Meteorológovia Slovákov varujú pred silným a nebezpečným vetrom. Najviac zasiahne tieto okresy (PREDPOVEĎ)

  • Slovensko v utorok zasiahnu zrážky
  • Očakávaj aj silný vietor
  • Auto ešte pre istotu neumývaj
Vietor a zrážky
Archív Canva
  • Slovensko v utorok zasiahnu zrážky
  • Očakávaj aj silný vietor
  • Auto ešte pre istotu neumývaj

Silný vietor, ktorý Slovensko prekvapil počas včerajšieho dňa, neutíchne ani dnes. Predovšetkým na západnom Slovensku treba počítať s poriadnou „fujavicou“. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstrahy platia pre celý Bratislavský a Trnavský kraj, takmer celý Nitriansky kraj a okres Myjava. Miestami tam môže vietor dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu (km/h), v priemere 45 km/h. „Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ pripomínajú meteorológovia.

Vo viacerých severných okresoch platia naďalej výstrahy prvého stupňa pred dažďom. Pri búrkach môže spadnúť 35 až 45 milimetrov zrážok. Na severe platia naďalej aj výstrahy prvého stupňa pred vetrom na horách. Na hrebeňoch nad cca 1700 m n. m. sa očakáva vietor, ktorý môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 km/h, v priemere 70 až 85 km/h), čo je víchrica.

Búrky po celom území

SHMÚ zároveň vydal hydrologické výstrahy. Platia pre okresy Žilina – sever, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Žilina – Rajčanka, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Brezno a Gelnica. Dôvodom môžu byť povodne z trvalého dažďa, v prípade okresu Brezno povodeň z topiaceho sa snehu a dažďa.

Počasie totiž od západu ovplyvní postupujúci studený front spojený s tlakovou nížou. Presúva sa z južnej Škandinávie nad Pobaltie. 

„Oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky, vo vysokých polohách sneženie. Neskôr od západu ubúdanie zrážok a popoludní aj ubúdanie oblačnosti,“ uvádza SHMÚ. 

Meteo Slovensko pripomína, že zvyšky búrok môžu v utorok doobeda doraziť aj na východ krajiny. Sprevádzať ich má vietor aj dážď. „Následne sa ochladí aj o 10 °C a na severe lokálne spadne aj sneh, ktorý sa však dlho neudrží. Búrky sú možné aj v utorok pri maximálnych denných teplotách okolo +14 až 16 °C po prechode studeného frontu.“

Dobrou správou však je, že v ďalších dňoch nás čaká otepľovanie. Začiatok apríla by sme teda mali prežiť za sprievodu jarného slnka.

Lavínové nebezpečenstvo na horách

Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách je na utorok vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Po mimoriadne teplom období prišlo prudké ochladenie spojené s výdatnými zrážkami, nad 1 200 metrov snehovými. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

„Napadnúť môže do 20 centimetrov nového snehu. Nebezpečné bude hlavne rozhranie nového a starého snehu. Nebezpečenstvo hrozí najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení,“ priblížil Krajčí. Na svahoch s trávnatým podkladom vo všetkých orientáciách hrozia aj kĺzavé lavíny. Tie môžu dosiahnuť veľké rozmery.

Snehová pokrývka bola v uplynulých dňoch v celom profile premočená, situácia sa podľa Krajčího však výrazne zmení. Podotkol, že výrazné ochladenie spôsobí stuhnutie zmrznutie povrchu snehu. V hlbších vrstvách ostane mokrý.

V Malej Fatre sa nachádzajú už iba snehové polia v najvyšších častiach pohoria, preto je tam vyhlásený iba prvý stupeň lavínového nebezpečenstva, ktorý predstavuje malú hrozbu. „Pribudnúť by tam malo iba do desať centimetrov nového snehu,“ dodal Krajčí.

Auto ešte neumývaj

Ako sme ťa informovali už včera, na slovenské územie dorazil saharský prach. Ten v dnešných dňoch znepríjemňuje vzduch na našom území, no aj u susedov. V Česku kvôli nemu dokonca vyhlásili smogovú situáciu.

U nás naň síce neboli splnené podmienky, no množstvo púštneho prachu je vysoké aj na Slovensku. „Množstvo saharského prachu preukázateľne zhoršuje kvalitu ovzdušia. Zvlášť starší ľudia, alergici, či deti môžu pociťovať zhoršené dýchanie. Ostatní ho vnímame skrz špecifické sfarbenie oblohy či zhoršenú dohľadnosť,“ uvádza portál iMeteo.sk.

sahara prach saharský piesok slovensko
zdroj: TASR/Dano Veselský

Už od utorka 2. apríla sa situácia upokojí, prach nebude v takom množstve ako predošlé dni. Meteorológovia predpovedajú, že sa prach zo Slovenska stiahne, no nie nadlho. Už najbližší víkend sa vráti naspäť. 

„Priaznivé poveternostné podmienky sa postarajú o to, že opäť budeme zaznamenávať vysoké koncentrácie prachu v ovzduší. Zašpinené okná či autá tak počas týždňa neumývajte, neoplatí sa to,“ tvrdia odborníci z iMeteo.sk.

Zdroje: TASR, SHMÚ, Meteo Slovensko, iMeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá