Mestá po celom Slovensku sa vo veľkom vzdávajú silvestrovských ohňostrojov. Peniaze pošlú na dobrú vec

  • Doposiaľ päť slovenských miest sa rozhodlo urobiť úctyhodné gesto, ktoré zrejme mnohí z nás ocenia
  • Prešov, Modra, Banská Bystrica, Liptovký Mikuláš a najnovšie aj Pezinok rušia tohtoročný silvestrovský ohňostroj
  • Financie, ktoré na ne boli vyčlenené, sa pripíšu na účet mesta Prešov
wikimedia.org, pexels.com
  • Doposiaľ päť slovenských miest sa rozhodlo urobiť úctyhodné gesto, ktoré zrejme mnohí z nás ocenia
  • Prešov, Modra, Banská Bystrica, Liptovký Mikuláš a najnovšie aj Pezinok rušia tohtoročný silvestrovský ohňostroj
  • Financie, ktoré na ne boli vyčlenené, sa pripíšu na účet mesta Prešov

Tisíce eur tak poputujú na pomoc ľuďom zasiahnutým výbuchom bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove. Mestá zároveň vyzývajú k podobnému kroku aj ďalšie radnice miest a obce v našej krajine. Peniaze, ktoré by boli inak len vystrelené do vzduchu by sa tak zmysluplne využili a zároveň by ukrátili od stresu aj množstvo zvierat.

Liptovský Mikuláš

„Je to krásna myšlienka a my sme ju vypočuli. Peniaze, ktoré boli určené na silvestrovský ohňostroj, presunieme radšej na účet mesta Prešov pre ľudí zasiahnutých výbuchom plynu na Mukačevskej ulici. Objednávku na silvestrovský ohňostroj v Liptovskom Mikuláši som už zrušil, v takýchto neľahkých životných situáciách si musíme pomáhať, ako sa dá. Veď by nám taký ohňostroj ani radosť nepriniesol, keby sme sa naň pozerali s myšlienkou, že vo chvíli, keď si užívame jeho farby a potom pôjdeme do našich teplých domovov, ľudia z Mukačevskej v Prešove nemajú ani len základné osobné veci,“ konštatoval primátor Ján Blcháč.

Mesto Liptovský Mikuláš by tak k sume 10-tisíc eur, ktoré budú na rokovaní zastupiteľstva 12. decembra schvaľovať poslanci, pripíše na účet zriadený mestom Prešov ďalších 1 500 eur, ktoré boli určené na silvestrovský ohňostroj.

zdroj: pexels.com

Banská Bystrica 

Tento rok mala mať Banská Bystrica dokonca dva ohňostroje. Obyvateľom však radnica taktiež oznámila, že silvestrovský ohňostroj aj program bude zrušený a namiesto toho podporia ľudí, ktorých postihol tragický výbuch. Na tento účel poputujú aj financie, ktoré primátor mesta spolu so svojím tímom vyzbiera v piatok 13. decembra 2019 počas Primátorského punču.

zdroj: pixabay.com

Modra 

Primátor s poslankyňami a poslancami v Modre sa rozhodli venovať peniaze určené na silvestrovský ohňostroj rodinám, ktoré takto krátko pred Vianocami prišli doslova o všetko a zachránili si holý život,“ oznámilo mesto Modra.

Gepostet von Kultúrne centrum Modra am Dienstag, 10. Dezember 2019

 

Poslanci z mestského úradu si taktiež tento rok nedávali vianočné darčeky, namiesto toho každý prispel rodinám z Kráľovej, ktorým nedávno vyhorel dom. Podarilo sa vyzbierať 400 eur. Ďalších 600 eur sa podarilo vyzbierať na adventnom koncerte. 

Nitra

V meste Nitra sa podľa platného nariadenia môžu petardy používať iba štyri hodiny  – dve hodiny pred a dve hodiny po silvestrovskej polnoci. Predstavitelia mesta ale apelujú na ľudí, aby si používanie petárd rozmysleli a nesiahli po nich ani počas týchto štyroch hodín roka. „Treba povedať, že zákazom nič nevyriešime, preto sme k nemu ani nepristúpili. Ide nám skôr o to, aby sme ľudí motivovali k ochrane prostredia v ktorom žijú a zároveň ukázali, že tieto sviatočné dni sa dajú prežiť aj inak, ako naozajstné sviatky mieru a pokoja,“ povedal primátor Marek Hattas.

Viac o iniciatíve Sviatky v Nitre bez petárd nájdeš tu.

zdroj: Roman Oravec, Nitra

Pripája sa aj Praha

Namiesto ohňostroja bude v Prahe na Nový rok videomapping, teda svetelná projekcia na budovy. Dôvodom pre zmenu sú negatívne dôsledky klasických ohňostrojov, predovšetkým hluk, ktorý ruší zvieratá.

Fireworks or videomapping? 💥✨🎄⠀In October the Prague City administration announced that there will be no fireworks…

Gepostet von PragueToday am Montag, 9. Dezember 2019

Tohtoročný ohňostroj tematicky pripomenul zamatovú revolúciu a stál v prepočte viac ako 66-tisíc eur,  cena videomappingu by nemala presiahnuť 78-tisíc eur.

Trpia zvieratá aj príroda

Problémy s hlučnym ohňostrojom majú samozrejme aj naši domáci miláčikovia. „Je treba pripomenúť, že zvieratá majú oveľa citlivejšie zmysly ako ľudia, napríklad psy počujú päťdesiatkrát lepšie ako ľudia. Počas rachotenia petárd zaznamenávame mnoho útekov zvierat z domácností. Ľudia svojich domácich miláčikov tiež zvyknú nadopovať sedatívami, no ani to nie je dobré riešenie, pretože tabletky predstavujú veľkú záťaž,“ povedal Richard Ulianko z Ekologickej servisnej organizácie.

zdroj: pexels.com

Richard Ulianko pripomenul, že svetielka z petárd a ohňostrojov sú síce pekne farebné, to sa však dosahuje chemickými reakciami, ktoré vznikajú pri výbuchu. Rovnako pri tom vzniká odpad, ktorý skončí na zemi a preniká aj do pôdy. „Karcinómy sa dostávajú do pľúc ľudí a odpad končí aj vo vodných tokoch, napríklad v rieke Nitra.“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech