Mercedes sa Tesly nebojí. Výrobu áut so spaľovacím motorom ukončí možno o 8 rokov skôr

  • Jednotlivé krajiny ohlasujú definitívny koniec predaja spaľovacích vozidiel
  • Podobné plány, kedy dať benzínu a dieslu navždy zbohom, chystajú aj automobilky
Mercedes elektromobily
Unsplash/ Markus Spiske a Artur Kulagin
  • Jednotlivé krajiny ohlasujú definitívny koniec predaja spaľovacích vozidiel
  • Podobné plány, kedy dať benzínu a dieslu navždy zbohom, chystajú aj automobilky

Automobilky musia čoraz viac smerovať svoju pozornosť na elektromobily. Čo iné im ostáva, keď Európska únia stanovila emisné limity, ktoré bez elektrovozidiel ťažko dosiahnuť. Desiatky krajín sveta definitívne oznámili, že zastavujú predaj spaľovacích vozidiel.

Kto neprejde zo spaľovacích motorov na elektromobily o niekoľko rokov nebude mať čo predávať. Nóri plánujú takúto razantnú zmenu už o 4 roky. Pridalo sa k ním aj rodisko známych automobilových značiek, a to Kia a Hyundai (Južná Kórea).

zdroj: Tesla

Stopka pre spaľovacie vozidlá nastane zrejme v roku 2030. S ich predajom chcú definitívne skončiť krajiny: Nemecko, Veľká Británia, Holandsko, India a ďalšie severské krajiny Dánsko, Švédsko, Island. Kompletný prehľad krajín so stanovenými rokmi ukončenia predaja spaľovacích vozidiel nájdeš v tabuľke nižšie.

Niet pochýb, že sa zoznam bude ďalej rozširovať a možno ťa zaujíma, kedy na ňom uvidíme aj Slovensko. Niektoré krajiny Európskej únie pretláčajú návrh, aby sa zákaz predaja nových spaľovacích áut nariadil celoplošne. Nie je to žiadny sci-fi scenár. V automobilových kuloároch sa hovorí o spomínanom roku 2030. Slováci zatiaľ takýto krok odmietajú. Na náš rok v tabuľke si teda ešte budeme musieť počkať.

zdroj: Teslamagazin.sk a Charged Future

zdroj: Teslamagazin.sk a Charged Future

S rozhodnutiami krajín sa chystajú na zvyšovanie elektromobility a postupné ukončenie výroby spaľovacích vozidiel aj samotné automobilky. Nedávno v tomto smere zaujal koncern Daimler, pod ktorý patrí značka Mercedes-Benz. Vieš si predstaviť všetky Mercedesy ako elektromobily? O niekoľko rokov to bude realita.

V roku 2030 chcú dosiahnuť, aby ich každé druhé predané auto bol elektromobil. Potom sa budú viac zameriavať na predaj elektrických vozidiel. Týmto krokom budú znižovať predaj spaľovacích áut, ktorých sa podľa plánov chce Mercedes-Benz zbaviť úplne v roku 2039.

Trend rastúcej elektromobility a ohlasovanie konca spaľovacím vozidlám je o čosi rýchlejší , než koncern predpokladal. Už istý čas sa v zákulisí hovorí o novom pláne. Pred niekoľkými dňami to naznačil pre nemecký portál Handelsblatt aj samotný šéf koncernu Daimler Ola Källenius.

Mercedes by mohol byť bez spaľovania oveľa skôr, ako sa pôvodne plánovalo.“ Generálny riaditeľ chce urýchliť elektrickú ofenzívu. „Máme silnú značku,“ povedal Källenius v rozhovore pre Handelsblatt. „Generálny riaditeľ automobilového koncernu sa nebojí ani spoločnosti Tesla, ani Apple a čoskoro chce dosiahnuť rovnako vysoké marže pri elektromobiloch, ako pri spaľovacích motoroch,“ píše portál.

Podľa Källeniusa by tak Mercedes nedal definitívne zbohom spaľovacím vozidlám v roku 2039. Ako bolo doposiaľ v pláne, ale možno už o 5 či 8 rokov skôr.

„Symbolom tejto zmeny by mohla byť limuzína Mercedes-Benz triedy S, ktorá má prísť na trh okolo roku 2028, a to už len ako elektromobil,“ spustili po rozhovore špekulácie automobilové portály.

Rozhovor sa okrem elektromobilov týkal aj odčlenenia divízie nákladných vozidiel z koncernu Daimler. Tento krok oslavujú údajne hlavne akcionári spoločnosti. Taktiež sa hovorilo o tom, že nie všetci v Štuttgarte, kde Daimler sídli, sú v rámci spoločnosti jednotní v tom, ktorým smerom sa má firma ďalej uberať a či urýchlenie elektromobility, ktoré chce Källenius dosiahnuť, je pre Mercedes tým správnym krokom.

Mercedes-AMG_GT63S_4Matic_2020_Ring_rekord_02
zdroj: autoforum.cz

Nemci sú obzvlášť hákliví na svoje nemecké vozidlá. Vlani poskytovali na nové elektromobily rekordné dotácie. Pri nákupe e-auta si tam mohol dostať až 9 000 eur. Keď koncom minulého roka Európa hlásila rekord v počte predaných elektromobilov, Nemci boli v tabuľke na prvom mieste.

Stále sú aj takí, ktorí sú pri rečiach o elektromobilite opatrnejší a veria, že vôňa benzínu či diesla z našich ciest tak skoro nezmizne.

Šéf Audi: Elektromobily ako trend dnešného sveta sú zatiaľ nezmysel. Baštou dieslu bude Európa

Zdroje: archív Startitup, Handelsblatt.com, Tesla magazín

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech