Michal Fischer: Sabatikal ma naučil omnoho viac vážiť si čas a firemnú kultúru

  • Na sabatikal odchádzajú najmä ľudia z vrcholových pozícií
  • Princípom celého je na niekoľko mesiacov až rok odísť z práce
  • Tento čas sa dá následne využiť na cestovanie po svete, dobrovoľníctvo alebo tak, že ostanete doma
  • Pointa je v tom, že zamestnanec sa po čase vráti na svoju pôvodnú pozíciu
Michal Fischer_Veracomp Slovakia 3
Veracomp Slovakia
  • Na sabatikal odchádzajú najmä ľudia z vrcholových pozícií
  • Princípom celého je na niekoľko mesiacov až rok odísť z práce
  • Tento čas sa dá následne využiť na cestovanie po svete, dobrovoľníctvo alebo tak, že ostanete doma
  • Pointa je v tom, že zamestnanec sa po čase vráti na svoju pôvodnú pozíciu

Táto forma psychického reštartu prichádza s novou dobou, ktorá čoraz viac tlačí na pracovný výkon. Sabatikal začali vnímať nielen slovenskí zamestnávatelia, ale s návrhom na zakotvenie tohto pracovného benefitu do zákona prišli aj politici. 

Niekoľko mesačná prestávka od pracovného kolotoča

S rozhodnutím dať si na pár mesiacov od svojej práce čas na reštart prišiel aj obchodný riaditeľ zo spoločnosti Veracomp Slovakia, VAD distribútora IT produktov. Michal Fischer kontinuálne pracoval 15 rokov, až kým prišiel do bodu, kedy si povedal dosť. Nechal za sebou úspešne rozbehnutú kariéru v spoločnosti Innovatrics, ktorá patrí medzi svetovú špičku v oblasti biometrických technológií a zobral si „voľno” od každodenných povinností.

zdroj: Veracomp Slovakia

Zaujímavé bolo, že Michal sa rozhodol využiť sabatikal z úplne opačných dôvodov, ako to bežne ľudia robia. Zatiaľ čo väčšina ľudí v rámci sabatikalu odlieta do sveta za cestovaním, on si potreboval oddýchnuť od neustáleho lietania, kvôli obchodom. Za jeden deň mal niekedy stretnutie aj v dvoch rôznych krajinách v Ázii.

„Ľudia fungujú na 100 %, no napokon príde akási únava a človek potrebuje vypnúť na dlhšie. Keď som skončil, mal som navyše pol ročnú dcérku a rozostavaný dom, ktorý bolo treba dokončiť. Povedal som si, že sa tomuto všetkému, ale aj sebe samému, potrebujem venovať viac. Asi 4,5 mesiaca som si prácu absolútne nehľadal. Dal som si jednoducho out of office,” hovorí.

zdroj: Veracomp Slovakia

Keďže na sabatikal odchádzal z vysokej pozície, pravidelný príjem v tomto prípade u neho nezohrával až tak dôležitú rolu. „Ľudia najčastejšie vyhoria na stredných, až vysokých pozíciách. To bol aj môj prípad. Tak nejak logicky som si vytváral finančnú rezervu a keď som sa na ňu s odstupom času pozrel, povedal som si, dobre. Síce miniem všetky úspory, ale stojí mi to za to. V určitých situáciách je jednoducho potrebné trochu sa uskromniť,” opisuje.

Michal sa teda rozhodol predať svoje auto a začal po meste jazdiť na skútri. Ako nám prezradil, takýmito ľahkými hekmi vedia ľudia ušetriť pomerne veľa peňazí. Sabatikal dáva zároveň šancu usporiadať si myšlienky a zrovnať si hodnoty. 

„Omnoho viac som si začal vážiť čas. Je to obrovská hodnota. Neoplatí hnať sa za majetkami, na úkor času pre seba a svojich najbližších. Keď nemáš čas na rodinu, priateľov či koníčky, nemá to zmysel. Aj keď to znie ako strašné klišé, peniaze si do hrobu nezoberieš,” vysvetľuje.

Kedy je ten správny čas odísť?

Mnoho ľudí je v dnešnej dobe tak zacyklených, že aj keď cítia, že by si mali dať pauzu, nevedia urobiť prvý krok. Kedy by si mal zamestnanec povedať dosť a odísť na sabatikal? 

„Použil by som jachtársku terminológiu. Keď na mori začne fúkať silný vietor, vždy sa naskytne otázka, kedy je ten správny čas na zmenšenie plachiet. Hovorí sa, že už vtedy, keď človeku táto otázka prvýkrát napadne” dodáva.

zdroj: Veracomp Slovakia

Michal však priznal, že aj jemu po pár mesiacoch začala chýbať práca. Doma sa opäť začal dostávať do novej rutiny a pomaly prichádzal aj určitý druh finančného stresu. Síce sám tomu neveril, no „skočil” hneď na prvý job, ktorý mu sadol a začal pracovať pre spoločnosť Veracomp Slovakia na pozícii obchodného riaditeľa. Plánovaný 12-mesačný sabatikal tak nakoniec ukončil v polovici. 

„Z veľkej časti ma presvedčila firemná kultúra a piliere, na ktorých táto spoločnosť stojí. Významnú rolu hrala aj sloboda a priestor, ktorý tu dostávam. Nejde o žiaden korporát, snažíme sa tu nie len odbúravať byrokraciu, ale hlavne stavať na silných stránkach ľudí a hodnotách, ktoré zdieľame,opisuje svoju pozíciu vo firme Veracomp Slovakia. 

Keď ti sabatikal vôbec nechýba

Michal momentálne pôsobí v spoločnosti, ktorá však vo svojej firemnej kultúre zakotvený sabatikal nemá, ale je na to logický dôvod.

„Sme firma, v ktorej sa snažíme o čo najväčšiu flexibilitu. Neštiká sa tu, nekontroluje sa kedy kto prišiel a odišiel z práce. Celé to tu je založené na veľmi silnej dôvere a snažíme sa navzájom si pomáhať. Zamestnanci sa tu nedostávajú do akejsi zabehnutej rutiny a do stresu. Všetky tieto, na prvý pohľad maličkosti, vplývajú na to, že zatiaľ tu zo strany zamestnancov ani nebola požiadavka na zavedenie sabatikalu,” hovorí pre StartitUP.

zdroj: Veracomp Slovakia

Čo ak by však niektorý zo zamestnancov Veracomp Slovakia, chcel mesiac, možno aj neplateného voľna na vyčistenie hlavy?

V prípade, žeby prišlo na túto otázku zo strany zamestnanca, tak vo veľkej pravdepodobnosti by sme mu vyhoveli. Robíme v IT distribúcii, ide o ťažký biznis s veľkou konkurenciou, musíme byť v niečim iní. A my sme iní v tom, že staviame na ľuďoch, ktorí tu pracujú a snažíme sa, aby do bodu vyhorenia vôbec neprišli. Na druhej strane, ak chce niekto pracovať bez prestávky každý deň a nebrať si dovolenku, tak sa snažíme mu v tomto nevyhovieť. Respektíve po čase ho na tú dovolenku budeme posielať sami, keďže vieme, že bez toho sa to nedá,” uzatvára.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK