len zopárkrát. Prenajmi si kvalitné lokálne oblečenie a prispej k zníženiu odpadu.

Šumné maká už roky

Prvým z podnikov venujúcich sa prenájmu oblečenia namiesto predaja sa stala značka Šumné. Tá vo svojom líderstve pokračuje. Nie každému sa hodí chodiť do obchodu ako do skrine – každý deň, a preto prišli dievčatá zo Šumné s mesačným prenájmom oblečenia. Neboj sa, nemusíš sa buchnúť po vrecku. Mesačný prenájom začína už na 20 eurách. Okrem toho si môžeš oblečenie prenajať aj na 3-7 dní či 14 dní.

Naším cieľom je prostredníctvom prenájmu lokálneho a kvalitného oblečenia od slovenských dizajnérov priniesť ďalšiu alternatívu k udržateľnému obliekaniu, a zároveň sprístupniť módu slovenských výrobcov udržateľnej módy každému, kto sa chce obliekať nielen štýlovo, ale aj zodpovedne a zároveň šetriť peniaze,“ informuje Šumné na webe.

Prenajal by si si, alebo si už prenajímaš oblečenie?

Na podnet ľudí vznikla Knižnica oblečenia

Tu nájdeš oblečenie len pre ženy. Napriek tomu, že má iný názov, aj za Knižnicou oblečenia stojí Šumné. Vďaka podnetom vlastných zákazníkov sa rozhodli autorky svoj záber rozšíriť a vytvoriť priestor, kde ľudia budú môcť darovať svoje milované, no dnes už nenosené oblečenie, po ktorom by niekto iný s radosťou natiahol ruku.

Do Knižnice môže prispieť každý, stačí dodržať jednoduché a logické princípy darovania. Tovar musí byť nepoškodený, čistý a v tomto prípade aj dámsky. Presné inštrukcie k postupu darovania či zapožičania si oblečenia z Knižnice nájdeš na oficiálnom webe. Ak máš v okolí priateľov, ktorí nevedia, čo so svojím starým šatníkom, zorganizuj zbierku oblečenia a Šumné ti pristaví vlastný zberný kontajner.

Aby sa nezabudlo ani na najmenších

Jedným z riešení je generačné odkladanie oblečenia alebo jeho darovanie medzi rovesníkmi. To sme si v minulosti osvojili, mnohé staré mamy a mamy majú na povalách odložené tie najkrajšie detské kúsky, ktoré čakajú na svojho nového majiteľa. Tie však častokrát vyjdú z módy, a po rokoch skladovania putujú do koša.

Vzhľadom na fakt, že sa vyššie spomínaná značka sústredí len na dámske a pánske oblečenie, Slovensku chýbal niekto, kto pomôže najkritickejšej oblasti. Detské oblečenie si dnes môžeš prenajať v Eko – KoloVrátok.

Najmenší rastú najrýchlejšie, no rodičia sa im snažia kúpiť to najlepšie a najkrajšie podľa vlastného uváženia. Tak sa práve detská móda stáva mohutným producentom textilného odpadu.

„Po ťažbe ropy je druhým najviac znečisťujúcim priemyslom na svete módny priemysel. Je to najmä kvôli chemikáliám používaným vo výrobe, obrovskému objemu vyrobených kusov po celom svete a enormnému množstvu vzniknutého odpadu. Jedným z menej škodlivých spôsobov obliekania je model prenájmu,” informujú autorky značky.

Ďalej dodávajú, že „je to vhodné najmä pri detskom oblečení, ktoré netrpí ťažkým opotrebením, keďže z neho deti rýchlo vyrastú. Práve preto vznikol Eko – KoloVrátok, ktorý v sebe spája opätovné prinavrátenie tradícií spojených s kvalitnými biobavlnenými materiálmi, šitými priamo na Slovensku a odovzdaných do kolobehu.“

Treba si len zvyknúť

Množstvo Slovákov sa stalo fanúšikmi ekologického spôsobu života. Požičiavanie oblečenia je však v našich končinách, pokiaľ sa nejedná o svadby a plesy, neznáme.  Ak sa ti myšlienka páči, no máš pocit, že by sa ti mohlo dostať špinavých či znehodnotených vecí, nemusíš sa báť. Po každom použití ide odev do čistiarne, kde je detailne čistený a dezinfikovaný.

Aj keď je u nás prenájom ešte stále skôr raritou, v západných krajinách jeho výhody využíva kvantum ľudí. Nie pre každého z nás je to však riešenie. Preto ti prinášame ešte niekoľko rýchlych rád, čo s oblečením, ktoré ti „stojí“ v skrini.

Michal Sabo: Ľudia sú arogantní a rozmaznaní alibisti. Nechcú vidieť, čo sa s našou planétou deje

  • Podeľ sa oň s priateľmi a vymeň ho za niečo z ich skrine.
  • Zanes ho do detského domova či daruj na internete za odvoz.
  • Vhoď ho do zberných kontajnerov na oblečenie.
  • Rozstrihaj ho a upleť si z neho mäkké koberce, ako to robievali naši predkovia v minulosti.
  • Swap-uj ho a poteš iných.

Swapy takmer všade

Koncept swapov sa rozšíril po celom Slovensku. V Bratislave sú stále najobsadenejšími podujatiami organizovanými štúdiom Bagbet. Zvyknú sa konať na rôznych miestach, ako je Nová Cvernovka či Stará tržnica. Okrem oblečenia tam nájdeš kolektívneho ducha, nezabudnuteľnú atmosféru a zväčša aj možnosť občerstvenia.

Skontroluj si pod kľúčovými slovami „swap“, „upcycling“ či „reusing“ nadchádzajúce podujatia a online platformy v tvojom okolí a vymeň si oblečenie, ktoré už nepotrebuješ, za kúsky podľa tvojho vkusu.

Ak sa v tvojom okolí nenachádza miesto, kde by sa podujatia tohto charakteru konali, nezabudni si pozrieť aj Zónu bez peňazí. Toto podujatie sa z komunitného konceptu rozrástlo do viacerých miest Slovenska.

Ide o dobročinnú akciu, na ktorú môžu ľudia priniesť veci čo už nepotrebujú, ale zároveň vedia poslúžiť niekomu druhému. Môžu to byť nové či nepoužité veci, ako napríklad nevhodné dary alebo oblečenie, do ktorého sa už nezmestíte. Veci tým pádom dostávajú nový život a ľudia podporujú medzi sebou recykláciu,“ informujú organizátori.

Zdroje: Šumné, Eko KoloVrátok, Bagbet, Zóna bez peňazí

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá