Mentolovú cigaretu si už čoskoro na Slovensku nezapáliš

  • Fajčiarov tento rok čaká výrazná zmena
  • V máji sa oficiálne končí predaj mentolových cigariet
  • Informuje o tom TASR
Unsplash
  • Fajčiarov tento rok čaká výrazná zmena
  • V máji sa oficiálne končí predaj mentolových cigariet
  • Informuje o tom TASR

Dňa 20. mája 2020 nadobudne účinnosť úplný zákaz mentolových cigariet a cigariet s mentolovými kapsulami. Zákaz sa dotkne všetkých trhov v Európskej únii vrátane bezcolných predajní.

Zákaz, ako informovala TASR Katarína Zemanová zo spoločnosti PRime time, vyplýva z európskej smernice o tabakových výrobkoch, ktorá nadobudla platnosť 19. mája 2014.

Smernica zaviedla zákaz cigariet a tabaku na ručné balenie cigariet s charakteristickými príchuťami – teda s jasne rozpoznateľnou vôňou alebo chuťou odlišnou od tabaku. Pre mentolové cigarety a tabak doposiaľ výrobcovia využívali prechodné obdobie, ktoré sa končí práve 20. mája 2020.

zdroj: Unsplash

Čítaj viac TU>>Dobrá správa pre fajčiarov. Danko sľubuje, že cigarety sa zdražovať nebudú

Zákaz EÚ sa vzťahuje na cigarety a tabak na ručné balenie cigariet, netýka sa bezdymových tabakových výrobkov a elektronických cigariet. Regulácia príchutí týchto výrobkov naďalej ostáva v kompetencii jednotlivých členských štátov EÚ.

Podľa portálu inews.co.uk, zákaz prichádza ako súčasť snahy zabrániť fajčeniu mladých ľudí a znížiť počeť ľudí, pre ktorých môže byť fajčenie akýmsi zvykom.

Čítaj viac TU>>Firma dá nefajčiarom dovolenku navyše. Jej šéfovi sa nepáčilo, koľko času zlozvyk zaberá zamestnancom

Proti „stopke“ pre mentolové cigarety sa odvolala aj spoločnosť Philip Morris, do ktorej portfólia patrí napríklad značka cigariet Marlboro, Európsky súdny dvor ju však zamietol. Tento krok ocenila aj organizácia zameraná proti fajčeniu ASH, ktorá informovala Európsky súdny dvor, že zákaz „mentoliek“ odradí viac ľudí od ich návyku zapáliť si cigaretu.

Zdroje: TASR, inews.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK